Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
30. novembec 2017

Plat poslanca má odrážať výkonnosť ekonomiky

Aby na jeden populizmus vzápätí nenadväzoval ďalší.
Plat poslanca má odrážať výkonnosť ekonomiky

Skupina poslancov Smeru na tlačovke o zmrazovaní platov. Foto: TASR – Martin Baumann

Platy sú na Slovensku citlivá téma. Aj keď zo spriemerovaných dát sa zdá, že kríza sa skončila, ekonomike sa darí a na ďalšie zmrazenie platov ústavných činiteľov nie je dôvod, pravda je taká, že sa neskončila úplne pre každého.

Mnohí ľudia u nás žijú z pár stoviek eur mesačne a ako vzdialený prelud im pripadá už priemerná mzda, ktorá by mala tento rok byť na úrovni 944 eur. Nieto ešte niekoľkotisícové platy ústavných činiteľov.

Z Horehronia vyzerá už dnes plat mimobratislavského poslanca 3 576 eur ako bezočivosť. Zvýšenie o tisícku ako priama provokácia.

Napriek tomu treba diskusiu o platoch ústavných činiteľov upokojiť (či „zastaviť šialenstvo“, ako by povedal Andrej Danko). Inak sa bude pravidelne stávať predmetom lacných politických bojov.

Príklad? Ešte v apríli poslanci ĽS-NS navrhli, aby sa plat poslanca nestanovoval ako násobok priemernej mzdy, ale tej minimálnej. Páčivý návrh, ktorý ostatní poslanci, našťastie, odmietli.

Priemerná mzda sa odvíja od toho, ako sa darí celkovo ekonomike. Lepšie odráža kvalitu spravovania krajiny, a teda aj práce zákonodarcov, než minimálna mzda, o ktorej zvyšovaní rozhodujú priamo politici.      

Inzercia

Teraz človek zažíva déjà vu. S otázkou platov bol premiér rozhodnutý spojiť osud vlády. Dnes už minimálne poslanecký klub Smeru ustúpil. Dohoda so stranou Most-Híd je zrejme len otázkou času. Nikto nechce, aby mu v očiach verejnosti zostal čierny Peter obhajcu „papalášskych výhod“.

Koaliční poslanci hovoria o potrebe nového zákona či „systémového riešenia“. No čo je systémovejšie, než naviazať plat poslanca na priemernú mzdu, ako je to dnes? Na nezamestnanosť? Rozpočtový schodok? Ešte by sa tak dalo uvažovať o mzdovom mediáne...  

V každom prípade, platy poslancov, ministrov či premiéra a prezidenta netreba porovnávať len s platmi robotníka v Prešovskom kraji. Treba ich porovnávať aj so špičkovým odmeňovaním v súkromnom sektore. A v hlavnom meste.

Ak chceme do verejného života pritiahnuť špičkových odborníkov, musíme im ponúknuť zaujímavé ohodnotenie, ktoré aspoň čiastočne vyváži úplnú stratu súkromia. A tiež, že vám ľudia budú nadávať na počkanie.

Iste, je legitímne myslieť si, že niektorí poslanci sú aj dnes oproti svojmu príspevku k spoločnému dobru mnohonásobne preplatení. No to nie je ani tak otázka nastavenia platov ústavných činiteľov, ale skôr otázka toho, akých zástupcov si volíme do Národnej rady.

Odporúčame