Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
12. december 2017

Ako sa vyrába popularita pre Pentu v praxi

Alebo ako si lekári, ktorí tvrdia, že by vedeli manažovať celé zdravotníctvo, nevedia zmanažovať ani vlastné čakárne.
Ako sa vyrába popularita pre Pentu  v praxi

Tomáš Drucker počas tlačovej konferencie k téme Zmeny celkovej filozofie poskytovania zdravotnej starostlivosti deťom 12. decembra 2017 v Bratislave. FOTO TASR – Pavol Zachar

Staňte sa aj vy naším podporovateľom, aby tu Postoj mohol byť aj budúci rok. A k Vianociam od nás dostanete špeciálne tlačené vydanie Postoja.

Debata o poplatkoch za termín u lekára ukázala veľa vecí. Prvou z nich je, ako Druckerov štýl „len prepánajána aby sa zasa niekto nenaštval“ v zdravotníctve nemá zmysel. Systém, v ktorom existujú desiatky záujmových skupín, od x lekárskych skupín, x sestričkovských skupín, pacientskych organizácií, samospráv, lekárnikov, farmafirmy... sa totiž nedá posunúť štýlom kompromis za každú cenu. Nehovoriac o tom, že ide o politicky mimoriadne citlivý rezort. (Svoj podiel viny na tom majú aj médiá, ktoré vždy nájdu nejakého pacienta alebo potenciálneho pacienta, ktorý sa kvôli chystanej zmene pred kamerou rozplače.)

O vyšetrení na termín

Celá debata o vyšetrení na termín je dosť absurdná. Je totiž možná len vďaka tomu, že mnohým lekárom a manažérom zdravotníckych zariadení je úplne jedno, že denne nechávajú pred svojimi dverami čakať pacientov aj niekoľko hodín.

Argument, že objednávanie na termín „sa nedá“ alebo „je to strašne administratívne náročné“, nefunguje. Máme desiatky zariadení vrátane obyčajných malomestských všeobecných lekárov až po veľmi vyhľadávaných špecialistov, ktorí objednávanie na termín hravo zvládajú (koniec koncov, zvládajú to aj kaderníčky s učilišťom).

Nezáujem lekárov, najmä šéfov ich zastupiteľských organizácií o skultivovanie systému čakania, na ktorý nepotrebujú žiadne ministerstvo ani ministra, je najlepším symbolom ich legendárneho záujmu o dobro pacienta. Zdieľať

Dnes je k dispozícii zadarmo či za pár eur veľké množstvo softvérovej pomoci, aplikácií, ktoré by za nich vyriešili väčšinu celej agendy. Bez väčších problémov by to lekárom dokázala prevádzkovať aj komora. Nezáujem lekárov, najmä šéfov ich zastupiteľských organizácií o skultivovanie systému čakania, na ktorý nepotrebujú žiadne ministerstvo ani ministra, je najlepším symbolom ich legendárneho záujmu o dobro pacienta, ktorým sa zakrývajú, keď lobujú za svoje požiadavky.

Dopyt verejnosti po takejto službe je pritom obrovský. Podľa prieskumu až polovica ľudí je ochotná si za objednávanie na termín priplatiť (podľa prieskumu ministerstva zdravotníctva dokonca až osemdesiat percent). Pravda, z toho vyplýva, že druhá polovica platiť u lekára odmieta. Jednoducho, pre niektorých pacientov najmä v aktívnom veku je čakanie horšie ako príplatok, pre druhých, naopak, je čakanie menší náklad ako pár eur. Tak čo s tým?

O pacientov nešlo

A tak sa hľadal spôsob, ako zaviesť systém, kde by boli spokojné obe tieto skupiny (keď už lekári nie sú schopní zaviesť si to sami). Lenže záujem pacientov bol napokon vytlačený.

Lekári totiž najprv požadovali, aby platiaci pacienti boli vyšetrovaní prednostne, najlepšie ráno či doobeda. To ale znamenalo, že tí neplatiaci by sa pozerali, ako niekto, kto „na to má“, môže ísť prvý. A predbiehať sa za peniaze, to naozaj znie ako z rozvojového sveta.

Preto vzniklo niekoľko ďalších variantov, od toho, že by „prednostní“ pacienti boli ošetrení na záver ordinačných hodín alebo až po. A každý variant priniesol niekoľko absurdných, ale populárnych protiargumentov.

Inzercia

Ak sa má v zdravotníctve niečo dobré presadiť, treba rátať s tým, že to bude napriek lekárom a napriek väčšine politikov. Zdieľať

Napríklad, že ak pacienti platiaci za termín budú ošetrení v rámci ordinačných hodín, tak vlastne berú čas pacientom, ktorí tam budú čakať od rána – ako by platiaci pacienti pacientmi neboli. Alebo že ak platiaci pacienti budú ošetrení po skončení ordinančných hodín, mali by si platiť nielen objednanie na termín, ale aj za ošetrenie, teda to, čo platí poisťovňa. Akoby takíto pacienti neboli plnohodnotnými pacientmi, ktorí si platia poistné.

Komu tým prospejete

Najväčší úžitok z chaosu okolo objednávania tak majú súkromní poskytovatelia, pre ktorých objednávanie na termín nie je problém. Čím väčšia frustrácia nezmyselne čakajúcich pacientov vo verejných zdravotníckych zariadeniach, tým väčšia cieľová skupina ich klientov.

Súkromní poskytovatelia vlastne okrem vymaľovaných priestorov už nič iné neposkytujú. Lenže to je benefit, na ktorom pacientom záleží stále viac. Lekári vo verejných zariadeniach tým síce môžu pohŕdať ako pozlátkou, ktorá nemá nič s medicínou, lenže pacienti to vidia inak.

Pred rokom som na tomto mieste písal o tom, že Penta to napokon v zdravotníctve imidžovo vyhrá, pričom pacientom vlastne neponúkne nič zvláštne, len to, čo poznajú z iných služieb. Pred pár dňami v Michalovciach otvárali novú nemocnicu, za jeden deň sa na ňu prišlo pozrieť 13-tisíc (tvrdí Penta, môžete si z toho niečo odrátať) ľudí zo Zemplína. Približne toľko ich prišlo v Bratislave na najväčší protigorilí protest.

Snaha ministra Tomáša Druckera zaviesť páreurový poplatok za objednávanie na termín bola pre lekárov najlepšia vec, čo sa im mohla stať, a pacienti by s tým v tejto situácii boli spokojní. Zástupcovia lekárov mali urobiť všetko preto, aby tento variant prešiel, lenže zástupcovia lekárov dlhodobo trpia paralýzou podporiť aj to, čo je celkovo výhodné, ak s tým príde niekto iný.

Nakoniec to dopadlo tak, že to prekombinovali všetci: Drucker, lekári aj premiér. Výsledkom bol návrh – mutant, ktorý bol drahý, nič neriešil a nedal sa zrozumiteľne vysvetliť (platenie desiatok eur mimo ordinačných hodín a mimo poistného systému).

Morálne ponaučenie z toho plynúce znie, že ak sa má v zdravotníctve niečo dobré presadiť, treba rátať s tým, že to bude napriek lekárom a napriek väčšine politikov. Hry na kompromisy na všetky strany nikam nevedú a tešia sa z toho len súkromné siete.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.