Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
13. december 2017

LGBTI aktivisti získavajú politické posily

Požiadavky LGBTI organizácií mali doteraz malú politickú podporu. Už v dohľadnom čase sa to však môže zmeniť.
LGBTI aktivisti získavajú politické posily

11.12. 2017. Andrej Kiska prijíma zástupcov LGBTI organizácií. Foto: TASR/Dano Veselský

Staňte sa aj vy naším podporovateľom, aby tu Postoj mohol byť aj budúci rok. A k Vianociam od nás dostanete špeciálne tlačené vydanie Postoja.

Na Slovensku dlhé roky platilo, že LGBTI agenda mala len veľmi obmedzenú politickú podporu a aj miestni konzervatívci videli v týchto témach väčšie ohrozenie skôr zo strany medzinárodných inštitúcií a súdov ako od domácich politikov.

Tento stav má korene v hodnotových orientáciách spoločnosti, ktoré sa prirodzene odrážali aj v politike. Výsledkom bolo, že roky dominujúca strana Smer sa síce hlásila k sociálnej demokracii, ale rešpektovala, že značná časť jej voličov má v týchto témach skôr tradičnejšie postoje. Preto ich neotvárala, a ak sa aj objavili vo verejnej diskusii, stavala sa k nim odmerane s tým, že bežní ľudia majú úplne iné starosti.

V parlamente vždy existovala silná skupina konzervatívnych poslancov, ktorí bez ohľadu na to, aké stranícke tričko nosili, túto agendu striktne odmietali. Až na pár výnimiek sa do nej nehrnuli ani liberáli, či už išlo o Ruskovu ANO, liberálnejšiu časť SDKÚ, alebo Sulíkovu SaS. Aj oni museli brať do úvahy hodnotové nastavenie spoločnosti, zároveň ich vždy viac zaujímala ekonomika alebo museli rešpektovať fakt, že sú súčasťou koaličných vlád a ich konzervatívnejší partneri si otváranie týchto tém neželajú.

LGBTI aktivistov a ich ciele tak zväčša podporovali len politici – jednotlivci, ku ktorým sa v ostatných rokoch pripojili ombudsmanky. Išlo teda o podporu skôr symbolickú, bez reálneho politického výtlaku.

V týchto dňoch však môžeme v tejto oblasti sledovať novú dynamiku, ktorá môže politickú podporu LGBTI aktivít zvýšiť.

Zástupcov LGBTI organizácií prijal pred niekoľkými dňami prezident Andrej Kiska, ktorý pri tejto príležitosti vyzval na opätovné otvorenie diskusie o partnerstvách ľudí rovnakého pohlavia. Prezident sa zároveň už v minulosti ponúkol, že by mohol byť moderátorom takejto diskusie.

Inzercia

 

Konzervatívci v politike by sa mali pripraviť na oveľa ťažšie zápasy ako sú tie, ktoré musia zvádzať dnes. Zdieľať

Aktivizuje sa aj strana SaS, ktorá tieto témy v minulosti viackrát vytiahla na stôl, potom v nich však zaradila spiatočku. Istý čas napríklad spolupracovala aj so známou LGBTI aktivistkou Romanou Schlesinger, neskôr s ňou spoluprácu prerušila.

Najnovšie Sulíkova strana pri predstavovaní novej tímlíderky pre osobné slobody Natálie Blahovej túto agendu opäť razantne otvorila. Sulíkovci sa chystajú v parlamente opäť predložiť zákon o registrovaných partnerstvách osôb rovnakého pohlavia a Bláhová plánuje aj rozprúdiť diskusiu o eutanázii.

Dôvod je jasný. Strana posilnením dôrazu na tieto témy reaguje na nové politické projekty, ako sú Progresívne Slovensko či Spolu Miroslava Beblavého a Jozefa Mihála, s ktorými bude súperiť o mestského liberálneho voliča.

Témy LGBTI tak získajú v porovnaní s aktuálnym stavom oveľa väčšiu politickú váhu. Pomôže tomu sprogresívnenie SaS, otvorená podpora tejto agendy zo strany prezidenta či možná účasť Progresívneho Slovenska alebo podobných subjektov v budúcom parlamente. 

Nemusí to ešte, samozrejme, znamenať, že bude existovať politická väčšina na ich presadenie, ale konzervatívci v politike by sa mali pripraviť na oveľa ťažšie zápasy, ako sú tie, ktoré musia zvádzať dnes.

Odporúčame