Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. október 2017

Erdogan vyzval lídrov EÚ, aby sa pred summitom vyjadrili k členstvu Turecka

"Predložte svoje rozhodnutie a ukončime túto vec. My vás nepotrebujeme," odkázal Erdogan lídrom Únie.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval dnes Európsku úniu, aby prijala  rozhodnutie vo veci prístupových rokovaní jeho krajiny. Urobil tak týždeň pred začiatkom summitu lídrov EÚ, kde sa bude hovoriť o tejto téme, informovala agentúra DPA.

"Predložte svoje rozhodnutie a ukončime túto vec. My vás nepotrebujeme," odkázal Erdogan lídrom Únie na zasadnutí svojej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP).

Prístupové rokovania medzi Ankarou a Európskou úniou uviazli prakticky na mŕtvom bode po vlaňajšom neúspešnom pokuse o štátny prevrat v Turecku. Na mlčanie Bruselu reaguje Ankara opakovane pobúrene.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová nedávno potvrdila, že ambícia Turecka stať sa členom EÚ bude jednou z tém nadchádzajúceho summitu lídrov EÚ, ktorý sa uskutoční 19. a 20. októbra v Bruseli.

"Tí, ktorí robia všetko, čo je v ich silách, aby izolovali Turecko od Západu a pokiaľ by to bolo možné, aj od celého sveta, sa snažia márne," varoval Erdogan.

V Nemecku žijú približne tri milióny Turkov a obe krajiny boli tradične silnými spojencami. Ich vzťahy sa však už dlhšie zhoršujú a medzičasom v nich panuje "doba ľadová", konštatuje agentúra DPA. Turecká vláda obviňuje Nemecko z podpory teroristov. Berlín zasa kritizuje zákroky Ankary voči disidentom a zatiaľ bezúspešne žiada prepustenie nemeckých občanov, ktorých podľa neho zadržali v Turecku z politických dôvodov.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva