OSN sa pohráva s definíciou práva na život

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
OSN sa pohráva s definíciou práva na život

Palais des Nations v Ženeve, kde zasadá Výbor OSN pre ľudské práva. (Flickr.com/UN Geneva)

Pro-life aktivisti upozorňujú na snahu Výboru OSN pre ľudské práva, ktorý chce právo na život vykladať spôsobom, ktorý zahŕňa právo na potrat.

Výbor má na októbrovom zasadnutí prezentovať komentár k článku 6 Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach, ktorý zaručuje právo na život. 

Článok 6 Paktu hovorí, že: „Každá ľudská bytosť má právo na život.“

„Výbor OSN však navrhuje taký výklad práva na život, ktoré de facto znamená uvalenie povinnosti legalizácie potratov a asistovanej samovraždy na všetky členské štáty,“ tvrdia aktivisti z organizácie Citizen Go, ktorá proti navrhovanému komentáru spustila petíciu. 

Nepáči sa im tiež, že návrh ani raz nespomína právo na život pre ešte nenarodené deti. 

„Práve naopak, nalieha na štáty, aby legalizovali potrat na požiadanie a bez obmedzenia. Akékoľvek obmedzovanie potratov Výbor považuje za potenciálne porušenie práv žien,“ píše sa v texte petície. 

Pro-liferi tiež upozorňujú, že Výbor propaguje asistovanú samovraždu a eutanáziu.

„Je absurdné a neprijateľné odvodiť z práva na život ,právo usmrtiť nevinnú ľudskú bytosť' alebo ,právo byť usmrtený'.“ Zároveň však výbor hovorí, že eutanázia právo na život neporušuje, pokiaľ je vykonaná na terminálne chorých pacientoch.

K téme:
OSN nám hovorí do hniezd záchrany aj výhrady vo svedomí Zdieľať

Podľa českého Hnutí pro život má predkladaný komentár k článku 6 tiež obmedziť pôvodné zaradenie potratu v kategórii krutého, neľudského a ponižujúceho zaobchádzania.

Proti komentáru bojuje aj konzervatívna lobistická organizácia C-Fam. V petícii žiada Výbor OSN pre ľudské práva, aby nenarodené deti neboli vylúčené z článku 6 Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach a aby bola prijatá správna interpretácia paktu bez predsudkov a manipulácií. 

C-Fam tiež vyzýva členské štáty OSN, ako aj generálneho sekretára Antonia Guterresa, aby odmietli snahu výboru vylúčiť nenarodené deti z práva na život. 

Výbor OSN pro ľudské práva bude spomínaný komentár k článku 6 prerokovávať na zasadnutí, ktoré by sa malo dostať na program 27. októbra.

Citizen Go medzi najproblematickejšie body komentára radí: 

Bod 9 vysvetľuje, že keďže žena má právo na život, štáty nesmú uzákoniť žiadne také právne obmedzenia v prístupe žien k potratom, ktoré by im mohli spôsobiť akúkoľvek fyzickú či psychickú (subjektívnu) bolesť alebo utrpenie. 

Zároveň sa tu uvádza, že „zmluvné štáty musia poskytnúť bezpečný prístup k potratu na ochranu života a zdravia tehotných žien a v situáciách, keď by tehotenstvo do termínu pôrodu spôsobilo žene podstatnú bolesť alebo utrpenie, zvlášť pokiaľ k tehotenstvu došlo následkom znásilnenia alebo incestu alebo keď plod trpí smrteľným poškodením.“

Bod 10 uvádza prípady, kedy by zmluvné štáty „nemali brániť“ lekársky asistovanej samovražde či eutanázii.

Bod 52 zakazuje uplatňovanie trestu smrti na tehotných ženách. Tento zákaz vyplýva z práva na život nenarodeného dieťaťa, ktoré je nevinné bez ohľadu na to, aký trestný čin spáchala jeho matka. Napriek tomu bod 9 toto právo popiera.


Čo sa týka aktivít Výboru OSN pre ľudské práva, nejde o prvý pokus zmeniť chápanie článku 6. Už v roku 2015 navrhol Výbor zmeny, ktoré vyvolali odpor v pro-life hnutí, a termín zmeny sa posúval. 

Medzinárodný pakt o občianskych a politických právach je medzinárodnou zmluvou, ktorú prijalo OSN v roku 1966 a obsahom nadväzuje na Všeobecnú deklaráciu ľudských práv.

Treba dodať, že komentáre a odporúčania Výboru pre ľudské práva nie sú záväzné, môžu však nepriamo ovplyvňovať interpretáciu paktov agentúrami OSN, rôznymi organizáciami a tiež sudcami. 

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo