Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
K Veci Komentáre a názory
26. september 2012

K VECI: Čo nefunguje vo Vatikánskej tlačovej kancelárii?

federico-lombardi-text-mala.jpg Vatikán v júni najal Grega Burkea, novinára so skúsenosťami v katolíckych aj v sekulárnych médiách, ako špeciálneho konzultanta na pomoc v komunikácii s médiami. Vzhľadom k početným zakopnutiam a prestreleniam sa konečne zdalo, že Rím p...

Vatikán v júni najal Grega Burkea, novinára so skúsenosťami v katolíckych aj v sekulárnych médiách, ako špeciálneho konzultanta na pomoc v komunikácii s médiami. Vzhľadom k početným zakopnutiam a prestreleniam sa konečne zdalo, že Rím pochopil, že v súčasnej globálnej mediálnej sieti potrebuje celkom odlišný prístup.

Čo sa však stalo minulý týždeň po násilnostiach v Lýbii? V stredu (12.9.), dávno potom, ako boli známe základné fakty, vydal riaditeľ tlačovej kancelárie páter Federico Lombardi, nasledujúcu správu:

Hlboký rešpekt k viere, textom, veľkým osobnostiam a symbolom rôznych náboženstiev je nevyhnutnou podmienkou pre mierové spolužitie národov. Vážne dôsledky neoprávnených urážok a provokácii voči citom moslimských veriacich sú opäť evidentné v týchto dňoch, keď vidíme reakcie, ktoré spôsobujú, niekedy s tragickými dôsledkami, a tie zase prehlbujú napätie a nenávisť a rozpútavajú neprijateľné násilie.

Posolstvo dialógu a rešpektu voči všetkým veriacim rôznych náboženstiev, ktoré sa Svätý otec chystá priniesť na svojej nadchádzajúcej návšteve Libanonu, ukazuje cestu, po ktorej by mal kráčať každý, aby tak vytvoril vzájomné a pokojné spolužitie medzi náboženstvami a národmi.

To je všetko. Možno to nájsť na oficiálnej stránke Vatikánu. Nič o zabitých štyroch Američanoch, pričom násilie si odnieslo len najmiernejšie z moderných morálnych odsúdení „neprijateľné“ (kým?).

Po silnej vlne kritiky vydal páter Lombardi túto správu: „Veľmi závažné útoky organizované proti diplomatickej misii Spojených štátov v Lýbii, ktoré viedli k smrti veľvyslanca a iných funkcionárov, volajú po čo najdôraznejšom odsúdení zo strany Svätej stolice. Nič nemôže ospravedlniť činnosť teroristických organizácií a vražedné násilie. V žiali a v modlitbách za obete zároveň opäť vyjadrujeme nádej, že napriek tejto tragédii medzinárodné spoločenstvo nájde najvhodnejší spôsob ako pokračovať v úsilí v prospech pokoja...“

Na rozdiel od Obamovej administratívy bol Vatikán naozaj schopný vysloviť slová „teroristické organizácie“ a tvrdiť, že útok bol plánovaný – nielen že bol výsledkom zranených citov.

Dá sa pochopiť, že náboženská inštitúcia bude vo svojej prvej reakcii citlivá na urážky viery ako takej, zvlášť keď aj samotný Vatikán je často terčom takéhoto zaobchádzania. Takže by sme mohli byť voči tlačovej kancelárii za túto prvú reakciu trochu blahosklonní – ale len trochu.

Celá udalosť však akoby potvrdzuje, že tlačová kancelária (a možno aj ľudia vyššie) má stále zlé inštinkty. Chýba im určitý základný realizmus, ktorý musí hovorca preukázať, aby bol braný vážne a aby sa vyhol katastrofám v oblasti PR. Nie je až také ťažké odsúdiť protináboženské predsudky a zároveň aj moslimské násilie, ak má človek otvorené obe oči.

Obidve tieto vyjadrenia obsahujú ešte jeden prvok, ktorý pobáda k zamysleniu: zbožná nádej, že dialóg je cesta pokoja, ktorá je dostupná všetkým stranám. Dialóg je dobrá vec – ak majú obe strany úprimný záujem vyhnúť sa zbytočným konfliktom a možno dokonca aj vyjednávať.

To sa deje zriedka. Prezident Obama krátko po svojej inaugurácii šiel do Káhiry a predniesol tam kontroverznú reč, v ktorej sa dištancoval od predchádzajúcej činnosti Ameriky na Blízkom východe a podal olivovú ratolesť tým, čo chceli viesť dialóg o odlišnej budúcnosti. Tri roky nato podľa správ trávi utorkové rána tým, že rozhoduje, ktorých moslimských militantov treba eliminovať útokmi bezpilotných lietadel.

Inzercia

Bolo dobré a odvážne, že pápež Benedikt šiel minulý týždeň do Libanonu, a vďaka Bohu, bezpečne sa vrátil domov. Vzhľadom k tomu, čo sa deje na Blízkom východe, to nie je až také samozrejmé.

V lietadle povedal novinárom, že nikdy neuvažoval nad zrušením cesty, „lebo viem, že čím viac sa situácia komplikuje, tým potrebnejšie je dať toto znamenie bratského povzbudenia a solidarity.“ Tlač ho považuje za studeného intelektuála. No určite tak neznie, keď príde na obyčajnú fyzickú odvahu.

Volal po dialógu, ale aj po iných veciach, ktoré by tlačová kancelária mohla zdôrazniť v médiách. Niektorí vo Vatikáne si akoby stále myslia, že ak niekto niečo povedal, už to komunikoval.

Napríklad povedal, že mier nie je len absenciou vojny. Je to vnútorná harmónia spôsobená očistením života, nie očistením fundamentalizmu, ktorý je „vždy falzifikáciou náboženstva.“

Takto veľmi jemne uviedol predpoklad pre dialóg, ktorý sa v náboženských kruhoch často prehliada, čo by od prominentnej návštevy inak vyznelo ako hrubosť.

Je jasné, že Benedikt vie, že nebude ľahké presvedčiť najproblémovejších protagonistov, no u všetkých apeloval na ich dobrého anjela: „Pokoj je niečo také žiaduce, že na Blízkom východe sa z neho stal pozdrav.“

Dokonca pochválil aj „arabskú jar,“ napriek jej zjavným doterajším nedostatkom, ako pravú túžbu po slobode, no dodal: „Musíme urobiť všetko pre to, aby koncept slobody a túžba po slobode šli správnym smerom a neprehliadali toleranciu, celkovú sociálnu štruktúru a zmierenie, ktoré sú podstatnými prvkami slobody.“

Jediná veta, ktorá určitým spôsobom zarezonovala vo svete, však bola, že nazval dovoz zbraní „ťažkým hriechom.“ Pápež to povedal, a preto si to vyžaduje vážnu pozornosť, no ťažko povedať, prečo je to hriechom per se, keďže zbrane sa často používajú na ochranu nevinných a vymáhanie spravodlivosti.

Na tejto stránke (www.thecatholicthing.org) veľmi dobre vieme, aké ťažké je presadiť špecificky katolícke vyjadrenia v nesympatizujúcich médiách. No akákoľvek „Vatikánska tlačová kancelária“ hodná tohto mena sa musí posnažiť trochu viac. Na Blízkom východe, ktorý je doslova v plameňoch, pápež povedal veci, čo si zaslúžia pozornosť.

Existujú spôsoby, ako komunikovať, že šiel do tohto regiónu urobiť niečo viac, než len priniesť ďalšiu žiadosť o dialóg a nenásilie.

Robert Royal
Auto je šéfredaktor The Catholic Thing (slovenská verzia pod názvom „K veci“) a prezident Faith & Reason Institute (Inštitút pre vieru a rozum) vo Washingtone D. C. Jeho najnovšia kniha je The God That Did Not Fail: How Religion Bult and Sustains the West (Boh, ktorý nezlyhal: Ako náboženstvo vybudovalo a udržiava západ), ktorú teraz možno dostať v mäkkej väzbe v Encounter Books.)

Pôvodný text: What’s Wrong in the Vatican Press Office?, medzititulky redakcia, ilustračné foto: thecatholicthing.org, flickr.com (licencia CC).

Odporúčame

K VECI: Poučenie zo strednej Európy

K VECI: Poučenie zo strednej Európy

soviet_influence-mala.jpg Pred pár rokmi som mal možnosť pravidelne sa stretávať s predstaviteľmi stredoeurópskych štátov a neskôr aj cestovať do tohto regiónu. Uvedomil som si, že toto miesto je niečím fascinujúce, aj keď mi vtedy nebolo celkom jasné, prečo. „Stredná...

K VECI: Hitchens kontra Chesterton

K VECI: Hitchens kontra Chesterton

hitchens-gk-chesterton-title2.jpg Czeslaw Milosz, poľský laureát Nobelovej ceny za literatúru raz poznamenal – ešte predtým než emigroval do Spojených štátov – že v jeho krajine sa zvykne o niektorých básnikoch hovoriť, že „upadli do mysticizmu.“ To znamená, že sa sta...

K VECI: O kresťanskom humanizme

K VECI: O kresťanskom humanizme

humanizmus-text2_0.jpg Pre mnohých je na kresťanstve nepochopiteľné, že vďaka existencii viery a milosti, Vteleniu a jeho dôsledkom, môže byť človek viac, nie menej, ľudský, viac, nie menej, tým, čím má byť. Je skrátka väčšmi sám sebou, ak žije podľa rozumu, viery a c...