Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
15. november 2017

Opatrovateľky v zahraničí. Silná sociálna téma, na ktorú Smer kašle

Opatrovateľky sa chcú stretnúť s Robertom Ficom. Treba dúfať, že pochodia lepšie ako u Richtera.
 Opatrovateľky v zahraničí. Silná sociálna téma, na ktorú Smer kašle

Ilustročné foto: TASR/Pavol Ďurčo.

Všetci, ktorí niekedy cestovali po víkende alebo po sviatkoch z východu Slovenska, ten obrázok poznajú. Stovky žien v strednom veku zaplnia vlak a vydávajú sa na Západ za svojou prácou opatrovateliek. Podľa odhadov ich v zahraničí pracuje viac ako 40-tisíc.

Pri pohľade na ne asi každému napadlo, ako tieto ženy doma chýbajú. Manželom, deťom, ale aj krajine, ktorej populácia starne a tento typ služieb čoraz viac potrebuje. Stačí si uvedomiť, že počet ľudí, ktorí budú odkázaní na domácu starostlivosť, vzrastie počas nasledujúcich pätnástich rokov o tretinu.

Hoci príbehy týchto žien sa v médiách objavujú pomerne často, širšia spoločenská diskusia o tomto fenoméne chýbala. Akoby sme všetci ustrnuli v polohe, že pre tie ženy je to síce ťažké, ale aspoň si slušne zarobia a nekazia nám štatistiky nezamestnanosti. Po nedávnej tragickej nehode vracajúcich sa opatrovateliek sa síce verejný záujem pozdvihol, ale diskusia sa zasekla najmä na praktikách sprostredkovateľských agentúr.

Tento tón debaty zmenili až samotné opatrovateľky, ktoré založili občianske združenie Ideme natrvalo domov. Tvrdia, že ak by mali na Slovensku v zariadeniach sociálnych služieb garantovaný plat 700 eur v čistom, veľká časť z nich by sa vrátila domov. Túto svoju predstavu predostreli prezidentovi Kiskovi, ministrovi sociálnych vecí Richterovi a najnovšie žiadajú o prijatie u premiéra Roberta Fica.

Kiska ich podporil, ale keďže nemá výkonné právomoci, ide skôr o symbolické gesto. Pokiaľ ide o vládnych politikov s reálnymi kompetenciami meniť veci, tak zostáva len dúfať, že premiér sa k ich iniciatíve postaví úplne inak ako jeho minister sociálnych vecí.

Tento postoj ministra je nielen arogantný, ale z pohľadu krajiny aj neuveriteľne krátkozraký. Zdieľať

Ján Richter opatrovateľkám odkázal, že ich predstava o sedemsto eurách v čistom je v slovenských podmienkach nesplniteľná. Predstavitelia ministerstva ich zároveň poučili, že opatrovateľské služby sú agendou samospráv a majú sa teda obrátiť na ne.

Tento postoj ministra je nielen arogantný, ale z pohľadu krajiny aj neuveriteľne krátkozraký.

Po prvé preto, že sociálne zariadenia, ktoré zabezpečujú opatrovateľské služby, síce patria pod obce a župy, no ich zamestnanci dostávajú platy podľa stanovených taríf, pričom výšku tabuľkových platov môže upraviť iba vláda.

Čistá priemerná mzda opatrovateliek v týchto zariadeniach sa pohybuje okolo štyristo eur. Pre porovnanie, v susednom Česku je to približne o sto eur viac. Ako pred časom upozornila riaditeľka jedného takéhoto zariadenia v Bratislave, výsledkom tohto stavu je, že skúsení zamestnanci ústavov odchádzajú, ale náhrada za nich neprichádza. Mladých ľudí taká ťažká práca za takú nízku mzdu neláka.

Inzercia

Podľa šéfa Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Antona Szalaya je priemerný vek pracovníkov zariadení sociálnych služieb 47 rokov. Nebude teda trvať dlho a priblíži sa k priemernému veku ich klientov.

Na ďalší problém v súvislosti s financovaním opatrovateľských služieb nedávno upozornil aj riaditeľ košickej Arcidiecéznej charity Cyril Korpesio. Tie by nefungovali ani na dnešnej úrovni, keby ich štát nefinancoval aj cestou eurofondov. Prostredníctvom národného projektu opatrovateľskej služby je zamestnaných asi 3 500 opatrovateliek, spravidla za minimálnu mzdu. Z pohľadu budúcnosti je to nesystémové opatrenie.

Európske peniaze môžu jedného dňa skončiť, ale sa môže stať, že na nejaký čas vypadnú. „Je to v poradí druhý národný projekt na podporu opatrovateľskej služby. Medzi skončením prvého a začiatkom druhého uplynul viac ako jeden rok. Máme dodnes na pamäti smutné osudy ľudí, ktorí ostali z jedného dňa na druhý bez akejkoľvek pomoci po skončení prvého národného projektu. Opatrovateľky skončili zväčša na úradoch práce. Pre opatrovaných, ale aj ich rodinných príslušníkov to boli ťažké a bolestivé rozhodnutia,“ upozornil Korpesio.

Dôvodov, aby sa politici začali touto témou vážne a systematicky zaoberať, teda existuje dosť. Nikto pritom netvrdí, že ak platy opatrovateliek budú sedemsto eur, všetky sa vrátia naspäť domov. Ani to, že o tejto sume sa nemá diskutovať, aj s ohľadom na možnosti našej ekonomiky. Zdieľať

Dôvodov, aby sa politici začali touto témou vážne a systematicky zaoberať, teda existuje dosť. Nikto pritom netvrdí, že ak platy opatrovateliek budú sedemsto eur, všetky sa vrátia naspäť domov. Ani to, že o tejto sume sa nemá diskutovať, aj s ohľadom na možnosti našej ekonomiky.

Táto téma si však vzhľadom na náš demografický vývoj či negatívne dôsledky odlúčenia žien od rodín pýta úplne iný prístup, ako je ten, ktorý predviedol minister Richter. Neempatický, bez schopnosti dovidieť ďalej, ako je horizont jedného rozpočtového cyklu.

Vlastne je až neuveriteľné, ako sa Smer, ktorý sa prezentuje ako ľavicová strana, nedokáže takejto silnej sociálnej témy chopiť. Akoby úplne strácal politické inštinkty.

Popri korupcii to bude ďalší dôvod, prečo to s ním ide čoraz viac dolu vodou.

Odporúčame