CIRKEV: Slovensko presviedča Vatikán, že našlo svätých

Slovensko posiela v týchto dňoch do Vatikánu niekoľko tisíc stranovú dokumentáciu o živote a smrti saleziána Titusa Zemana z Vajnor pri Bratislave. Ten bol v päťdesiatych rokoch odsúdený za to, že pomáhal organizovať ilegálne prechody cez rakúsku hranicu. Vo väzení bol mučený a vážne zranený.

V dokumentoch je zaznamenaná jeho výpoveď o postupoch vyšetrovateľov. „Používali neľudské metódy bitia a trýznenia najvyššieho stupňa. Opakovane napríklad pri vypočúvaní prinášali vedro plné výkalov zo žumpy, ponorili mi doň hlavu a držali, kým som sa začal dusiť. Obrovské kopance do celého tela, silné údery s nejakým predmetom, zauchá. Po jednom takomto údere som ohluchol,“ vypovedal.

Neskôr bol odsúdený na dvadsaťpäť rokov väzenia, ktoré strávil v niekoľkých väzniciach a pracovných táboroch, vrátane Jáchymova. Po trinástich rokoch ho prepustili, pre zdravotné komplikácie však neskôr zomrel. „Na základe znalostí o jeho živote sme zozbierali desiatky svedectiev, archívnych záznamov a posudkov súdnych znalcov, ide o tisícky strán. Tie teraz posielame do Vatikánu na posúdenie,“ hovorí salezián Jozef Slivoň, ktorý dokumentovanie prípadu viedol.

Zdieľať

Pre úmysel pomocť Zemanovi a iným kňazom bola mučená aj blahoslavená Zdenka Schellingová.

Tento rok ide už o druhý prípad. Na jar sa ukončilo niekoľkoročné dokumentovanie života Anny Kolesárovej z Vysokej nad Uhom, ktorú ako šestnásťročnú zastrelil ruský vojak po tom, ako sa mu odmietla podvoliť. Posledným prípadom úspešného blahorečenia je prípad Sáry Salkaházyovej, učiteľky a novinárky, neskôr rehoľnej sestry. Tú zastrelili prívrženci maďarskej strany šípových krížov za ukrývanie Židov.

Celkovo z územia dnešného Slovenska pochádza 17 blahoslavených a svätých.

Trailer dokumentárneho filmu Prešiel som hranicu z dielne Saleziánov dona Bosca o osude Titusa Zemana. 

-fm-

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo