Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
18. október 2017

Zmena pohlavia bez operácie. Grécka cirkev sa búri proti novému zákonu

Premiér Tsipras sa snaží neúspech v ekonomickej oblasti riešiť pred voličmi liberálnymi témami, píše The Economist. 
Zmena pohlavia bez operácie. Grécka cirkev sa búri proti novému zákonu

Grécky premiér Alexis Tsipras presadil uľahčenie zmeny pohlavia, ktoré si bude môcť zmeniť aj osoba pod 18 rokov. (Foto: TASR/AP)

Grécka ortodoxná cirkev zvoní na poplach proti zákonu, ktorý výrazne uľahčí zmenu pohlavia. A zvoní doslova. V niektorých kostoloch dali na poludnie vyzváňať umieračik. 

Ľavicový premiér Alexis Tsipras presadil v parlamente legislatívu, ktorá umožňuje úradný prepis pohlavia bez toho, aby človek podstúpil operáciu a sterilizáciu. Stačiť bude „čestné vyhlásenie“ overené súdom. 

Grécko sa tak pridáva k Dánsku, Írsku, Malte a Nórsku, v ktorých legislatíva nepožaduje psychiatrické vyšetrenie ani medicínsky zásah na uznanie zmeny pohlavia.

Zákon podporilo 171 poslancov, proti bolo 114 zákonodarcov. „Žiadna tradícia ani náboženstvo či vnímanie rodiny nemôžu spôsobiť, aby občania zostali na okraji alebo vystavení inštitucionálnemu a sociálnemu vylúčeniu,“ vyhlásil podľa Guardianu premiér Tsipras pred hlasovaním. 

Takmer celá opozícia hlasovala proti návrhu. Vyčítala mu najmä to, že vek na zmenu pohlavia – od 15 rokov – je príliš nízky. „Na takýto typ rozhodnutia je nevyhnutná zrelosť, ktorú môže garantovať jedine vek,“ uviedol líder stredo-pravej strany Nová demokracia Kyriakos Mitsotakis. Podľa neho nedáva zákonná úprava zmysel, keďže 15-ročný nemôže piť alkohol, ale môže si zmeniť pohlavie.

Grécka ortodoxná cirkev zákon označila za „monštruózny“ útok na rodinu a tradičné hodnoty. 

Inzercia

„Vidíte, ako veľmi sa títo ortodoxní poslanci potopili? Rúhajú sa voči ľudskému telu. Dnes nám oznámili, že Boh nestvoril muža a ženu, ale že každý muž sa môže ľahko stať ženou a každá žena mužom. Je to skutok satana,“ vyhlásil pred veriacimi metropolita Nicholas z Phthiotisu.

Ako informuje Česká televízia, metropolita Amvrosios z diecézy Kalavryta dal v reakcii na schválenie zákona zvoniť každé poludnie až do soboty na kostoloch umieračik. 

Schválenie radikálne liberálneho zákona v otázke transgender hodnotia niektorí v širšom politickom kontexte. 

„Mnohým pozorovateľom sa zdá, že Tsiprasova strana Syriza sa snaží nájsť spôsoby, ako vyvážiť svoj neúspech pri odložení úspor uložených veriteľmi a zničením svojho ľavicového kreditu práve liberálnejším prístupom k sociálnym a osobným otázkam. Kultúrna vojna môže fungovať tam, kde ekonomický radikalizmus, ktorý priviedol Tsiprasa k moci, jasne zlyhal,“ napísal britský The Economist. 

Z tohto pohľadu by mali byť podľa The Economistu stratégovia Syrizy radi, že sa do nich pustila Cirkev. Vo svetle tvrdých a konzervatívnych vyjadrení cirkevných prelátov môžu získať imidž pokrokových. Hoci niektorí biskupi to zjavne prekukli. Bývalý vesmírny vedec vzdelaný na Harvarde, súčasný metropolita Nicholas z regiónu Attica, označil novú legislatívu ako nepoctivú a motivovanú politickou účelovosťou.

Odporúčame