Snem Smeru: Len nepodstatný míľnik na ceste úpadku

Snem Smeru: Len nepodstatný míľnik na ceste úpadku

Prečo snemovanie najsilnejšej vládnej strany nie je udalosťou.

Cez víkend prebehne v Martine snem Smeru. Za normálnych okolností by snem najsilnejšej vládnej strany, ktorá práve utrpela výprask v regionálnych voľbách, mal byť zaujímavou a dôležitou udalosťou.

Nič také sa však v Martine diať nebude. Dôvodom pritom vôbec nie je to, že snem nebude volebný, ale len programový.

Existuje niekoľko dôležitých príznakov toho, že politická strana sa nachádza v kríze. Smer je dnes laboratóriom, v ktorom väčšinu z nich môžeme sledovať v plnej kráse.

Jedným z týchto príznakov je strata citlivosti na verejnú mienku. Táto citlivosť neznamená, že strana si má nechať diktovať agendu prieskumami. Ide o schopnosť vyhodnotiť si, že niektoré veci sú už natoľko za hranou, že sa nedajú vysvetliť a obhájiť dokonca ani pred vlastnými voličmi. Držaním Roberta Kaliňáka vo funkcii, nech to stojí, čo to stojí, či zotrvávaním v podnájme u Ladislava Bašternáka Robert Fico demonštruje, že túto schopnosť stratil.

Ďalším príznakom je strata schopnosti osloviť zaujímavých ľudí. Jeden z politikov Smeru sa mi pred časom mimo záznamu posťažoval, ako sa pred župnými voľbami snažil vo svojom regióne osloviť viacero zaujímavých osobností s ponukou kandidovať za Ficovu stranu. Nepochodil, títo ľudia odmietli mať so Smerom čokoľvek spoločné. Strana tak bude do budúcnosti čoraz viac odkázaná len na svoj obohraný stranícky aktív a dôsledok tohto stavu sa naplno ukáže už v komunálnych voľbách.

Prejavom krízy je aj neexistencia druhej straníckej ligy, z ktorej by mal vzísť nástupca, ktorý bude v istej chvíli schopný stranu prevziať a bez veľkých strát viesť ďalej. Ako dnes vyzerá druhá liga Smeru? Robert Kaliňák je politická mŕtvola, Marek Maďarič opúšťa pozície a Peter Kažimír už na stranícku politiku rezignoval a bude sa snažiť využiť prvú zaujímavú príležitosť, aby z nej odišiel.

Existuje niekoľko dôležitých príznakov toho, že politická strana sa nachádza v kríze. Smer je dnes laboratóriom, v ktorom väčšinu z nich môžeme sledovať v plnej kráse. Zdieľať

V stranách, ktoré majú problémy, zvykne narastať vnútrostanícka opozícia, ktorá má chvíľu tendenciu negatívny vývoj zvrátiť. Zvyčajne však neuspeje a po čase skončí mimo strany. Do takejto opozície dnes smeruje minister Marek Maďarič.

Je možné, že sa spolu s ďalšími ľuďmi zo svojho okruhu pokúsi sformovať vo vnútri strany nejakú programovú a možno aj personálnu alternatívu, s ktorou vyrukujú budúci rok pred ďalším snemom strany. Budú kalkulovať s tým, že s blížiacimi sa voľbami bude nespokojnosť v strane narastať, a tiež s tým, že atmosféru môže v ich prospech ovplyvniť aj ďalšia strata pozícií Smeru v dôsledku komunálnych volieb. Ak neuspejú, tak je celkom dobre možné, že táto skupina nespokojencov nakoniec skončí mimo strany.

Všetky veľké strany, ktoré sú dlho pri moci, musia bojovať s kauzami a opotrebovanosťou. Jediným spôsobom, ako im efektívne čeliť, je schopnosť sebareflexie.

Nech to znie akokoľvek banálne, táto schopnosť sa v našich zemepisných šírkach nenosí. Politici berú strany ako svoje osobné projekty, ktoré stoja a padajú s nimi a s ich najbližším klanom. Kritiku berú ako nevďačnosť a sebareflexiu ako slabosť.

Z tohto dôvodu nie sú strany, keď sa v nich už raz naštartujú úpadkové procesy, schopné s nimi bojovať a poddajú sa im. Robert Fico, hoci viackrát opakoval, že by sa chcel vyhnúť osudu HZDS či SDKÚ, v tom nie je výnimkou.

Takto upadajúcim stranám a ich politikom potom nezostáva nič iné, len pokúsiť sa v čase, ktorý ešte majú pred sebou, vyťažiť z politiky maximum. A strácajú pri tom všetky zábrany.

Z tohto dôvodu nemôžeme od Smeru v budúcnosti čakať nič viac ako taktiku spoliehania sa na to, že po najbližších parlamentných voľbách sa to vyskladá tak, že vláda bez nich sa nebude dať zostaviť. Nebude to už z jeho strany o žiadnych nápadoch, témach či nových stratégiách. Len o situačnom marketingu a politickom prežití.

A to je vlastne aj posledný, definitívny príznak úpadku.

Foto: TASR/Roman Hanc

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo