Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
14. november 2017

Marek Maďarič ponúkol abdikáciu na podpredsedu Smeru (aktualizované)

Minister kultúry dnes vedeniu Smeru hovoril o svojom pocite, či ešte dokáže byť platným členom vedenia strany.
Marek Maďarič ponúkol abdikáciu na podpredsedu Smeru (aktualizované)

Na snímke minister kultúry SR Marek Maďarič prichádza na 71. schôdzu vlády SR 27. septembra 2017 v Bratislave. FOTO TASR – Martin Baumann

Dnešné stretnutie najvyšších predstaviteľov Smeru malo zrejme napínavý priebeh, zatiaľ poznáme len stanovisko ministra kultúry a podpredsedu strany Marka Maďariča: 

Maďarič na dnešnom rokovaní vedenia strany ponúkol svoju abdikáciu, pre médiá zaslal takéto vyhlásenie: „Vedenie strany za účasti predsedu sa zaoberalo aj situáciou po župných voľbách. Túto tému neuzavrelo a bude v nej pokračovať na najbližšom stretnutí. Na vedení som prezentoval svoj pohľad na voľby, ako aj názor na potrebu zmien na viacerých úrovniach strany. Nehovoril som o menách, okrem vlastného, keďže som ponúkol možnosť svojej abdikácie na funkciu podpredsedu strany. Túto abdikáciu som ničím nepodmieňoval a vzťahuje sa najmä k môjmu pocitu, či dokážem byť ešte dostatočne platným členom vedenia.“

Ak by mal mať prepad Smeru v župných voľbách za hlavný dôsledok, že Maďarič odíde z vedenia Smeru, stroskotala by Ficova verejná projekcia, že všetko je vlastne v poriadku. Súčasne by to bol výsmech, keďže všetci vedia, že problémom Smeru nie je minister kultúry (ktorého za vedenie rezortu aj transparentnosť chvália aj protivníci z kultúrneho frontu), a napokon priznanie, že situácia v Smere je taká bezvýchodisková a pozícia Kaliňáka natoľko pevná, že pre Marka Maďariča ako niekdajšieho Ficovho úzkeho spolupracovníka niet inej cesty než stranícka demisia. 

Maďarič už v roku 2014 po prehratých prezidentských voľbách hrozil, že na sneme nebude opätovne kandidovať na funkciu podpredsedu strany, ak sa niektoré veci v strane nezmenia. Samozrejme, minister kultúry vtedy aj taktizoval, aby v strane zlepšil pozíciu ľudí, ktorí sú mu politicky najbližšie. Maďarič patril koncom roka 2014 v Smere takisto k tým, ktorí mali najúprimnejšiu radosť z odchodu Pavla Pašku, Robert Fico napokon na poslednú chvíľu Maďariča presvedčil, aby sa opäť uchádzal o funkciu podpredsedu. 

Ich vzťahu ani situácii v Smere to však už zásadne nepomohlo, medzi Maďaričom a Ficom dochádzalo k postupnému odcudzeniu. Bolo to vidieť aj na tom, že predtým lojálny Maďarič sa v posledných dvoch rokoch vyjadruje na verejnosti v rámci Smeru najslobodnejšie: pripúšťa nemalé chyby z minulosti, najmä v zdravotníctve, hovorí, že na mieste Kaliňáka by už odišiel a že jeho kauza je objektívnym problémom, a naposledy po župných voľbách vyhlásil, že prehra je prehra.

Teraz opäť hovorí o svojom možnom odchode, aby vytvoril masívnejší tlak na zmeny, a to je presne to, čo Robert Fico a Robert Kaliňák dnes potrebujú najmenej. 

Inzercia

Ako sme písali naposledy, dráma v Smere sa v týchto dňoch ešte len začína.

 

Doplnené o 19.15: Viac než hodinu po vyhlásení Marka Maďariča zverejnil tlačový odbor Smeru túto správu: „Predseda vlády SR a predseda strany Smer-SD Robert Fico si váži krok podpredsedu strany Mareka Maďariča, ako aj ďalších podpredsedov, ktorí všetci pred nastávajúcim snemom strany ponúkli svoje funkcie. Považuje to za prejav vysokej politickej kultúry.“ Podpredsedami strany sú okrem Maďariča aj Peter Žiga, Peter Kažimír, Peter Pellegrini a Juraj Blanár. Ďalej sa v správe píše, že Robert Fico „vyjadruje plnú dôveru všetkým podpredsedom strany, s ktorými má záujem na ďalšej spolupráci“.

Z dikcie tlačovej správy Maďariča ani zďaleka nevyplývalo, že by išlo o kolektívny a vlastne celkom formálny akt, ako sa to prezentuje vo vyhlásení Smeru. Premiér sa zjavne usiluje na verejnosti čo najviac utlmiť náznak nezhôd a natiahnuť čas na urovnanie napätia do decembrového snemu Smeru.  

Odporúčame