Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. október 2017

Pellegrini: Vyhlasujeme vojnu byrokracii

Budúci týždeň by mal byť predstavený zákon, ktorý zakáže úradom vyžadovať od ľudí výpisy z listu vlastníctva, obchodného registra, zo živnostenského registra a tiež výpis z registra trestov.

Na sobotňajšej konferencii Smeru-SD v Nitre to avizoval podpredseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD). "Štát už tieto údaje má, preto ich úrady nemajú prečo vypytovať od ľudí. Ľudia nemajú byť poštári a behať z jedného úradu na druhý," povedal Pellegrini. 

Podľa jeho ďalších slov spoločne s ministrom hospodárstva Petrom Žigom a ministrom financií Petrom Kažimírom (obaja Smer-SD) vyhlasujú zásadnú vojnu byrokracii, ktorá sa na Slovensku za 25 rokov nakopila a postupne budú predstavovať ďalšie opatrenia na zníženie byrokracie.

Ďalšie pripravované opatrenia sa týkajú čerpania eurofondov. "Vďaka nim sa urobilo na Slovensku veľa pozitívneho a nemôžeme dovoliť, aby sa všetko dobré znehodnotilo niekoľkými problematickými projektmi, kde pravdepodobne dôjde k zníženiu kofinancovania," povedal Pellegrini. K plánovaným opatreniam patrí elektronické žrebovanie hodnotiteľov, zvýšenie nárokov na odbornosť hodnotiteľov či vytvorenie skupiny expertov v prípade hodnotenia projektov nad 10 miliónov eur. "Vypracujeme vzorové formuláre, ako sa majú hodnotiť projekty a zverejníme zoznam hodnotiteľov," povedal Pellegrini. Opatrenia sú súčasťou akčného plánu transparentnosti a zefektívnenia použitia europeňazí, ktorý obsahuje 36 konkrétnych opatrení.

V súčasnosti už na Slovensku funguje vlastná výstražná komisia, ktorá môže realizovať opatrenia okamžite po zachytení akéhokoľvek podozrenia súvisiaceho s čerpaním eurofondov. "K dispozícii máme aj špeciálny systém Arachné, ktorý po nahodení údajov do počítača, dokáže vyselektovať celú sieť zoskupení a vzájomných prepojení, aby sa dali odhaliť skupiny, ktoré sa pokúšajú dostať k eurofondom nekalými spôsobmi," tvrdí Pellegrini.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva