Robert Fico dnes predviedol kabaret s grafmi

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Robert Fico dnes predviedol kabaret s grafmi

Predseda vlády SR Robert Fico reční počas vyhlásenia k záverom rokovania vlády a výsledkom volieb do orgánov samosprávnych krajov 2017, 10. novembra 2017 v Bratislave. FOTO TASR – Michal Svítok 

Bola to jedna z najbizarnejších tlačoviek v kariére Roberta Fica, až sa zdalo, že premiér bol celých päť dní nezvestný z dôvodu, že radostne zapíjal zisk dvoch županov a 88 župných poslancov.

Premiér dnes totiž nedal najavo nijaké sklamanie zo straty štyroch županov a desiatok poslancov. Naopak, bol pokojný, usmieval sa, okrem viet typu „samozrejme, že by som si rovnako ako každý iný predseda strany želal ešte viac županov a ešte viac poslancov“ sa tváril, ako keby mal Smer za sebou ďalšie voľby, ktorými len potvrdil svoju dlhodobú dominanciu.

Vysmieval sa tiež z povolebných analýz médií, ktoré hovorili o prehre Smeru, hoci tie v zásade hlásali len to, čo podpredseda Smeru Marek Maďarič zhrnul ako porážku strany, z ktorej treba vyvodiť personálne a programové dôsledky, alebo čo Ficov najbližší človek Erik Tomáš označil za úpadok, kvôli ktorému strana potrebuje sebareflexiu. 

Ak by všetko, čo dnes na tlačovke prezentoval Robert Fico, myslel celkom vážne, trpel by akútnym stavom popierania reality. To je však nanajvýš nepravdepodobné. Robert Fico je z povahy racionálny pragmatik, ktorý dokáže zacítiť protivietor prv než ostatní straníci. A, samozrejme, dobre vie, že touto tlačovkou nepresvedčí o tom, že všetko je v poriadku, ani skalnejších prívržencov Smeru.

Ficovi išlo skôr o niečo iné. Svojím predstieraným optimizmom dáva činovníkom Smeru najavo, aby sa emocionálne upokojili a okamžite skončili s akoukoľvek podobou verejnej diskusie o tom, ako má strana reagovať na nečakaný prepad. Fico má vo svojich základných inštinktoch vpísanú paniku z toho, že nie je nič horšie než neregulované stranícke procesy, lebo tie sú pre neho synonymom sebazničenia. To si v sebe nesie už od skúsenosti s SDĽ.

Navyše, predseda Smeru po žiadnom neúspechu svojej strany nežiada padanie hláv, je to on, kto zaručuje Kaliňákovi aj ďalším krytie a verejnú lojalitu. Ak sa aj niekoho zbavoval – napríklad v roku 2014 expredsedu parlamentu Pavla Pašku – postupoval zákulisne a po ľudskej stránke čo najprívetivejšie. Pavol Paška aj Smer sa tvárili, že odstúpil dobrovoľne a Paška si ešte ďalší rok po odstúpení namýšľal, že si napriek všetkému zachová vplyv a po voľbách roku 2016 sa do najvyššej politiky vráti ako minister.

Aj preto bude dôležité, čo sa v najbližších týždňoch udeje vnútri strany. Fico cíti rastúcu nervozitu aj hnev, už príliš veľa ľudí v Smere má pocit, že ak sa niečo nezmení, ďalší úpadok bude nezvratný. Dnešná tlačovka bola len kabaret, dráma sa ešte len začína.

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo