Puigdemont vyzval katalánskych separatistov na zjednotenie

Zosadený katalánsky premiér Carles Puigdemont vyzval v sobotu všetky politické strany v Katalánsku, ktoré sú za odtrhnutie od Španielska, aby vytvorili koalíciu pred decembrovými regionálnymi voľbami.

"V tejto chvíli by sa mali zjednotiť všetci demokrati. Za Katalánsko, za slobodu pre politických väzňov a republiku," uviedol na Twitteri.

Jeho stredopravá separatistická Katalánska európska demokratická strana oznámila v piatok, že zamýšľa vytvorenie koalície a Puidemont uviedol, že bude zvažovať kandidovanie vo voľbách. Agentúra Reuters pripomína, že politické strany v Katalánsku, ktoré chcú ísť do volieb na spoločnej platforme, majú čas do utorka, aby sa zaregistrovali ako koalícia. 

Španielsko vydalo európsky zatykač na Puigdemonta a jeho štyroch bývalých ministrov, ktorí sa s ním v súčasnosti nachádzajú v Belgicku. Viacerých ďalších katalánskych exministrov poslala španielska sudkyňa do vyšetrovacej väzby. Španielske orgány ich obviňujú zo vzbury, sprenevery verejných financií, protištátnej činnosti a ďalších trestných činov v súvislosti s presadzovaním nezávislosti Katalánska.

Belgické médiá v piatok informovali, že tamojšia federálna prokuratúra už dostala európske zatykače na päticu katalánskych politikov, ktoré teraz posúdi a v priebehu nasledovných dní ich postúpi vyšetrovaciemu sudcovi.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo