Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. október 2017

Fico: O budúcnosti EÚ musia diskutovať všetky členské štáty

"Dohodli sme sa v rámci V4 na určitých princípoch, ktoré chceme presadzovať, pokiaľ ide o diskusiu o budúcnosti EÚ," opísal Fico na tlačovej konferencii v rámci summitu v Bratislave.

Diskusia o budúcnosti Európskej únie (EÚ) sa musí diať zásadne medzi všetkými jej 27 členskými štátmi (už bez Británie). Zdôraznil to dnes v Bratislave predseda vlády SR Robert Fico. Ide o jeden z princípov, ktoré spoločne naformulovali predstavitelia krajín V4 v rámci diskusie o budúcnosti únie.

Dnešný summit v Bratislave Za rovnakú kvalitu produktov pre všetkých totiž využili predsedovia vlád Slovenskej republiky, Českej republiky, Maďarska a Poľska aj na rokovanie vo formáte V4. Zároveň sa dnes v Bratislave v takejto zostave stretávajú s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom.

"Dohodli sme sa v rámci V4 na určitých princípoch, ktoré chceme presadzovať, pokiaľ ide o diskusiu o budúcnosti EÚ," opísal Fico na tlačovej konferencii v rámci summitu. Krajiny V4 podľa neho rešpektujú, že najmä v eurozóne bude zrejme hlbšia integrácia, ale je veľmi dôležité, aby pri akýchkoľvek diskusiách o budúcnosti EÚ bolo dodržaných päť základných princípov.

"Po prvé si myslíme, že je veľmi dôležité zachovať všetky výsledky, ktoré sme doteraz v EÚ dosiahli. Bola by veľká škoda, keby sme v mene reforiem začali likvidovať dobré a pozitívne veci," vysvetlil slovenský premiér. Pre krajiny V4 je podľa neho napríklad dôležité zachovať hodnoty Schengenu.

Zároveň majú podľa Fica krajiny V4 rovnakú pozíciu v tom, že EÚ musí zostať jednotná, ale súčasne musí rešpektovať špecifiká členských štátov. "Nemôžeme byť všetci rovnakí, nemôžeme sa všetci správať tak, ako by si to možno niekto predstavoval. Preto rozmanitosť v jednote je princíp, ktorý chceme ako V4 zachovávať čo najdôslednejšie," vyzdvihol. 

Ďalej je podľa neho dôležité, aby o budúcnosti EÚ hovorilo všetkých 27 štátov únie. "Nemôžu sa oddeliť členské štáty, ktoré majú euro a baviť sa sami o sebe bez toho, aby krajiny, ktoré euro nemajú, neboli súčasťou týchto rozhovorov," opísal Fico.

Inzercia

Štvrtým princípom je to, že EÚ musí zostať konkurencieschopná. "Schopnosť konkurovať je niečo, čo garantuje EÚ prežitie a garantuje aj určitú kvalitu života," vysvetlil slovenský premiér. Krajiny V4 chcú zároveň zachovať aj rovnováhu medzi európskymi inštitúciami a významné postavenie národných parlamentov. "Veľmi ťažko si viem predstaviť v tomto okamihu, že by sme išli do takých odvážnych projektov, ako je spoločná kandidátka v prípade Európskeho parlamentu," dodal Fico.

Predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka doplnil, že Česko má záujem na tom, aby sa vrátilo správne fungovanie schengenského priestoru. "Je veľmi dôležité, aby sme ako Európa boli schopní zabezpečiť dostatočnú ochranu vonkajších schengenských hraníc, ale nie je žiaden dôvod, aby sme uzatvárali vnútorné hranice a vytvárali bariéry pre voľný pohyb našich občanov vo vnútri EÚ, vo vnútri schengenského priestoru," vysvetlil.

Česká republika má podľa neho záujem na dobrom fungovaní vnútorného trhu únie. "Neprajeme si žiadne diskriminačné opatrenia, neprajeme si administratívne bariéry, ktoré by na vnútornom európskom trhu vznikali a obmedzovali našu konkurencieschopnosť," podčiarkol.

Podľa predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána, pokiaľ chce EÚ pokračovať ďalej, nemôže urobiť krok späť. Mal na mysli schengenskú dohodu, pričom upozornil, že keď sa dnes pozrieme na Európu, vonkajšie hranice sú otvorené a vnútorné zatvorené. "Musíme sa vrátiť späť k schengenskej dohode," zdôraznil.

Predsedníčka poľskej vlády Beata Szydlo si myslí, že všetky členské krajiny by mali hovoriť o tom, aká má byť budúcnosť Európy. Zdôraznila tiež zásadu jedného spoločného trhu v Európskej únii.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva