Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
07. novembec 2017

Začína sa mobilizácia proti Babišovi

Prezidenta Zemana najviac ohrozí, ak prezidentské voľby budú referendom o Babišovi.
Začína sa mobilizácia proti Babišovi

Foto: TASR/AP

Dnes sa uzavrela v Prahe možnosť prihlásiť sa do českých prezidentských volieb. Výsledok: Miloš Zeman je favorit, v poslednom prieskume má podporu 34 percent, jeho podpora rastie. V posledných dňoch sa stali dve dôležité veci. Na prezidenta nebude kandidovať Tomio Okamura a do volieb ide bývalý premiér Miroslav Topolánek.

Okamurova kandidatúra by ohrozila Zemana, to, že nekandiduje, teda potvrdilo mocenský trojuholník Zeman-Babiš-Okamura. Držia spolu a ich spojenectvo bude čím ďalej dôležitejšie. Ak by Zeman nevyhral januárové voľby, najviac by tým stratil Babiš (vplyv na zostavovanie vlády, prípadná amnestia).

Topolánek, to sú dve správy. Po prvé, do prezidentských volieb ide výrazný politik, Zeman teda nebude čeliť nepolitickému a necharizmatickému akademikovi Drahošovi (momentálne stráca na Zemana tretinu, má podporu 22 percent), ale otvorene politickému Topolánkovi. Znamená to, že sa povedie iná diskusia, politickejšia a konfrontačnejšia, Topolánek prebudí politické inštinkty pravicových voličov. V prvom rade ODS, aj keď Topolánek už nie je členom strany, ODSácky pohľad na svet to posilní. Už ho podporil Václav Klaus, dá sa očakávať podpora ďalších dôležitých pravicových politikov. Zemana čakajú ťažšie voľby ako naposledy, už to nebude ľud vs. kaviareň, bude to rovnocennejšie. To Zemanovi nevyhovuje.

Navyše, keďže proti politikovi pôjde politik, Topolánek dosiahne, že témou bude Zemanovo zdravie. Nebude sa o tom musieť ani hovoriť, bude to vidieť.

Druhá správa za Topolánkovou kandidatúrou je rovnako vážna. Zdá sa, že českí oligarchovia – najmä Křetínský (pre ktorého Topolánek pracuje) a Kellner – sa rozhodli postaviť Andrejovi Babišovi. Topolánek sa pravdepodobne môže spoľahnúť na ich peniaze a médiá. Bude to až zábavný paradox: Babišove Lidovky budú hľadať spôsob, ako držať stranu Zemanovi, a bulvárny Blesk zase Topolánkovi. Tak dnes vyzerá Česko. Postavené na hlavu.

Inzercia

Mám ale opatrný pocit, že tamojšia politika sa po voľbách odrazila od dna. Nepovedal by som, že je to definitívne, ale niečo sa zmenilo a českí politici ukázali po voľbách viac guráže ako pred nimi. Platí to pre celú parlamentnú pravicu, od ODS po KDU-ČSL, ktorá nie je ochotná ísť do vlády s Babišom. A platí to aj pre oligarchiu, ktorá sa nechce prizerať hegemonizácii na Babišov spôsob.

Zrážka oligarchov má k ideálom demokracie ďaleko, ale je to lepší stav, ako hegemónia jedného z nich.

Topolánek, samozrejme, nie je žiadny anjel, má v sebe niečo z Dzurindu a niečo zo Sulíka, najbližšie týždne sa na jeho meno (právom) vyleje všetka špina minulosti. Napriek tomu platí, že Babiš je pre krajinu väčší problém, preto dáva jeho kampaň zmysel.

Prezidentské voľby budú druhým kolom o Babišovi. A keďže žijeme „referendovú“ dobu, kandidátovi status quo to skôr poškodí a jeho vyzývateľovi skôr pomôže.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame