Na katalánskom fronte mier

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Na katalánskom fronte mier

Castell de Montjuïc v Barcelone 3. decembra 2017 (Foto: P. Rábara)

V metropole Katalánska sme hľadali stopy po politickej kríze.

Prvý decembrový deň odlietal autor tohto článku do Barcelony s dvomi otázkami: Ako bude hrať Lobotka na Camp Nou a či bude vo vzduchu cítiť atmosféru politickej krízy? 

Odpovede sme hľadali za studeného počasia, teda aspoň na pomery Katalánska. Určite to však nebol dôvod vychladnutia separatistických vášní. Tie sa opäť v tieto dni prebúdzajú, štartuje totiž oficiálna kampaň pred regionálnymi voľbami, ktoré vyhlásil na 21. decembra španielsky premiér Rajoy po zvrhnutí Puigdemontovej vlády.

Uplynulý víkend to však v metropole Katalánska na hrozivú krízu vôbec nevyzeralo. Ak by sa bežný návštevník Barcelony posledného pol roka nezaujímal o dianie na Pyrenejskom polostrove, postrehol by azda len drobné stopy po politickej búrke, ktorá sa prehnala miestnou občianskou spoločnosťou. 

Áno, z mnohých balkónov visí senyera, teda katalánska vlajka. Nie je to však taká masovka, ako by niekto čakal. To, čo prekvapilo, bol nie úplne zriedkavý výskyt španielskej a katalánskej vlajky umiestnených vedľa seba. 

Stopy teda zostali aj po aktivizme druhého frontu, ktorý si želal jednotné Španielsko. Ťažko povedať, kto má prevahu, veľavravným obrázkom sú nálepky zložené z oboch vlajok, napríklad na dopravných značkách. Ale tie, čo sme videli, sa snažil niekto strhnúť. 

Výraznejšie signály politických otrasov sme čakali aspoň pred Palau de la Generalitat, teda sídlom katalánskej vlády. Obyčajné kovové zábrany a jeden ochrankár v bráne pôsobili, ako keby sa nič nestalo. 

Aspoň na druhej strane námestia visel obrí banner s výzvou na podporu Katalánska a podobizňami uväznených lídrov separatistických hnutí. V okolitých budovách vejú z terás senyery a plagáty s výzvou hlasovať Sí. 

Barcelončania dávajú svoj názor najavo žltou stužkou na kabátoch a bundách. Takýto výjav však stretnete sporadicky a skôr u starších ľudí. Aj u ľudí na hlavnej omši v katedrále. 

Pri štadióne Camp Nou: bojuje sa aj cez nálepky. 

Separatistické motívy na Plaza Sant Jaume.

Sídlo katalánskej vlády čaká na nových obyvateľov. 

Politické posolstvo mali počas nášho pobytu dve kultúrne akcie. Prvou bol sobotný koncert za oslobodenie Jordiho Sàncheza a Jordiho Cuixarta – lídrov nacionalistických hnutí Assemblea Nacional Catalana (ANC) a Òmnium Cultural. Koncert na Olympijskom štadióne organizovalo ANC a podľa katalánskych médií sa predalo 50-tisíc lístkov.

Ten istý deň sa zišlo na Plaza de España niekoľko tisíc dobrovoľných hudobníkov na akcii organizovanej hnutím Òmnium Cultural. Motto bolo podobné: „Nech je sloboda našou hymnou, hudba je naším hlasom.“ 

Okrem požiadavky na prepustenie šéfa hnutia Jordiho Cuixarta bol posolstvom protest proti intervencii centrálnej vlády smerom ku katalánskym inštitúciám. 

Symfonický koncert zahŕňal viac ako šesťtisíc spevákov a 3 600 hudobníkov. Na námestí bolo 700 gitár, 500 huslí, 470 saxofónov a desiatky ďalších hudobných nástrojov. 

Väzbu bez možnosti kaucie na Sàncheza a Cuixarta uvalil španielsky Najvyšší súd v polovici októbra, obaja sú obvinení z poburovania. Prokuratúra im pripisuje vinu za demonštrácie, pri ktorých sa národná polícia dostala do pasce a demonštranti zničili jej vozidlá.  

Do volieb, z ktorých má vzísť nová katalánska vláda, zostávajú dva týždne. Na Mikuláša bol v Španielsku deň Ústavy a zároveň druhý deň oficiálnej kampane pred katalánskymi voľbami. Na demonštráciu v centre Barcelony s názvom „Ústava Španielska, zákon všetkých“ prišlo podľa madridského denníka El País 12-tisíc ľudí. Bez incidentov. 

Aby to však nevyzeralo, že sme v Barcelone hľadali len stopy po nepokoji a rozdelení. 

Slovenských fanúšikov mohol potešiť zápas FC Barcelony s klubom Celta Vigo, v ktorom hrá slovenský futbalista Stanislav Lobotka. Výsledná remíza potešila, samozrejme, skôr hostí, ale nás na slávnom štadióne okrem futbalu zaujal aj iný detail. 

Môže znieť ako chuťovka pre milovníkov konšpirácií, ale je to fakt: Zo všetkých vlajok na štadióne – klubových aj ostatných – bola len jedna poškodená. Áno, hádate správne, diera veľká ako štyri lopty bola len v tej španielskej. 

Ale zodpovedajme otázky z úvodu. Stano Lobotka nesklamal a odvážne zvládol aj súboje s Messim. Či bude však rovnako sebavedomé aj Katalánsko v zápase s Madridom, sa ukáže tesne pred Vianocami.

Remíza plná mieru by pod stromček nebola zlá.

Foto: autor

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo