Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
30. október 2017

Hovorca biskupov: Kotlebovo lepenie náboženských symbolov je zneužitím viery

Veriaci majú hlavu, aby rozmýšľali, či sa chcú rozhodovať v súlade s náboženským presvedčením alebo len podľa vonkajších symbolov, tvrdí hovorca slovenských biskupov.
Hovorca biskupov: Kotlebovo lepenie náboženských symbolov je zneužitím viery

Autá zaparkované pred sídlom Kotlebovej ĽSNS v Banskej Bystrici. Foto – TASR/Branislav Račko

Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (TK KBS) zverejnila na svojej stránke list, v ktorom jej riaditeľ a hovorca KBS Martin Kramara kritizuje praktiky Kotlebovej ĽSNS.

TK KBS tak urobila z dôvodu, že v poslednom období jej prišlo viacero otázok týkajúcich sa používania náboženských symbolov a úkonov v politike. Rozhodla sa preto zverejniť jednu z odpovedí hovorcu Kramaru.

Ten reaguje na list od muža menom Richard, ktorý sa označuje za „obyčajného veriaceho katolíka“. V úvode listu vyjadruje svoj obdiv k Marianovi Kotlebovi a hovorcovi biskupov vyčíta jeho vyjadrenia na adresu predsedu ĽSNS. „Mnohým veriacim i kňazom, s ktorými sa priatelím, prekáža postoj pštrosa so zapichnutou hlavou do zeme. Tento hriešny štát ničí ľudí, ktorým má slúžiť, a najvyšší hodnostári, nehovorím, že nie sú kritickí – sú – ale len tak, aby to vládnucu garnitúru nevyviedlo z miery,“ píše v liste Richard.

„Vyčítate mi moje vyjadrenia o predsedovi ĽSNS. Musím vám povedať, že mnohí ďalší mi vyčítajú, že hovorím málo a nedostatočne kriticky,“ reaguje v odpovedi Kramara. „Aby som veci trochu objasnil. Mojím základným presvedčením je, že Cirkev nie je a nesmie byť nástrojom na použitie v politickom boji. Ani za, ani proti jednotlivým stranám. Kto sa pokúša o takéto jej použitie, zneužíva ju pre vlastné záujmy,“ vysvetľuje hovorca KBS s tým, že je správne upozorniť veriacich na to, čo nie je možné stotožniť s vierou a učením cirkvi.

Autorovi listu Richardovi prekáža Kramarova kritika na adresu Mariana Kotlebu, ktorý pred časom „zasvätil“ svoju stranu ĽSNS Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. „Ak pán Kotleba zasväcuje svojich spolupracovníkov pod ochranu Božej Matky, tak zle robí? Ako môže niekto o tom skutku zle hovoriť?“ pýta sa Richard.

„Máte pravdu, že nikomu nemožno vyčítať zasvätenie pod ochranu Matky Božej. Tak ako nemožno vyčítať prijatie krstu či birmovania... Lenže, ako zdôrazňujú biskupi, zasvätenie je ako kadidlo – cítiť jeho vôňu len vtedy, keď sa vloží na rozžeravené uhlie, ktoré horí v našom srdci odhodlanom na ochotnú službu a obetu,“ odpovedá Kramara.

Ďalej píše, že cirkev nemá výhradné právo na zasväcovanie či používanie symbolov kríža a zobrazení Panny Márie. „Nemôžeme ich zakazovať. Ale veriaci majú hlavu na krku, aby rozmýšľali, či sa chcú skutočne rozhodovať v súlade so svojím náboženským presvedčením alebo podľa vonkajších symbolov.“

„Za pokus o zneužitie viery pokladám aj ostentatívne lepenie náboženských symbolov na politické značky. Je to veľmi poľutovaniahodné,“ vyhlasuje v reakcii hovorca slovenských biskupov a dodáva, že rovnako za neprimerané považuje, ak sa hierarchia zapája do kampane proti určitým stranám. „Obe snahy sú si v jednom podobné: Cirkev a vieru znižujú na prostriedok dosiahnutia vlastných zámerov.“

Inzercia

Pisateľ listu Richard tiež prezentuje svoj negatívny postoj k migrantom a Rómom: „Máme byť ostražití ako hady a máme právo si svoje aj chrániť. A toto právo si rád ponechám alebo, ak chcete, kľudne nech Vaša dobrota nechá otvorené svoje auto, úrad, byt, nasťahuje si do kláštora pár moslimov a potom nech nám Vaša dobrota zdelí svoje zážitky.“

Kramara v závere svojej odpovede ponúka na zamyslenie niekoľko podnetov. Pýta sa Richarda, či je prijateľné spochybňovať holokaust, ak sa cirkev snaží o zlepšenie vzťahov so Židmi alebo nadávať protestantom pri snahe o ekumenizmus. Autora listu odkazuje na blogera Jána Benčíka, ktorý sa venuje odkrývaniu extrémistických prejavov.

V súvislosti so vzťahom cirkvi k Rómom sa Kramara pýta: „Ak sa venujeme Rómom, zakladáme pastoračné centrá, vydávame časopisy, posielame medzi nich kňazov, možno ich hádzať do vreca ako ,cigánskych parazitov´? Nespochybňujem problémy. Ale spýtajte sa otca Gombitu, ktorý celý život obetuje chudobným, čo si myslí o takých slovách.“

Rovnako sa pýta, či je možné prijať postoj odmietania cudzincov. Cirkev podľa neho organizuje zbierky pre utečencov a posiela státisíce prenasledovaným. „A keď hovoríte o tých moslimoch: ktoréhokoľvek z tých, čo poznám, by som u seba ubytoval, ak by bolo treba – hoci sám mám len jednu izbu,“ odpovedá Kramara.

„A mohol by som dlho pokračovať, napríklad otázkou používania falošných biskupov alebo porovnávaním postoja Cirkvi k členstvu v EÚ a v NATO, k povinnému očkovaniu atď... s volebnými programami jednotlivých strán. Nechám to však na vás – ste dospelý, slobodný človek: prajem vám, aby ste rozmýšľali a rozhodovali sa podľa opravdivých kritérií a skutočne informovaným spôsobom,“ dodáva hovorca slovenských biskupov.

Odporúčame

Boh ma prekvapil

Boh ma prekvapil

Rozhovor s Lukášom Krivošíkom, novým redaktorom Postoja, o jeho obrátení, problémoch slovenského protestantizmu, aj o tom, o čom bude písať na stránke Postoja.