NÁZOR PAVLA RÁBARU: Polarizáciu Cirkvi treba stopnúť

Podpísal som sa pod Výzvu k spolupatričnosti katolíckej Cirkvi na Slovensku. Môže to znieť zvláštne, veď čo sa také deje, že sa Cirkvi vyjadruje podpora? Vrátili sa vari komunisti? Vypukla nová reformácia? Nie, to sa len bývalý trnavský arcibiskup postavil minulý víkend pred kamery.

Výsledkom Bezákovho „ukončenia mlčania“ je okrem iného aj polarizácia v Cirkvi a zmätok u veriacich. Podľa mnohých, s ktorými som sa po minulom víkende rozprával, Bezák v mediálnych vystúpeniach povýšil pravdu nad čudný príkaz o mlčaní. Keď som sa snažil naznačiť, že Bezákov úmysel, aj keby bol neviem ako svätý a dobrý, nemôže svätiť prostriedky, ktoré použil a ktoré sú ak nie priamo najhoršie, tak minimálne kontroverzné.

Niektoré skutočnosti už výstižne pomenoval Jaroslav Daniška z .týždňa, keď napríklad napísal, že Bezák „porušil vlastné záväzky (o sabatickom roku), cirkevné nariadenia (o mlčaní) a aj nepísaný džentlmenský kódex, že ak sa s niekým súkromne rozprávate, nezneužijete to proti nemu pred masami ľudí, keď sa navyše dotyčný ani nemôže brániť (rozhovory s arcibiskupom Zvolenským).“

Zdieľať

Médiá nerozumejú Cirkvi a pritom je pre ne veľmi atraktívne, ak niekto zvnútra odokryje kontroverzné veci či rovno škandalózne znejúce praktiky. Je potom úplne pochopiteľné, že väčšina médií Bezáka nekriticky „žerie“. Následkom toho môže byť zdeformovaný obraz o ňom ako aj o Cirkvi. Naše médiá posudzujú Cirkev podľa seba, a preto ich hodnotenie biskupa nemusí automaticky znamenať, že rovnaké kritériá majú mať aj katolíci.

"Bezák ,ukončením mlčania' Cirkvi rozhodne nepomohol."

Zdieľať

Zdá sa, že situácia sa dostala do bodu, v ktorom niet inej možnosti, ako byť „za Bezáka“ alebo „proti nemu“. Lenže takáto polarizácia škodí celému cirkevnému spoločenstvu a nemá nič spoločné s hľadaním pravdy. Nech bol Bezák odvolaný pre čokoľvek, či už spravodlivo alebo nespravodlivo, isté je, že nikto z nás nedisponuje takými informáciami, aby mohol odsúdiť Cirkev. Rovnako je nemysliteľné nazdávať sa, že pravdu sme sa dozvedeli z našich televízií. Po uplynulom víkende možno konštatovať akurát tak jednu vec. Bezák „ukončením mlčania“ Cirkvi rozhodne nepomohol.

Celá kauza s odvolaným arcibiskupom je napriek tomu pre Cirkev šancou. Najmä na sebareflexiu, či nebola v minulosti príliš tvrdá a klerikálna. A to až tak, že dnešná mladá generácia nedokáže rozlišovať. Napríklad aj to, či na dobrého biskupa stačí mať „ľudskú tvár“.

Pavol Rábara
Foto: Jozef Mak

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo