Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
06. novembec 2017

Ustrážiť si pravé krídlo: Ako nemecká CDU/CSU hľadá správny konzervatívny mix

Merkelovej strana chce získať naspäť milión voličov, ktorí odišli k Alternatíve pre Nemecko.
Ustrážiť si pravé krídlo: Ako nemecká CDU/CSU hľadá správny konzervatívny mix

Bavorský krajinský premiér a predseda CSU Horst Seehofer spolu s nemeckou spolkovou kancelárkou a predsedníčkou CDU Angelou Merkelovou. Foto: TASR/AP

Šesť týždňov po voľbách do Spolkového snemu sa rokovania medzi konzervatívcami (CDU/CSU), liberálmi (FDP) a Zelenými stále nachádzajú len v sondážnej fáze. Vlastné rozhovory o vytvorení takzvanej jamajskej koalície v Nemecku sa majú začať až v polovici novembra.

Nová spolková vláda môže byť zostavená do Vianoc. S dôsledkami pre Nemecko, Európu, a teda aj pre Slovensko.

Ak sa to teda vôbec podarí. Šéf liberálov Christian Lindner sa nechal počuť, že nemá strach ani pred prípadným opakovaním volieb. No tie by veľa nevyriešili. Volebné preferencie sa od výsledkov septembrových volieb zatiaľ pohli len minimálne.

Najmä dvojica kresťanských strán CDU/CSU stojí pred náročnou výzvou: Na jednej strane musia konzervatívci hľadať prieniky so Zelenými v rámci kutia novej koalície. Na druhej strane by radi pritiahli naspäť približne milión voličov, ktorí ešte v roku 2013 volili kresťanských demokratov, no v tohtoročných voľbách prešli k protestnej strane Alternatíva pre Nemecko (AfD). Ako to chcú dokázať?

„Občiansko-konzervatívna obnova“

Pokiaľ ide o nájdenie optimálnej pozície pre maximalizáciu volebných hlasov, vyprofilovali sa medzi nemeckými konzervatívcami od volieb dva názorové tábory.

Prvý reprezentuje bavorský krajinský premiér a predseda CSU Horst Seehofer. Ten pred mesiacom predložil na vnútrostranícku debatu desaťbodový dokument s názvom Prečo Únia (pozn. aut.: myslia sa strany CDU/CSU) potrebuje občiansko-konzervatívnu obnovu.

Je to pozoruhodný manifest modernej konzervatívnej politiky z dielne strany, ktorá v Bavorsku na krajinskej úrovni úspešne vládne už 60 rokov bez prestávky. V nemčine sa dá čítať na tomto mieste.

Jeho pointa? Vytlačenie AfD z politiky pri súčasnej snahe získať naspäť jej voličov. „Nesmieme dopustiť vznik politického vákua,“ píše sa v dokumente. „Ak sú s výnimkou CSU všetky etablované strany vnímané ako nachádzajúce sa naľavo od stredu, tak je to problém. CDU a CSU musia v straníckom systéme spoločne stáť na rovnakej strane a reprezentovať občianske postoje.“

Dokument konštatuje, že okolo nás prebiehajú obrovské a rýchle zmeny, ktoré polarizujú spoločnosť, pričom mnohí sa cítia byť nimi odsunutí na okraj. Či už ekonomicky, politicky, spoločensky, alebo kultúrne. „Nemôžeme zmeny zakázať alebo ich len tak nechať prebehnúť. Musíme ich stvárňovať.“

Úlohou kresťanských demokratov je potiahnuť aj týchto ľudí, zabezpečovať spoločenskú súdržnosť a vyhnúť sa dojmu, že síce dokážu prevziať veľkú zodpovednosť napríklad za osudy Európy, no robia tak zabúdajúc na vlastných občanov.

Inzercia

V prisťahovaleckej otázke sa CSU jasne hlási k svojim dlhodobým témam: Horná hranica migrácie a očakávanie voči prichádzajúcim, že sa integrujú do nemeckej spoločnosti a kultúry. Dokument vyzdvihuje zdravé vlastenectvo a hrdosť na všetko, čo Nemecko počas posledných 70 rokov dosiahlo: „Len ten, kto si je istý vlastnej veci, môže ostatným čeliť s otvorenosťou a toleranciou.“ Odstraňovanie kresťanských symbolov z verejného priestoru alebo snahy o zákaz bravčového strana odmieta.

Jeden z bodov sa vymedzuje proti snahe cenzurovať myšlienky: „Rovnako nebezpečný ako radikálny populizmus sprava je slepý populizmus proti pravici. Všetko, čo nie je v duchu starých 68ičkárov, sa považuje za pravicové, a teda zlé. Debata sa musí opäť odohrávať v plnej šírke, nielen v internetových názorových bublinách. To je najlepší recept proti radikalizovaniu.“

 „Zostaňme v strede“

Hoci Seehofer môže byť čoskoro nahradený iným lídrom, je zrejmé, že s volaním po vyhranenejšej konzervatívnej politike reprezentuje prevládajúci pocit v rámci svojej Kresťansko-sociálnej únie. Ostatne, voči kurzu Angely Merkelovej (najmä v utečeneckej politike) sa Bavori vymedzovali od roku 2015.

V sesterskej CDU, ktorá pôsobí vo zvyšných spolkových krajinách, sa, naopak, ozývajú hlasy, ktoré by rady pokračovali v stredovom kurze. Reprezentuje ich ďalší dokument, ktorý koluje v strane. Má názov Mimo konzervatívneho a populistického. V nemčine sa dá čítať na tomto mieste.

„Únia musí podľa nás zostať ľudovou stranou stredu,“ píše sa v ňom. „Rada stať sa konzervatívnymi alebo posunúť sa doprava podľa nášho presvedčenia povedie len k tomu, že stratíme pôdu pod nohami v strede spoločnosti.“

CDU chápu autori dokumentu – trojica poslancov Spolkového snemu – nie nutne ako konzervatívnu, ale hlavne ako kresťanskú stranu. Odmietajú nacionálny slovník alebo zahrávanie sa s populizmom v štýle AfD: „Únia bola vždy silná vtedy, keď sa z pozície svojho základného kresťanského pochopenia dokázala priblížiť aktuálnym problémom doby...“

V oboch pozičných dokumentoch, ktoré v prostredí CDU/CSU kolujú, sa odráža dilema, po ktorej skupine voličov vlastne ísť. Ak kresťanskí demokrati pôjdu po voličoch AfD, môžu stratiť tých stredových. Pokiaľ zostanú tam, kde sú, riskujú ďalšie krvácanie na pravom krídle.

Čo je v tejto situácii riešenie? Možno sústrediť sa na zostavenie koalície a nechať pozičnú debatu na neskôr. Aj keď koaličné rokovania môžu byť komplikované, vláda CDU/CSU so Zelenými a najmä s FDP má väčšiu šancu posunúť krajinu dopredu ako doposiaľ vládnuca veľká koalícia kresťanských a sociálnych demokratov.

Za štyri roky sa môže veľa udiať vrátane rozpadu AfD. Jej predstavitelia na sebazničení od volieb intenzívne pracujú. Kontext dilemy, ktorej dnes nemeckí konzervatívci čelia, môže tak za štyri roky byť úplne iný.

Odporúčame