Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. október 2017

Peskov: V súvislosti s Krymom nemožno hovoriť ani o anexii, ani o kompenzácii

Hovorca Kremľa poznamenal, že Zemanove slová Moskva vníma ako "diskusiu (prebiehajúcu) vnútri Európy". 

Vyhlásenie prezidenta ČR Miloša Zemana o kompenzácii, ktorú by Ukrajina mohla dostať od Ruska za Krymský polostrov, Moskva vníma ako súčasť celoeurópskej debaty. Podľa agentúry RIA Novosti to dnes v Moskve vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Išlo o reakciu Kremľa na Zemanovo vyhlásenie na pôde Parlamentného zhromaždenia Rady Európy, v ktorom označil ruskú anexiu Krymského polostrova za "fait accompli", teda hotovú záležitosť. Ukrajine odporučil, aby sa dohodla s Moskvou na kompenzácii vo svoj prospech, a odmietol účinnosť protiruských sankcií.

Za tieto slová Zeman zožal ostrú kritiku zo strany českej vlády, ako aj od viacerých predstaviteľov Ukrajiny.

Peskov dnes Zemanov výrok o kompenzáciách pre Ukrajinu odmietol s tým, že v súvislosti s Krymským polostrovom "nemožno hovoriť o nijakej anexii". 

Hovorca Kremľa pripomenul, že rozhodnutie o odčlenení sa Krymu od Ukrajiny prijal legitímny orgán Krymu - najvyššia rada, pričom sa tak stalo v čase "prevratu" na Ukrajine a "obáv z extrémizmu, ktorý ho sprevádzal a ktorý, žiaľ, trvá doteraz". Následne bolo podľa Peskova prijaté rozhodnutie o vstupe Krymskej republiky do zväzku Ruskej federácie, ktoré Moskva akceptovala. 

"Preto samotná formulácia, že podobné akty je možné vysporiadať akýmsi odkúpením, je z nášho pohľadu nie celkom správna, presnejšie úplne nesprávna," vyhlásil Peskov. 

Hovorca Kremľa poznamenal, že Zemanove slová Moskva vníma ako "diskusiu (prebiehajúcu) vnútri Európy". 

Peskov dnes pred novinármi označil Zemana za Ruskom veľmi váženého a rešpektovaného európskeho politika a pripomenul, že český prezident má dlhoročné dobré vzťahy s prezidentom Vladimirom Putinom.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva