Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. november 2012

AKTUÁLNE: Slovenské múzeum komunizmu dnes otvorí svoje brány

exponaty.jpg Dvadsiate tretie výročie Nežnej revolúcie bude výnimočné aj vďaka aktivistom z občianskeho združenia Nenápadní hrdinovia. Tí v Bratislave otvoria Múzeum zločinov a obetí komunizmu. Slovensko sa pridá ku krajinám, ktoré sa so svojou komunistickou minulosťo...

Dvadsiate tretie výročie Nežnej revolúcie bude výnimočné aj vďaka aktivistom z občianskeho združenia Nenápadní hrdinovia. Tí v Bratislave otvoria Múzeum zločinov a obetí komunizmu.

Slovensko sa pridá ku krajinám, ktoré sa so svojou komunistickou minulosťou vyrovnávajú aj vďaka múzeám totalitných režimov. Občianske združenie Nenápadní hrdinovia v spolupráci s Konfederáciou politických väzňov Slovenska dnes podvečer otvorí Múzeum zločinov a obetí komunizmu pre jeho prvých návštevníkov. Múzeum bude sídliť v priestoroch Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety na Námestí slobody v Bratislave a do marca bude fungovať v skúšobnej prevádzke.

Skúšobná prevádzka znamená, že múzeum bude otvorené každý štvrtok a na začiatku si budú môcť návštevníci pozrieť výstavu o Berlínskom múre, ktorá videlo už približne 15-tisíc študentov. „Zároveň návštevníkom rozpovieme aj konkrétne príbehy mladých študentov, ktorí písali práce o ľuďoch, ktorí počas minulého režimu trpeli. Prostredníctvom pohľadu mladej generácie tak chceme verejnosti prezentovať životy politických väzňov,“ vysvetlil pre Postoy predseda OZ Nenápadní hrdinovia František Neupauer.

Inzercia

Hlavným cieľom múzea je zmapovať osudy 70-tisíc odsúdených a po roku 1989 rehabilitovaných politických väzňov, ale aj ďalších obetí komunistického režimu. „Priestor múzea chceme postupne architektonicky upraviť po jednotlivých obdobiach a chceme byť otvorení aj pre exkurzie vo vonkajších priestoroch, kde by sme záujemcom porozprávali o veciach, ktorá sa tam udiali. Ide napríklad o budovu U Dvoch levov alebo pamätník Sviečkovej manifestácie,“ uviedol Neupauer.

Otvorenie Múzea zločinov a obetí komunizmu je súčasťou dnešnej konferencie Nenápadní hrdinovia, na ktorej študenti predstavia osudy bývalých politických väzňov. Okrem otvorenia múzea OZ Nenápadní hrdinovia predstaví aj logo a spustí internetovú stránku múzea www.muzeumkomunizmu.sk, prostredníctvom ktorej sa bude dať prihlásiť na spomínané exkurzie a dozvedieť sa o múzeu viac informácií.

Vznik múzea iniciovalo ešte v roku 2010 Fórum kresťanských inštitúcií, ktoré za vytvorenie múzea bojovalo aj petíciou. Tú podporilo takmer tritisíc ľudí, ale aj bývalá premiérka Iveta Radičová. Hoci mala Radičovej vláda spolu s Ústavom pamäti národa vytvoriť základ pre múzeum, všetko ostalo na aktivistoch. Vláda Roberta Fica si totiž zámer vytvoriť múzeum neosvojila.  

-mel-
Foto: OZ Nenápadní Hrdinovia

Odporúčame

TÉMA: Ladislav Jehlička - Kdybych byl TGM

TÉMA: Ladislav Jehlička - Kdybych byl TGM

tgm-lj2.jpg Kdybych byl T. G. Masarykem, napsal bych asi tuto politickou závěť: 1) Nikdy nesetrvávejte ve svém úřadě a také se nikdy za žádnou cenu nenechte svým okolím donutit, abyste v tomto úřadě setrvávali až do věku, kdy neodvratně zblbnete, jenom proto, aby někd...

CIRKEV: Pápež v liste naznačuje dôvody odvolania Bezáka

CIRKEV: Pápež v liste naznačuje dôvody odvolania Bezáka

Obnovenie účinnej kolegiality medzi biskupmi a usporiadané pastoračné riadenie v trnavskej arcidiecéze v autentickom duchu II. vatikánskeho koncilu. Tieto slovné spojenia použil v súvislosti s odvolaním arcibiskupa Bezáka pápež Benedikt XVI. v liste arcibiskupovi Zvolenskému, ktorý dnes zverejnila ...

FOTOREPORTÁŽ: Zhromaždenie za ochranu inštitútu manželstva

FOTOREPORTÁŽ: Zhromaždenie za ochranu inštitútu manželstva

V utorok 11. septembra popoludní sa pred budovou NR SR v Bratislave konalo pokojné zhromaždenie, ktorého cieľom bolo vyzvať poslancov parlamentu, aby zamietli návrh zákona o registrovaných partnerstvách osôb rovnakého pohlavia z dielne SaS a prijali ústavný zákon definujúci manželstvo ako zväzok mu...