Hodnota za peniaze v rukách macochy

Hodnota za peniaze v rukách macochy

Foto – The Walt Disney Company

Anomália, ktorá vznikla vo Ficovej vláde, má pred sebou neistú budúcnosť.

Projekt Hodnota za peniaze (Value for money) je pozoruhodnou anomáliou Ficovej vlády. Najmä kvôli tomu, že vznikol napriek premiérovi a vláde, nie vďaka nim. Cieľom projektu je hodnotiť zmysluplnosť verejných výdavkov, teda to, ako s peniazmi nakladajú vládni politici a ich nominanti.

Projekt vznikol „zdola“. Ideovo ho pretláčal najmä niekdajší šéf analytik ministerstva financií Martin Filko. Po jeho nečakanej smrti tesne po voľbách 2016 štafetu prebrali jeho kolegovia pod vedením Štefana Kišša. Projekt bol šitý na mieru Filkovej asertivity a počítal so špeciálnym postavením, ktoré mal Filko u ministra financií Petra Kažimíra.

O čo ide

Na rozlúčke s Filkom minister sľúbil udržať svoju podporu pre projekt napriek vývoju udalostí a ten tak mohol na jar 2016 odštartovať. V praxi to malo fungovať tak, že emancipovaná analytická skupina úradníkov ukrytá v Kažimírovej ochrannej zóne bude pozerať na prsty ostatným ministerstvám.

Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) za rok a pol výrazne narástol, dnes už ide o desiatky ľudí, ktoré sa do tohto projektu zapájajú buď dennodenne, alebo popri iných úlohách vo verejnej správe. Kľúčovým výstupom je revízia verejných výdavkov v oblastiach doprava, zdravotníctvo a informatizácia. Tam sa totiž preinvestuje najviac verejných peňazí. No analytici sa už pozreli aj na školstvo, životné prostredie či sociálnu politiku. (Detailnejší pohľad o fungovaní ÚHP možno nájsť v článkoch z TRENDU, odporúčame rozhovor so Štefanom Kiššom v Denníku N.)

K doteraz publikovaným veciam by sme však radi doplnili zopár ďalších postrehov o tom, čo sú dnes riziká projektu.

Od macochy

To, že ÚHP sa dnes môže oprieť o ministra Kažimíra, ktorý sedí na vládnej pokladnici, dáva analytikom do rúk silnú zbraň pri kontakte s ostatnými rezortmi. Pre budúcnosť projektu je to však slabina. Na rozdiel napríklad od Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá je zriadená ústavným zákonom, ÚHP takéto legislatívne krytie nemá. Je závislá najmä od osoby ministra. Kažimírov prístup však medzi vládnymi stranami i v Smere samotnom nezdieľa veľa politikov. Možno už nikto.

Prípadovou štúdiou je to, čo sa v tejto veci odohráva okolo podpredsedu vlády Petra Pellegriniho. Práve pod neho natlačili jednu malú časť projektu, tzv. implementačnú jednotku. Jej úlohou je tlačiť na to, aby si ministri výstupy ÚHP nielen prečítali, ale sa z nich aj poučili. To, že implementačná jednotka bola pred letom zriadená pod úradom podpredsedu vlády Pellegriniho, a nie pod Kažimírom, bolo pokusom rozložiť politické riziko medzi viacerých členov vlády.

No už po pár mesiacoch sa zdá, že Pellegriniho nadšenie, ktoré nebolo zvlášť veľké ani pred polrokom, ešte klesá. Ak sa to nezmení, hrozí, že táto časť projektu skončí ako málo výkonná a málo významná úradnícka aparatúra.

ÚHP je tak dnes konceptom od macochy, ktorému hrozí, že môže skončiť na ulici. Zdieľať

Postoj samotného premiéra k Hodnote za peniaze je tiež len vlažný. Zdá sa, že kvôli Kažimírovi je ochotný to chvíľu strpieť a tak trochu možno aj preto, že mu vyhovuje zvýšený tlak na ministrov, najmä koaličných, ktorý prichádza od niekoho iného.

Ale tiež je zrejmá jeho rezervovanosť. Ak by Hodnota za peniaze mala obmedziť priamo jeho, zrejme by sa s ňou nemaznal. Výstrahu poslal nedávno, keď v debate o trasovaní diaľnic a rýchlostných ciest povedal, že argumenty analytikov ho nezaujímajú a môže pokojne fungovať aj bez nich.

ÚHP je tak dnes konceptom od macochy, ktorému hrozí, že môže skončiť na ulici. Alebo ako paralyzovaná a málo výkonná úradnícka štruktúra. Toto riziko si uvedomujú aj úradníci v ÚHP. Ich taktikou je ukotvovať sa v širšom verejnom priestore. Snažia sa získať medzinárodné mentorstvo, objavovať sa v médiách, mať podporu zdola, teda medzi príčetnejšími verejnými úradníkmi, ale aj získať širokú politickú akceptáciu. Budúcnosť technokratického inštitútu je dnes závislá od jeho diplomatických schopností.

Problém je aj obsah

Slabým miestom ÚHP však nie je len forma, ale môže sa objaviť aj v jeho obsahu. Štúdie Hodnoty za peniaze priniesli za rok a pol mnoho nových podnetov, ktorých akceptovanie by krajine ušetrilo stámilióny eur bez toho, aby výraznejšie utrpeli ciele, ktoré vláda sleduje.

Aj analytici ÚHP však občas šliapli vedľa. Niektoré výstupy pôsobili nepresvedčivo a problém s nimi mala aj odborná verejnosť.

Vzhľadom na to, že nič zaujímavejšie v boji za efektívnejší verejný sektor tu nevzniklo, stojí za to za ÚHP zabojovať. Zdieľať

Kontroverzne pôsobí tiež odvaha ÚHP púšťať sa do navrhovania vlastných politík, čo je už nad rámec kontroly efektivity výdavkov. Príkladom toho bola nedávna analýza o sociálnej politike. Sociálna politika nie je výstavba diaľnic, zhodnotiť efektivitu jej nákladov je ťažké, jej ciele nie sú vždy merateľné a sú závislé od vlastných preferencií. (Mal by štát viac podporiť siroty? Rodiny s deťmi? Invalidov? Dôchodcov? Nezamestnaných? Rómov?)

Analytici sa však nerozpakovali a predstavili svoju víziu aj v tejto oblasti, v rámci nej napríklad aj návrh oslabiť výhody pre časť viacdetných rodín. Výsledkom boli rozpaky aj zo strany expertnej verejnosti. Keď Klub ekonomických analytikov dal svoji členom hodnotiť prácu ÚHP, z dvadsiatich aktivít, ktoré boli hodnotené, sa práve tejto analýze dostalo najmenšieho uznania.

Kým príde macocha

Hoci tento typ prešľapov ÚHP je výraznou výnimkou a podstatou jeho práce sú presvedčivo vyargumentované revízie výdavkov na informatizáciu, zdravotníctvo či dopravu, v priestore, kde má ÚHP oveľa viac nepriateľov ako priateľov, ide o zbytočný hazard s vlastnou pozíciou.

Zrodenie Hodnoty za peniaze je u nás pozoruhodným pokusom v boji za dobré fungovanie verejnej správy. Po roku a pol je jasné, že viacero vecí sa plnohodnotne rozbehnúť nepodarí (najmä fungovanie implementačnej jednotky). A aj samotná analytická časť ÚHP potrebuje viac rozvahy a expertízy.

No vzhľadom na to, že nič zaujímavejšie v boji za efektívnejší verejný sektor tu nevzniklo, stojí za to za ÚHP zabojovať.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo