Paradise Papers: V daňových rajoch má súkromný majetok aj kráľovná Alžbeta

Ide o databázu obsahujúcu 13,4 milióna dokumentov, z ktorých je väčšina od jednej firmy pohybujúcej sa v prostredí offshore spoločností.

Na verejnosť prenikli v nedeľu nové dokumenty, podľa ktorých medzi osoby investujúce svoj súkromný majetok v tzv. daňových rajoch patrí aj britská kráľovná Alžbeta II. Vyplýva to z dokumentov, ktoré dostalo k dispozícii a následne zverejnilo Medzinárodné konzorcium pre investigatívnu žurnalistiku (ICIJ).

Dokumenty označované ako Paradise Papers uvádzajú, že kráľovnin investičný manažér vložil do fondov na Kajmanských ostrovoch a Bermudách zhruba 10 miliónov libier. Investíciu zrealizovalo v rokoch 2004 a 2005 Lancasterské grófstvo, ktoré túto skutočnosť potvrdilo s tým, že na danej investícii nie je nič nelegitímne, informovala agentúra AP.

Novú rozsiahlu databázu uniknutých finančných dokumentov, ktorá poskytuje dôkazy o nezverejňovaných investíciách veľkých nadnárodných spoločností ale i významných politikov v tzv. daňových rajoch, prinieslo v nedeľu ICIJ. 

V prípade tzv. Paradise Papers ide o databázu obsahujúcu 13,4 milióna dokumentov, z ktorých je väčšina od jednej firmy pohybujúcej sa v prostredí offshore spoločností, uviedla televízna stanica BBC.

Podobne ako vlani pri uniknutých dokumentoch v kauze tzv. Panama Papers, aj súčasné dáta preverujú okrem iných novinári z denníka Süddeutsche Zeitung či britských novín Guardian.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo