Budú môcť v Iraku vydávať 9-ročné dievčatá?

Budú môcť v Iraku vydávať 9-ročné dievčatá?

Foto: US army in Iraq/flickr.com

V irackom parlamente bol predložený návrh zákona, ktorý môže v krajine de facto obnoviť náboženské súdy.

Zmena zákona by prakticky preniesla občianske záležitosti na právomoci duchovných a oficiálne zaviedla diskriminačné právne predpisy voči ženám. Návrh by však zasiahol len šiitskú komunitu.

Zmenu legislatívy o osobných stavoch predložilo minulý týždeň v irackom parlamente 40 poslancov. Návrh potrebuje na schválenie podporu 165 poslancov, čo je len tesná väčšina z celkového počtu 328 členov. Hoci je nepravdepodobné, žeby návrh zákona získal takú rozsiahlu podporu, v krajine rozpútal veľkú diskusiu pred jarnými parlamentnými voľbami.

Kontroverzný návrh zákona totiž zahŕňa podľa organizácie Human Right Watch okrem možnosti dievčatám uzavrieť manželstvo od deviatich rokov aj legalizáciu manželského znásilňovania a zákaz manželských zväzkov moslimských mužov s nemoslimkami.

Organizácia Spojených národov a regionálni aktivisti za práva žien tvrdia, že navrhovaná zmena zákona porušuje nariadenia na ochranu detí. OSN vopred odsúdila navrhovanú legislatívu.

„Vyzývam Radu reprezentantov, aby využili túto príležitosť procesu na novelizácie zákona o osobnom stave,“ uviedol vo vyhlásení osobitný zástupca generálneho tajomníka OSN v Iraku Ján Kubiš. Slovenský diplomat tiež vyzval parlament na širšiu konzultáciu pozmeňujúcich návrhov, ako aj opätovné plné rešpektovanie práv žien a dievčat v Iraku vo vzťahu nielen k manželstvu.

Deväťročná hranica na vydaj dievčat pochádza podľa konzultantky Equality Now (Rovnosť Teraz) pre Stredný východ Suad Abu-Dayyeh z rozdielnych interpretácií veku manželky proroka Mohameda. Niektoré výklady totiž tvrdia, že bola vydatá práve vo veku deväť rokov.

I keď je podľa predsedníčky výboru pre záležitosti žien v irackom parlamente Lama al-Halfi návrh zákona nateraz stiahnutý z hlasovania a vrátený do výboru na ďalšie prerokovanie, Abu-Dayyeh tvrdí, že iracké ženy sú veľmi znepokojené. V prípade schválenia sa obávajú výbuchu detského manželstva. Podľa organizácie UNICEF je totiž v Iraku každé piate dievča mimosúdne vydaté už vo veku dieťaťa. Dievčatám tak nehrozí len možnosť straty vzdelania, ale najmä riziko rýchleho otehotnenia.

Návrh na zmenu legislatívy sa rovnako nezaobišiel bez protestov. Demonštrácie sa uskutočnili najmä v poloautonómnom Kurdistane, ktorý nedávno vyhlásil jednostrannú nezávislosť od Iraku, ale aj v kurdskej oblasti v susednej Sýrii.

Zmeny a doplnenia zákona o osobnom stave v Iraku – prvýkrát predložené v extrémnej forme v roku 2014 – sú založené na vyučovaní Jaafariho šiitskej náboženskej judikatúry. V roku 1959 bol v prípade manželstva stanovený oficiálny vek 18 rokov, hoci sudca môže povoliť jeho zníženie v istých prípadoch na 15 rokov.

Návrh zákona je najnovším krokom v nekonečnom boji medzi islamizáciou irackého štátu a jeho sekularizáciou. Táto zmena by bola pre Irak veľkým krokom späť.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo