Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
14. december 2012

NÁZOR IMRICHA GAZDU: Pápežov dialóg a naša poslušnosť

pontifex.jpg Kým z Vatikánu stále hlasnejšie zaznievajú výzvy k dialógu, na Slovensku sme v posledných mesiacoch počúvali najmä o poslušnosti. Už niekoľko dní sa hovorí o konte Benedikta XVI. na sociálnej sieti Twitter. Menej sa však spomínajú dôvody tohto rozhodnutia...

Kým z Vatikánu stále hlasnejšie zaznievajú výzvy k dialógu, na Slovensku sme v posledných mesiacoch počúvali najmä o poslušnosti.

Už niekoľko dní sa hovorí o konte Benedikta XVI. na sociálnej sieti Twitter. Menej sa však spomínajú dôvody tohto rozhodnutia. A to je škoda.

Vo vyjadreniach zástupcov Svätej stolice, ktoré odzneli počas tlačovej besedy 3. decembra a následne boli zhrnuté v tlačovej správe, len tak lietali slová ako diskusia či dialóg. Napríklad: „Pápežove tweety budú k dispozícii veriacim aj neveriacim pri zdieľaní, diskutovaní a podpore dialógu.“ Alebo: „Pápežova prítomnosť na Twitteri je koniec-koncov podporou snaženia tých priekopníkov, ktorí sa usilujú, aby dobrá zvesť Ježiša Krista a učenie jeho cirkvi prenikli verejný priestor zdieľania a dialógu, ktorý vytvorili sociálne siete.“

Vatikán sa dokonca rozhodol ísť ešte ďalej. Užívateľov Twitteru vyzval, aby zasielali pápežovi otázky súvisiace s prežívaním viery. Tým sa @Pontifex dobrovoľne vystavil rôznym ironickým poznámkam a posmeškom.

Inzercia

Nejde o žiadny zlom – aj keď sa to na prvý pohľad môže zdať. Benedikt XVI. je prvým pápežom, ktorý poskytol televízny rozhovor – päť mesiacov po svojom zvolení poľskej televízii TVP. Benedikt XVI. je prvým pápežom, ktorý poskytol knižný rozhovor – v roku 2010 týždeň odpovedal na otázky nemeckého novinára Petra Seewalda, ktoré vyšli pod názvom Svetlo sveta.

Benedikt XVI. je prvým pápežom, ktorý odpovedal na otázky divákov – na Veľký piatok 2011 v talianskej televízii RAI. Benedikt XVI. je (zrejme) prvým pápežom, ktorý ľudí vyzval, aby mu slobodne oponovali – v úvode prvého dielu Ježiša Nazaretského napísal: „...táto kniha v žiadnom prípade nie je aktom učiteľského úradu, ale iba výrazom môjho osobného hľadania ,Pánovej tváre´ (porov. Ž 27, 8). Preto mi každý môže slobodne oponovať.“ A najväčších oponentov pozval priamo k sebe do obývačky. Krátko po zvolení za pápeža stoloval so svojím dlhoročným kritikom Hansom Küngom a hlavou vzbúreneckého Kňazského bratstva sv. Pia X. (lefébvristov) Bernardom Fellayom.

Kto na Slovensku sa nechá inšpirovať pápežom?

Imrich Gazda

Foto: twitter.com

Odporúčame

NÁZOR MAREKA HRUBČA: Myšlienková tektonika krízy

NÁZOR MAREKA HRUBČA: Myšlienková tektonika krízy

tektonika2.jpg Keď sa občas započúvam do zahraničných správ o stave eurozóny, mám tendenciu vziať nohy na plecia a utiecť niekam ďaleko. Pondelkové interview elít EÚ pri príležitosti preberania Nobelovej ceny za mier vo mne tento reflex ešte posilnilo. Hoci aj na Slov...