Kiska: Vzťahy medzi Slovenskom a Mexikom možno rozvíjať v hospodárskej oblasti

Slovenský prezident počas návštevy Mexika vystúpi v stredu okrem Snemu i na Podnikateľskom fóre a navštívi Start-up Mexico.

Prezidenti Slovenskej republiky Andrej Kiska a Spojených štátov mexických Enrique Peňa Nieto sa v utorok zhodli na tom, že vzťahy medzi oboma krajinami sú na veľmi dobrej úrovni, zároveň však ešte stále existuje priestor na ich veľký rozvoj. "A to osobitne v hospodárskej spolupráci," zdôraznil na tlačovej konferencii prezident Kiska.

Prezidenti sa počas rokovania zhodli i na tom, že obe krajiny sú závislé od silných obchodných partnerov – z pohľadu Slovenska je to EÚ, z pohľadu Mexika ide o USA. 

Mexiko je v súčasnosti 14. najväčšou ekonomikou sveta a zároveň druhou v rámci Latinskej Ameriky. Pre mexickú ekonomiku je veľmi významná obchodná zmluva NAFTA (Severoamerická dohoda o voľnom obchode), ktorá umožňuje krajine bezcolný prístup na americký a kanadský trh. Najdôležitejšími faktormi, ktoré ovplyvňujú celkovú výkonnosť ekonomiky, sú vývoj ekonomiky USA a svetových cien ropy. 

Slovensko uzavrelo s Mexikom v roku 2006 Memorandum o hospodárskej spolupráci medzi Mexikom a SR. Slovensko je pre latinskoamerický štát významným partnerom aj z hľadiska členstva v EÚ, NATO a OECD.

Cieľom návštevy prezidenta Kisku je rozvoj vzájomných vzťahov ako v politickej, tak v ekonomickej oblasti. Prezident preto vystúpi v stredu okrem Snemu i na Podnikateľskom fóre a navštívi Start-up Mexico.

Andrej Kiska pricestoval na niekoľkodňovú štátnu návštevu Spojených štátov mexických na pozvanie prezidenta Enriqueho Peňu Nieta. Ide vôbec o prvú štátnu návštevu slovenského prezidenta v Mexiku.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo