11. september 2001: Je zodpovedný Západ?

Redaktor Postoy.sk Imrich Gazda získal za tento komentár Novinársku cenu 2006 v kategórii "najlepší komentár v printových médiách".

Za útoky na WTC si môže sama západná civilizácia so svojou pýchou, pocitom nadradenosti nad ostatnými civilizáciami, ekonomickým zdieraním bezbranných orientálcov, ignorovaním ich problémov a úzkoprsou zahľadenosťou do svojho pohodlia.

Takúto vyčerpávajúcu a jednoznačnú odpoveď ponúkli bezprostredne po teroristických útokoch na západnú civilizáciu mnohé ľavicové zoskupenie uctievajúce tézy rovnosti civilizácií, multikulturalizmu a prehnitosti Západu. Aj päť rokov „po“ má tento názor svojich odhodlaných zástancov, pre ktorých je George W. Bush väčším netvorom ako Usáma bin Ládin a Guantánamo je obludnejším počinom ako útoky v letovisku na ostrove Bali (12. október 2002, 202 mŕtvych), v madridských vlakoch (11. marec 2004, 191 mŕtvych, 1500 zranených) či v londýnskom metre (7. júl 2005, 52 mŕtvych, 700 zranených).

1. Za islamským terorizmom nestojí ich chudoba, ale bohatstvo
Sieť al-Káidy a jej odnoží netvoria chudobní, vykorisťovaní a bezprizorní moslimovia. Bin Ládin sa narodil v rodine, ktorej majetok presahuje 5 miliárd dolárov. Dvojka al-Káidy a osobný lekár bin Ládina Ajman al-Zawahírí pochádza z vyšších vrstiev egyptskej spoločnosti, pôvodne pracoval ako chirurg v Káhire. Jeho otec bol profesorom na káhirskej univerzite a jeho strýko prvým generálnym tajomníkom Arabskej ligy. Mohammed Atta, pilot prvého z lietadiel, ktoré narazili do WTC tiež vzišiel z dobre situovanej egyptskej rodiny: otec právnik, jedna sestra lekárka, druhá profesorka. Z celkových 19 únoscov lietadiel, 15 pochádzalo zo Saúdskej Arábie, z krajiny, do ktorej vďaka obrovským náleziskám ropy prúdil v posledných tridsiatich rokoch najväčší príliv bohatstva. Navyše ju, ale aj ďalšie „ropné krajiny“ finančne podporujú alebo uplácajú (viď štedrú ponuku EÚ Iránu za zastavenie obohacovania uránu) viaceré svetové mocnosti.

Práve v tejto skutočnosti vidí americký politológ indického pôvodu Fareed Zakaria najväčší problém. „Ľahko získané peniaze neprospievajú hospodárskej ani politickej modernizácii. Nezaslúžený príjem zbavuje vládu nutnosti vyberať dane od občanov a na oplátku im poskytnúť zodpovednú transparentnú vládu, ktorá by dokonca hájila ich záujmy“ (Budoucnost svobody, Academia 2004). Zjavnými sú aj represívne charaktery takýchto vlád, nakoľko majú dostatok peňazí na armádu (Saúdska Arábia či Omán na ňu míňajú až 13% HDP).

Nakumulovaná nespokojnosť občanov s takýmto represívnym a nefunkčným režimom, podporovaným navyše peniazmi zo Západu, sa potom ľahko vznieti výzvami bin Ládina typu: nefunguje to preto, lebo naša spoločnosť je nedostatočne islamská; obráťme svet na pravú vieru a problémy sa odstránia.

2. Za islamským terorizmom nestojí poníženie moslimov, ale ich pýcha
Nie Západ ponižuje moslimskú civilizáciu, ale moslimovia chcú ponížiť obyvateľov Západu, ktorí sú pre nich „bezvercami“. Konvertujte alebo zomrite! Dôkazom je aj výzva al-Zawahírího prezidentovi Bushovi a všetkým kresťanom, aby prestúpili na islam. Pocit nadradenosti je moslimom vštepovaný už od najrannejšieho detstva. Kto pred časom sledoval dokument „Šahídky – samovražedné útočníčky“ (Dvojka, 5. september, 20.05) mohol s úžasom vidieť ako malá škôlkárka nazýva Židov opicami a prasatami, ktoré chce zabíjať, keď bude veľká. Napokon, aj 11. september bol snahou ponížiť a zosmiešniť Západ.

3. Za islamským terorizmom nestojí expanzia kresťanstva, ale pomýlenosť islamu
„Aj keď je islamský fundamentalizmus pre túto oblasť špecifický, obecne sa tento vývoj podobá nástupu nacizmu, fašizmu...,“ cituje Fareed Zakaria Sheri Bermanovú, ktorá študovala vzostup fašistických strán v Európe. Nástupu fašizmu v 30. rokoch a islamofašizmu v 90. rokoch nepochybne napomohli nefunkčné politické a spoločenské systémy vo vtedajšej Európe a na dnešnom Blízkom východe, severnej Afrike a juhovýchodnej Ázii. Zvrátenosť ich ideológii to však neospravedlňuje.

Tie sa systematicky rozvíjajú a vyučujú v náboženských školách (madrasach) a v strediskách wahabizmu (púštny variant islamu, ktorý je vzorom pre dnešných fundamentalistov). Moslimské deti a mladíci sa tam učia neúcte k vlastnému životu i životu druhých. Tým, že odpália na sebe bombu na izraelskom trhu či v autobuse, môžu vykonať dvojnásobné „dobro“: automaticky sa z tohto skazeného sveta dostanú do raja plného Allahovho blaha a svet očistia od niekoľkých Židov. Počúvanie takýchto slov pri sledovaní spomínaného dokumentu, z úst čelného predstaviteľa Hamasu a matiek niekoľkých samovražedných útočníkov, ktoré svojich synov k takémuto činu viedli, lebo, aj keď milovali svoje deti, viac milujú Allaha, vyvolávalo na tele zimomriavky.

Čaká nás ďalší 11. september už zajtra?

Imrich Gazda

O myslení západnej civilizácie TU.
Islam a západ - historická pamäť a súčasná kríza TU.
Smrť Západu (!) TU.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo