Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
15. október 2012

KOMPAS VIERY: Ako je na tom tvoja Cirkev?

sinodo1_0.jpg Salezián Maroš Peciar píše o tom, čo odznelo na minulotýždňovej synode o novej evanjelizácii v Ríme: Väčšina kresťanov je najradšej, keď sa ich nikto nič nepýta. Dokonca sa ani sami seba nič nepýtajú. Nerozumejú napríklad otázke typu: “Ako súvisí moja vi...

Salezián Maroš Peciar píše o tom, čo odznelo na minulotýždňovej synode o novej evanjelizácii v Ríme:

Väčšina kresťanov je najradšej, keď sa ich nikto nič nepýta. Dokonca sa ani sami seba nič nepýtajú. Nerozumejú napríklad otázke typu: “Ako súvisí moja viera s mojím životom?” Európsky človek preto vlastne ani nevie, že jeho otázky majú náboženský pôvod.

Pán kardinal Meisner z Kolína si myslí, že prejsť s niekým kúsok cesty môže znamenať veľa, môže znamenať všetko. Netreba poznať odpovede na otázky, stačí tie otázky zobrať vážne.

►Podľa Mons. Babjaka obeta Pavla Petra Gojdiča nebola márna. 250-tisíc grékokatolíkov na Slovensku má k dispozícii 450 kňazov. A ďalších 90 mladíkov je v seminári. Viacerí hodnostári zo západnej Európy nechápavo krútia hlavou. V dobrom.

►Zdá sa, že v Dominikánskej republike je evanjelizácia dobre rozvinutá. Mons. Grullon Estrella rozpráva o malých bunkách cirkevnej štruktúry menších než farnosti. Pripomína mi to naše stretká. Hlavnou výhodou je, že zodpovednosť za chod spoločentva je rozložená medzi laikov a kňazov. Laici sa na túto úlohu pripravujú a učia sa pracovať tímovo. Super, nie?

„My sme sa stratili, alebo Cirkev nás stratila?“, pýta sa manilského arcibiskupa Tagleho jedno dievča. Mladí úprimne hľadajú miesto, kde môžu nájsť Ježiša a kde Ježiš nájde mladých. Cirkev ašpiruje, aby bola práve ona tým miestom. Ale to sa musí naučiť pokore, úcte k človeku a zmyslu pre ticho. Takto by mohla jasnejšie odhaliť tvár Boha. Ježiš to už raz celkom úspešne urobil.

Inzercia

►Koncil chcel obnoviť sviatosť pokánia, ale ľudia prestali chodiť na spoveď. Škoda. Podľa šéfa amerických biskupov treba prijať pozvanie k obráteniu. „To, čo vo svete nefunguje, som ja“, napísal kedysi figliar Chesterton. Zmena zmýšľania a obrátenie srdca sú jadrom Ježišovho učenia. Preto sviatosť pokánia je sviatoťou novej evanjelizácie.

Kardinálovi, ktorý má na starosti Katolícku výchovu, sa sťažovali na jedného kňaza: „Veľa toho o Bohu vie, ale zdá sa, že ho nepozná“. Mnohí majú mániu stať sa veľkými, originálnymi a dôležitými teológmi. „Ste patieri, ktorí pasiete sami seba a nie vám zverené stádo“, odkazuje im sv. Augustín. Zdravý teológ dýcha štúdiom a poznaním, ale aj osobným, živým kontaktom s Bohom.

►Naši ľudia si nemôžu vždy brať príklad z kňazov. Niektorí skôr stádo rozháňajú ako zjednocujú. V seminári sa často prešmykne aj nevhodný kandidát, nemáme dostatok skúsených formátorov. Viacerí biskupi majú silné pokušenie obsadiť mnohé farnosti bez kňaza. Máme síce plné semináre, ale svedčiť o Slove, ktoré kážeme je oveľa ťažšie. To je tak trochu paradoxná situácia v Zambii.

►Kresťania v Európe máme tendeciu stále sa počítať. Chceme sa ukázať sekularizovanému svetu.

Tri recepty vnútornej obnovy kresťanského života podľa Mons. Dagensa z Francúzska: (1) Doba nie je jednoduchá, ale sú v nej náznaky duchovných očakávaní. Treba na ne odpovedať.  (2) Najskôr rozprávať Bohu o ľuďoch, ktorých stretávame, až potom ľuďom hovoriť o Bohu. (3) Pochopiť, že zmyslom Cirkvi nie je samotná Cirkev, ale to, aby sa ľudia stretli so živým Bohom.

Maroš Peciar, SDB
Foto: cyberteologia.it, aclibergamo.it

Odporúčame

KOMPAS VIERY: Remake koncilu po 50 rokoch

KOMPAS VIERY: Remake koncilu po 50 rokoch

candele.jpg Štvrtkové otvorenie Roku viery sa nieslo v duchu osobných spomienok, symbolov a poézie. Pápež Benedikt XVI. nepodľahol sydrómu starostlivej Marty. S nadhľadom jemu vlastným udal zásadný tón znovuoprášenia koncilového nadšenia. Cestu zložitých dokumentov a ...

PROFIL: Jezuita z gulagu

PROFIL: Jezuita z gulagu

jez-mala.jpg Každá doba má svojich hrdinov. Vendelínovi Javorkovi (1882-1966) sa jeho čas otvoril vstupom do jezuitskej rehole a prvou svetovou vojnou. Vo vojne nestrieľal, ale slúžil raneným a zomierajúcim vo frontovej línii. Uhorský premiér Štefan Tisza, po osobnej ...

KÁZEŇ PATRIKA VNUČKA: Moc a bezmocnosť Božieho slova

KÁZEŇ PATRIKA VNUČKA: Moc a bezmocnosť Božieho slova

slovo-mala.jpg Slová majú svoju moc. Každý z nás má vlastné životné skúsenosti, ako nás napríklad zdeptalo zlé slovo, alebo naopak, ako nás vzpružilo dobré slovo. Slová majú svoju moc nielen na úrovni života jednotlivcov, ale aj spoločenstiev.  Slová filozofov, básnik...