Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
04. december 2012

CHARITA: Vyzýva poslancov, aby neschválil novelu zákona o hazarde

hazard.jpg Zákonodarcovia by mali podľa Slovenskej katolíckej charity (SKCH) ponechať možnosť prevádzkovať hracie automaty iba licencovaným kasínam, tak ako to urobili nedávno poslanci v susednom Maďarsku. Rovnako by mali nechať možnosť miestnej samospráve rozhodovať ...

Zákonodarcovia by mali podľa Slovenskej katolíckej charity (SKCH) ponechať možnosť prevádzkovať hracie automaty iba licencovaným kasínam, tak ako to urobili nedávno poslanci v susednom Maďarsku. Rovnako by mali nechať možnosť miestnej samospráve rozhodovať o tejto otázke.

Slovenská katolícka charita vyzýva poslancov Národnej rady SR, aby v súčasnej podobe neschválili novelu zákona o hazardných hrách. Novela zákona totiž napríklad počíta s tým, že ak sa obce rozhodnú vytlačiť zo svojho územia hazard, po novom už na to nebude stačiť všeobecne záväzné nariadenie, ale toto rozhodnutie bude musieť byť podmienené aj referendom.

„Vyzývame Vás preto, aby ste nepodľahli argumentom a ospravedlňovaním hazardu z dôvodu, že prináša do štátneho rozpočtu finančné prostriedky. Prosíme Vás, aby ste schválili taký zákon, ktorý bude chrániť jednotlivcov aj rodiny pred touto závislosťou,“ napísal v otvorenom liste poslancom generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák. Dodal, že zákonodarcovia by mali ponechať možnosť prevádzkovať hracie automaty iba licencovaným kasínam, tak ako to urobili nedávno poslanci v susednom Maďarsku. Rovnako by mali nechať možnosť miestnej samospráve rozhodovať o tejto otázke.

„Pri pomoci núdznym sa každodenne stretávame s novými prípadmi ľudí, ktorí sa stali obeťami závislosti na hracích automatoch, následkom čoho stratili svoje bývanie a dostali sa do veľmi zlej sociálnej situácie. Podľa našich štatistík 20 až 30 percent týchto ľudí stratilo strechu nad hlavou práve kvôli problémom s patologickým hráčstvom často v kombinácii s ďalšími problémami a závislosťami,“ upozorňuje generálny sekretár SKCH.

Inzercia

Štát pritom musí prostredníctvom samospráv vynakladať veľké finančné prostriedky na zabezpečenie sociálnych služieb pre obete tejto patologickej závislosti. Náklady samospráv na poskytovanie služieb v útulkoch a nocľahárňach pre ľudí bez domova sa pohybujú od 1 500 do 2 000 eur ročne na jednu osobu. „SKCH nemá možnosť ovplyvňovať zákony. V našej každodennej práci už iba riešime tragické dôsledky jednotlivcov a rodín, ktorí sa na nás obracajú o finančnú či materiálnu pomoc často až vtedy, keď už je veľmi neskoro. Vidíme, že ruka v ruke s patologickým hráčstvom ide aj zvýšenie kriminality, s čím sme sa stretli v konkrétnych prípadoch, kedy sa zdĺžení ľudia, ktorí prehrali množstvo peňazí uchýlili aj ku kriminálnym činom,“ uzatvára Gumulák. Novela bude mať preto negatívny dopad nielen na jednotlivcov, ale dotýka sa celej spoločnosti.

Lukáš Melicher
Autor je manažér pre komunikáciu a PR SKCH

Postoy.sk je mediálnym partnerom Slovenskej katolíckej charity. Rubrika Charita informuje o aktivitách najväčšieho neštátneho poskytovateľa sociálnych služieb v našej krajine. Prevádzkuje viac ako 220 zariadení a služieb, z toho vyše 60 určených pre ľudí bez domova. Ročne charita pomôže na Slovensku takmer 90-tisíc ľuďom v núdzi.

Odporúčame

VOĽBY 2012: Kresťania veria Smeru

VOĽBY 2012: Kresťania veria Smeru

smer_krestania_mala.jpg Hoci si v najbližších voľbách budú môcť kresťanskí voliči opäť vyberať medzi kresťanskými či kontervatívnymi stranami, zdá sa, že najviac hlasov odoberá kresťanským subjektom Smer. Ľudia ho totiž považujú za zástancu konzervatívnych hodnôt. Väč...

PROFIL: Slovenský jezuita v Afrike

PROFIL: Slovenský jezuita v Afrike

Bajan-foto.jpg Dnes uplynulo sto rokov od narodenia veľkého misionára v Afrike P. Pavla Bajana. Jeho životopis je bohatý práve pre obetavú prácu, ktorej zasvätil celý život v afrických misiách. Na deň jeho stého jubilea mu v rodnej obci odhalia rodáci aj pamätnú tabuľ...

KÁZEŇ MILANA HUDAČKA: Vianoce celý december?

KÁZEŇ MILANA HUDAČKA: Vianoce celý december?

advent.jpg Všimol si si, koľko času denne stráviš čakaním? Ráno napríklad čakáš na autobus, potom v zamestnaní čakáš na rozdelenie práce, neskôr čakáš na šéfa, na klientov, čakáš v rade na obed, čakáš na dôležité telefonáty. Po pracovnej dobe čakáš v supermarkete v ra...