Rakúsko potvrdilo, že registrované partnerstvá sú chyták

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rakúsko potvrdilo, že registrované partnerstvá sú chyták

Na archívnej snímke z 13. júna 2008 je predseda rakúskeho Ústavného súdu Gerhart Holzinger. (Foto: TASR/AP)

Rozhodnutie rakúskeho Ústavného súdu opäť potvrdilo, že registrované partnerstvá sú právne neudržateľné a musia sa zmeniť na homosexuálne manželstvá.

Páry rovnakého pohlavia v Rakúsku budú môcť od roku 2019 uzatvárať manželstvo, rozhodol Ústavný súd. Súčasná manželská legislatíva podľa súdu porušuje antidiskriminačný zákon. 

Nález taktiež umožňuje heterosexuálnym dvojiciam uzavrieť civilné partnerstvo, čím sa ešte viac relativizuje inštitúcia manželstva. 

Ústavný súd riešil otázku na základe ústavnej sťažnosti lesbického páru, ktorý napadol zákon z roku 2009 o registrovanom partnerstve. 

Podľa súdu je rozlišovanie medzi druhmi zväzkov neprijateľné, pretože diskriminuje rovnakopohlavné páry a ľudí núti odhaliť svoju sexuálnu orientáciu v prípadoch, ktoré nie sú relevantné. Súčasná právna úprava preto musí byť zrušená k 31. decembru 2018. Toto by však súd nemohol urobiť, ak by v krajine neboli legálne registrované partnerstvá. No podľa súdu, ak sa krajina rozhodla umožniť partnerský zväzok aj rovnakopohlavným párom, nemôže im priznať menej práv ako manželstvám opačného pohlavia. V tomto smere sa uberajú judikáty súdov aj na európskej úrovni, ktoré menia kultúrnoetické pravidlá napriek demokratickým rozhodnutiam.

Koaličné strany sa postavili k verdiktu rozdielne. Ľudovci sa vyjadrili, že budú rozhodnutie akceptovať, Slobodní súd kritizovali. Ako pripomína BBC, obe strany pritom začiatkom roka hlasovali proti návrhu zákona o homosexuálnych manželstvách. 

Suchá štatistika hovorí, že Rakúsko sa týmto rozhodnutím pridáva k 15 krajinám Európy, v ktorých je uzákonené manželstvo homosexuálov. V susednom Nemecku schválili homosexuálne manželstvá v lete. Na Malte platia od 1. septembra, pričom registrované partnerstvá tam mali len od roku 2014. V Austrálii práve dnes odsúhlasil parlament zákon o homosexuálnych manželstvách. 

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo