Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
21. november 2017

Hlinov boj o Oravu

Po Majerskom na východe potrebuje Hlina zaujímavú tvár aj na Orave.
Hlinov boj o Oravu

V októbri prebehla médiami informácia, že poslanec Igor Janckulík, ktorý je momentálne členom poslaneckého klubu Mosta, dostal od Alojza Hlinu ponuku na vstup do KDH.

Správa síce trochu zanikla v hluku okolo župných volieb, ale stojí za to si ju pripomenúť. Môže mať totiž istý vplyv na to, či KDH po dobrom výsledku v župných voľbách uspeje aj na parlamentnej úrovni a podarí sa mu vrátiť do NR SR.

KDH máva dlhodobo nadpriemerné volebné výsledky v dvoch častiach Slovenska. V niektorých oblastiach Prešovského kraja, najmä na Spiši a v oravských okresoch, plus v susednom Ružomberku. To všetko má svoje historické, konfesné a demografické príčiny.

Podstatné je to, že tieto regióny síce stále zostávajú volebnými baštami KDH, ale zisky hnutia sa každými ďalšími voľbami znižujú. Ilustrujme si to na príklade okresu Námestovo. Kým vo voľbách v roku 2010 tu KDH volilo 5 689 ľudí (24, 99 percenta), v roku 2012, keď už do volieb išlo aj OĽaNO, to bolo 5 117 voličov (19,8 percenta) a v ostatných parlamentných voľbách v roku 2016 už len 4 223 voličov (14, 87 percenta).

Stále je to slušný výsledok, ale trend poklesu je zjavný. Podobne KDH stratilo voličov aj v okresoch Tvrdošín a Dolný Kubín. Celkovo na Orave prišlo oproti voľbám v roku 2012 o viac ako tritisíc hlasov a tento fakt sa výrazne podpísal pod to, že strana skončila mimo parlamentu.

V roku 2016 prišlo KDH o značnú časť hlasov na Orave aj vďaka tomu, že Sieť dala na svoju kandidátku populárneho zakladateľa Oravského záchranného systému Igora Janckulíka. Procházkova strana tu získala regionálne najlepší volebný výsledok, v okrese Námestovo ju volilo 14,88 percenta voličov a samotný Janckulík získal viac ako šesťtisíc preferenčných hlasov.

Svoju vysokú popularitu si udržal aj po tom, ako sa stal členom klubu Mosta, teda poslancom vládnej koalície. V župných voľbách získal ako kandidát na poslanca 11 454 hlasov, suverénne najviac spomedzi všetkých kandidátov v Žilinskom kraji.

Inzercia

Ak chce Alojz Hlina stranu zachrániť, musí okrem množstva iných vecí urobiť aj to, že sa pokúsi zastaviť trend poklesu voličov v jej baštách. Prípadne dobyť stratené pozície späť. Zdieľať

Ak chce Alojz Hlina stranu zachrániť, musí okrem množstva iných vecí urobiť aj to, že sa pokúsi zastaviť trend poklesu voličov v jej baštách. Prípadne dobyť stratené pozície späť. Tým, že dal ponuku Igorovi Janckulíkovi, vyslal jeden dôležitý signál. Uvedomenie si toho, že na dosiahnutie tohto cieľa mu nebude stačiť ani váha značky KDH, ani jeho obrovská osobná aktivita.

Ak bude chcieť strana v období, ktoré nepraje straníckej šedi, ale autentickým kandidátom so zaujímavými príbehmi, zastaviť odchod voličov do OľaNO či inde, musí aj ona prísť so silnými miestnymi menami.

Igor Janckulík si zatiaľ na odpoveď pre Alojza Hlinu necháva čas. Pre Postoj povedal, že ak sa rozhodne pokračovať v politike, bude to určite vo farbách kresťanskej strany. Predtým však ešte chce dotiahnuť niektoré projekty, ktoré rozbehol ako vládny splnomocnenec pre rýchlostné cesty.

O túto funkciu by odchodom do opozície s veľkou pravdepodobnosťou prišiel. Nevylučuje však ani možnosť, že vo veľkej politike už ďalej pokračovať nebude.

Hoci teda angažovanie Igora Janckulíka vo farbách KDH je stále otázne, jedna vec istá je. Na tom, ako ľudia jeho typu zareagujú na ponuky od Alojza Hlinu, bude do značnej miery stáť úspech KDH v ďalších voľbách.

Foto: TASR/ Jakub Kotian 

Odporúčame