Bombový útok Islamského štátu na utečencov si vyžiadal desiatky mŕtvych

Desiatky mŕtvych a veľké množstvo zranených si vyžiadal výbuch bomby vo východosýrskej provincii Dajr az-Zaur.

Explózia, ku ktorej došlo v sobotu pri rieke Eufrat, kde sa zhromažďujú vnútorne vysídlení utečenci, je pripisovaná džihádistom z tzv. Islamského štátu, uviedlo Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii, ktoré citovali agentúry Reuters a DPA.

Nálož bola ukrytá v automobile. Lokalita, v ktorej došlo k výbuchu, je kontrolovaná Sýrskymi demokratickými silami (SDF), čo je označenie pre arabsko-kurdské milície podporované medzinárodnou vojenskou koalíciou pod velením USA. O incidente však neboli bezprostredne dostupné žiadne ďalšie podrobnosti.

Podľa SOHR zaútočili militanti z IS na túto oblasť rovnakým spôsobom už aj v októbri, pričom zabili 18 ľudí.

Sýrska občianska vojna, ktorú spustilo v roku 2011 potláčanie prodemokratických demonštrácií, sa postupne rozvinula do rozsiahlych bojov medzi vládnymi silami prezidenta Bašára Asada, "umiernenými" sunnitskými povstalcami, kurdskými jednotkami, salafistickými skupinami a IS, pričom každú z týchto strán podporujú iné zahraničné krajiny.

Významným spojencom Damasku v boji proti Islamskému štátu je už dva roky Rusko, ktoré poskytuje Sýrii vojenskú podporu. Opozičné arabsko-kurdské milície majú zasa podporu medzinárodnej leteckej koalície na čele s USA.

Konflikt si vyžiadal už viac než 330 000 obetí na životoch a milióny ľudí prinútil opustiť svoje domovy.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo