Okolo 20.000 Kataláncov prišlo demonštrovať do Bruselu za katalánsku vec

Takzvaná európska štvrť v Bruseli, kde sídlia inštitúcie Európskej únie, sa od štvrtka rána zapĺňa tisíckami demonštrantov, ktorí v posledných dňoch pricestovali z Katalánska do hlavného mesta EÚ.

Demonštranti s katalánskymi zástavami, či už na žrdi alebo zavesenými na chrbte, a so žltými stužkami na kabátoch sa od skorých ranných hodín zhromažďovali v parku Cinquintenaire v blízkosti Schumanovho námestia, kde sa nachádza sídlo Európskej komisie aj Európskej rady.
      

Za prípravou demonštrácie stoja dve katalánske proseparatistické občianske hnutia - Katalánske národné zhromaždenie (ANC) a Omnium Cultural. Demonštrácia sa koná pod heslom "Európa, prebuď sa! Pomôžte Katalánsku!" a jej cieľom je vyjadriť podporu zosadenému katalánskemu premiérovi Carlesovi Puigdemontovi, ktorý sa nachádza v dočasnom exile v belgickej metropole. A to aj po tom, ako v pondelok (5.12.) španielske úrady stiahli európsky zatykač naňho a na ďalších štyroch členov jeho bývalej vlády, ktorí s ním odišli do Belgicka.
      

Puigdemont vyhlásil, že zostane v Belgicku aj po stiahnutí európskeho zatykača a bude sa aktívne zapájať do predvolebnej kampane pred predčasnými regionálnymi voľbami v Katalánsku vyhlásenými na 21. decembra.
      

Belgická televízna stanica RTBF v tejto súvislosti pripomenula, že stovky Kataláncov, ktorí prišli do krajiny skôr, našli ubytovanie vo flámskych rodinách vo viacerých mestách flámskeho regiónu. Flámi, ktorí stále živia svoje separatistické ambície, otvorene podporujú snahy Katalánska o nezávislosť.
      

Podľa belgických médií sa na demonštrácii očakáva okolo 20.000 účastníkov, ktorí chcú vyjadriť podporu svojej "exilovej vláde" a hlavne upozorniť európske inštitúcie a európskych predstaviteľov, aby dodržiavali "základné slobody a práva jedného zo svojich regiónov".
      

Demonštranti ohlásili začiatok svojho pochodu na 11.30 h miestneho času, od Schumanovho námestia pôjdu smerom na neďaleké Námestie Jeana Reya, v blízkosti Leopoldovho parku.
      

V bočných uličkách európskej štvrte a v blízkosti oboch parkov sú od rána v pohotovosti policajné vozidlá vrátane ťažkých zásahových vozidiel.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo