Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
04. novembec 2017

Predbežné výsledky: Županmi budú Lunter, Jurinová, Viskupič

Najsledovanejší súboj sa odohráva v Banskej Bystrici medzi Marianom Kotlebom a Jánom Lunterom. O priebežných výsledkoch župných volieb vás budú informovať Jozef Majchrák a Martin Hanus.
Predbežné výsledky: Županmi budú Lunter, Jurinová, Viskupič

Voľby v najvyššie položenej volebnej miestnosti v SR na Štrbskom Plese 4. novembra 2017. FOTO TASR - Milan Kapusta

24:00 V Smere je teraz dusno

Vyzerá to na veľmi ťažkú volebnú noc pre Smer, hoci ešte zďaleka nie je vo viacerých krajoch zrátaná ani tretina hlasov. Je pravdepodobné, že Juraj Blanár ani Tibor Mikuš neobhája svoj županský post, triasť sa musia aj Peter Chudík a Richard Raši.

Naopak, ak sa trendy nezmenia, veľkým víťazom župných volieb bude Igor Matovič, keďže županmi by sa podľa súčasného stavu stali Jozef Viskupič (jeho bratranec) a Erika Jurinová (jeho bývalá zamestnankyňa), všetko spoluzakladatelia Obyčajných ľudí.

23.30 Prichádzajú prvé výsledky

V jednotlivých krajoch bolo zrátaných od 5 až 20 percent, v Banskobystrickom kraji má zatiaľ pomerne jasná náskok Ján Lunter s 38 percentami, Marian Kotleba má 28 percent (je tu zrátaných desať percent hlasov), v Košickom kraji vedie Richard Raši so 41 percentami pred Rastislavom Trnkom s 37 percentami, v Bratislavskom kraji je zrátaných zatiaľ len päť percent hlasov, vedie Juraj Droba s 19 percentami pred Jánom Mrvom so 17 percentami, v Trenčíne vedie celkom jasne Jaroslav Baška s takmer 60 percentami.

V Žilinskom kraji tesne vedie kandidátka opozičnej koalície Erika Jurinová pred úradujúcim županom zo Smeru Jurajom Blanárom, zatiaľ má okolo 40 percent, o desať percent viac než Blanár. V Nitrianskom kraji potvrdzuje zatiaľ úlohu favorita Milan Belica ( Smer, SNS, Most) pred Milanom Uhríkom z ĽSNS a Jánom Greššom. V Prešovskom kraji je už spočítaných viac ako 15 percent zápisníc. Súčasný župan za Smer Peter Chudík vedie pred kandidátom opozičnej koalície Milanom Majerským približne o tisíc hlasov. 

V Trnave, kde je spočítaných 15 percent zápisníc, má zatiaľ opozičný kandidát Jozef Viskupič náskok pred županom Tiborom Mikušom a kandidátom SMK Józsefom Berényim. 

Ešte treba počkať, kým bude zrátaných viac hlasov, vyzerá to na pomerne tesné súboje vo viacerých krajoch.

22.30 Vo viacerých regiónoch hlásia vyššiu účasť než naposledy

Stále je ťažké špekulovať o účasti, faktom je, že viaceré krajské volebné komisie, v Trnavskom, Banskobystrickom, Prešovskom aj Košickom kraji odhadujú vyššiu účasť, než aká bola pred štyrmi rokmi.

Na vyššiu účasť to vyzerá aj v častiach Nitrianskeho kraja, napríklad v Topoľčanoch a Zlatých Moravciach, v Nitrianskom volebnom obvode bola podľa odhadov niektorých členov volebných komisií účasť až dvojnásobne vyššie než v roku 2013.

22.20 Podľa posledného prieskumu by mal v Bratislavskom kraji vyhrať Ftáčnik

Krátko pred voľbami počas moratória robila v Bratislavskom kraji prieskum agentúra AKO, vyšlo jej, že predsedom Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) by sa mal stať Milan Ftáčnik so ziskom 23,50 percenta, hneď za ním by nasledoval Rudolf Kusý (20,7 percenta) a na treťom mieste Pavol Frešo (13,3 percenta). Samozrejme, ide len o prieskum, ktorý má však šancu na väčšiu presnosť než predošlé prieskumy. Dá sa čítať aj tak, že medzi Ftáčnikom a Kusým môže byť rozdiel veľmi tesný.

22:15 Marian Kotleba kdesi medzi svojimi

MIlan Uhrík, kandidát na nitrianskeho župana a Kotlebova dvojka v ĽSNS, oznámil, že jeho šéf počká na výsledky volieb s členmi a sympatizantmi svojej strany na bližšie neurčenom mieste mimo Banskej Bystrice, a to bez prítomnosti novinárov. Kotleba teda nebude čakať na výsledky v banskobystrickom sídle strany, ako sa pôvodne čakalo. Tak ako novinári dosiaľ nikdy nemohli zachytiť jeho bezprostrednú reakciu na volebný výsledok, neuspejú ani tentoraz.

22.00: Voľby sa skončili, prvé zaujímavé výsledky prídu po 23.15

V týchto chvíľach začínajú členovia jednotlivých volebných okrskov po celom Slovensku sčítavať hlasy pre jednotlivých kandidátov na županov aj poslancov.

Štatistický úrad pred hodinou oznámil, že vzhľadom na rozhodnutie Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán o predĺžení hlasovania vo viacerých okrskoch budú priebežné výsledky volieb do orgánov samosprávnych krajov zverejňované po 23.15 hodine.

Priebežné výsledky volieb budú zverejňované na www.volbysr.sk a www.statistics.sk. 

 

21.30: Naozaj sa zobudíme do zeleného rána?

Najväčšou drámou týchto župných volieb nebude ani tak otázka, či sa Smer udrží alebo prepadne, a či sa opozícia vzchopí alebo ostane v závese, ale to, či sa podarí ĽSNS široko etablovať v slovenských regiónoch. Podľa prieskumov by dnes Marian Kotleba ani Milan Uhrík nemali mať žiadnu šancu, problém je, že ťažko veriť výpovednosti týchto prieskumov - a to nielen kvôli ich odstupu od dňa volieb či takzvanému fenoménu skrytého voliča, ale aj kvôli tomu, že ide o voľby so suverénne najnižšou účasťou, ktorá praje zmobilizovaným menšinám. Takže zhruba o dve hodiny budeme múdrejší.

Inzercia

O tom, ako sa darilo kandidátom ĽSNS na miesta župných poslancov v jednotlivých krajoch, sa dozvieme až neskôr, aj mierou tohto úspechu sa bude merať význam župných volieb 2017.

21.15: Bude pravica bodovať aspoň raz?

Pre najsilnejšie parlamentné opozičné strany SaS a OĽaNO sú župné voľby prvou priamou volebnou konfrontáciou so Smerom od parlamentných volieb. 

Vo väčšine krajov uzatvorili tieto strany spoločnú koalíciu, ku ktorej sa pridalo aj KDH a niektoré menšie strany. Hlavnou výzvou tejto koalície je zisk županského kresla v Bratislave, kde majú pravicové strany tradične najviac voličov. Ale úspech v krajoch, kde vo farbách Smeru obhajujú županské posty politici, ktorí sú vo funkciách už niekoľko volebných období po sebe.

Pri pohľade na posledné prieskumy v jednotlivých krajoch bola na tom najlepšie Erika Jurinová (Žilina), ale nádeje si mohli robiť aj Juraj Droba (Bratislava), Milan Majerský (Prešov) a azda aj Jozef Viskupič (Trnava). Zisk dvoch-troch županov by bol napokon pre pravicovú opozíciu vzhľadom na jej slabú prípravu celkom nečakaným úspechom. 

20.50: Ako pochodí tentoraz Smer? 

Strana Roberta Fica je už od roku 2005 hegemónom župných volieb, tentoraz sa však musí vedenie Smeru triasť. Už ostatné voľby do VÚC, kde v Banskej Bystrici napokon pohorel jasný stranícky Vladimír Maňka, bol len ochutnávkou debaklu, ktorý o pár mesiacov čakal Roberta Fica v prezidentských voľbách. Už bolo jasné, že Smer sa stáva establišmentovou stranou, proti ktorej sa dvíha protest. V roku 2016 získal v parlamentných voľbách len 28 percent, o 16 percent menej než štyri roky dozadu. Navyše, je tu aj širší európsky rozmer, prepad nemeckej SPD, naposledy úplný kolaps českej ČSSD, ktorá má so Smerom blízke vzťahy. 

Šťastím Smeru v týchto regionálnych voľbách však je, že má kandidátov s veľmi silným zázemím a často príliš slabými konkurentmi. Najmenej isté to mal podľa prieskumov Juraj Blanár, v centrále Smeru sú už dlhšie nervózni z toho, že Blanárovi ukradnú rozhodujúce hlasy Ján Mikolaj a Anton Martvoň, vďaka čomu by mohla Blanára predbehnúť Erika Jurinová, ktorej bašty budú na Orave.

Istú nervozitu cíti Smer aj v Prešovskom kraji, Peter Chudík však dúfa, že vo východných okresoch kraja bude dominovať natoľko, že Milanovi Majerskému nedá šancu. Jaroslav Baška (Trenčín), Milan Belica (Nitra) a Richard Raši (Košice), ale aj nezávislý Tibor Mikuš (Trnava) s podporou Smeru sú silní favoriti, prehra ktoréhokoľvek z nich by bola pre Roberta Fica a spol. šokom.

20.30: Aká bude účasť?

Občania Slovenska od rána volia županov a poslancov župných zastupiteľstiev. Záujem voličov o tieto býva tradične nízky, v roku 2013 sa volebná účasť pohybovala okolo dvadsať percent, voliť prišlo teda menej než 900 tisíc občanov. Najvyššia bola v Banskobystrickom kraji, kde v prvom kole volilo 24, 59 percenta voličov. Mierne nadpriemerná bola v Bratislavskom, Žilinskom a Prešovskom kraji, vo všetkých ostatných krajoch prišlo voliť menej než 18 percent voličov.

Tento rok sú voľby už iba jednokolové. Podľa správ z okrskových volebných komisií sa účasť zatiaľ pohybuje zhruba na úrovni predchádzajúcich volieb. Niektoré okrsky v Nitrianskom a Banskobystrickom kraji však hlásia vyššiu účasť.

Voliť dnes boli aj novinári z Postoja, Martin Hanus takisto nestretol veľa voličov: "Volil som krátko pred 18.00 vo svojom petržalskom okrsku, už na prvý pohľad bol v jednotlivých volebných miestnostiach násobne menší frmol než pri parlamentných, prezidentských či komunálnych voľbách. Členky volebnej komisie mi nevedeli povedať presnejší odhad, keďže si účasť priebežne nerátali, ale aj letmý pohľad na pred nimi ležiace zoznamy s odškrtnutými menami zúčastnených voličov napovedal, že to veľká slava nebude. Petržalčanov nezaujímali župné voľby ani pred štyrmi rokmi, prišlo ich menej než 19 percent, zo všetkých 18 obvodov v tomto kraji tak bol horší už len obvod Malacky."

Náš kolega Imrich Gazda volí v Ružomberku, ktorý patrí do Žilinského kraja, na účasť sa pýtal aj známych, ktorí pôsobia v okrskových komisiách: "Účasť v Ružomberku by mohlla byť aj vyše 25 percent, v niektorých okrskoch dokonca presiahla 30 percent. Okresná volebná komisia zatiaľ riešila dva podnety: 1. Za plentou sa nechádzal leták proti koltebovcom. 2. V schránke si jedna z obyvateliek našla leták kotlebovcov."

Jozef Majchrák odvolil v Pezinku: " V tomto volebnom obvode bola v predchádzajúcich voľbách účasť okolo 21 percent a dnes krátko predpoludním to nevyzeralo, že by mala byť prekonaná. V budove školy s troma volebnými miestnosťami žiaden veľký volebný ruch nebol. Členovia komisie zo skúseností očakávali výraznejší záujem voličov až popoludní a podvečer."

Podľa predsedu Štátnej komisie pre voľby Eduarda Barányho nebude volebná účasť dramaticky vysoká, ale oproti predchádzajúcim voľbám ani výrazne neklesne.

Štátna volebná komisia musela doteraz riešiť niekoľko incidentov. Člen okrskovej volebnej komisie v Brezne mal na sebe mikinu s logom ĽSNS. Po upozornení si ju vyzliekol. V Revúcej zase občania informovali, že predseda jednej z okrskových komisií je pod vplyvom alkoholu. 

Volebné miestnosti v Trenčianskom kraji, v ktorých vypadol elektrický prúd budú zostanú otvorené až do 23.15. Dovtedy platí v tomto kraji aj volebné moratótrium. V ostatných krajoch sa budú môcť hlasy sčítavať aj zverejňovať priebežné výsledky. 

Členovia okrskových volebných komisií v Bratislave odhadujú doterajšiu účasť voličov  okolo dvadsať percent. Niektoré okrsky v Starom Meste, v Novom Meste a v Rači však hlásia už tridsaťpercentnú účasť. 

Odporúčame