Kotleba vychádza z undergroundu

Kotleba vychádza z undergroundu

ĽSNS chystá frontálny útok na župné parlamenty.

Na ĽSNS sme sa doteraz zvykli pozerať ako na kluby Kotlebových obdivovateľov, schopných sa zorganizovať a zmobilizovať protestných voličov. Teda síce ako na nebezpečný, ale predsa len akýsi politický underground, ku ktorému sa hlási len málo jeho podporovateľov verejne.

A už vôbec sa nechcú v jeho farbách verejne angažovať alebo kandidovať.

Je načase tento pohľad zmeniť. Kotlebovci sú dnes reálnou politickou silou, s ideológiou, peniazmi a štruktúrami po celej krajine. Silou schopnou vyslať pod svojou hlavičkou do regionálnych a komunálnych volieb stovky kandidátov. V blížiacich sa regionálnych voľbách majú dvoch silných kandidátov na županov a chystajú sa zaútočiť na župné parlamenty naprieč celou krajinou.

Ako prvý na tento fakt upozornil bývalý novinár, dnes poradca prezidenta Rado Baťo. Na sociálnych sieťach zverejnil čísla, podľa ktorých vysiela ĽSNS do župných volieb viac ako tristo svojich kandidátov, a porovnal to s počtami kandidátov parlamentnej koalície a opozície. ĽSNS sa za nimi drží v tesnom závese.

Zdroj: Facebook Rado Baťo

Hlbší pohľad na župné kandidátky potvrdzuje Baťovu obavu. Kotlebovci počtom kandidátov zdatne konkurujú Smeru a pravicovej koalícii, a to aj na miestach, kde by to málokto čakal. Vo voličských baštách Smeru a pravice.

Napríklad v Bratislavskom kraji, kde voličsky dominuje pravica (SaS a OĽaNO získali v ostatných parlamentných voľbách v hlavnom meste viac ako 40 percent hlasov) sa o kreslá v župnom parlamente uchádza 45 kandidátov ĽSNS. Žiadneho kandidáta kotlebovci nemajú iba vo volebnom obvode Podunajské Biskupice, najviac, až osem kandidátov ide do volebného zápasu v Petržalke.

Široká pravicová koalícia SaS, OĽaNO, KDH, SMK, NOVA, OKS, Zmena zdola a Demokratická únia Slovenska ide v tomto kraji do volieb so 49 kandidátmi.

Na Kysuciach (volebné obvody Čadca a Kysucké Nové Mesto), ktoré sú tradičnou baštou Smeru a výsledok Ficovej strany vo voľbách v roku 2016 sa tu šplhal k štyridsiatim percentám, kandiduje pod značkou ĽSNS osem kandidátov. Vládny Smer ich tu do boja vysiela jedenásť.

Zaujímavé je aj porovnanie s ďalším parlamentným nováčikom, hnutím Sme Rodina Borisa Kollára a SNS, ktorá sa do parlamentu po prestávke vrátila. V Bratislavskom kraji má ĽSNS výrazne viac kandidátov ako Sme Rodina (19 kandidátov), ale aj viac kandidátov ako vládna SNS. Za Dankovu stranu tu ide do volieb 38 ľudí.

Podobný pomer medzi kandidátmi týchto strán je aj na Kysuciach, kde bola SNS v parlamentných voľbách po Smere druhou najúspešnejšou stranou. V obidvoch kysuckých volebných obvodoch kandiduje v župných voľbách šesť kandidátov SNS a len dvaja z hnutia Sme Rodina.

Pokiaľ ide o profesnú štruktúru kandidátov ĽSNS, z údajov uvedených na kandidátkach sa dá len ťažko vytvoriť presný obraz. Sú medzi nimi robotníci, živnostníci, študenti, ale aj pomerne veľa ľudí s vysokoškolskými titulmi, dokonca niekoľko lekárov.

Mnohí kandidáti ĽSNS, samozrejme, nebudú vo voľbách úspešní a reálny výsledok Kotlebovho útoku na župy budeme vedieť vyhodnotiť až po voľbách. Už samotný fakt, že jeho strana dokáže postaviť pomerne veľký počet kandidátov, má istú výpovednú hodnotu. Ak zoberieme do úvahy, že pravicová koalícia je vlastne konglomerátom viacerých politických strán, tak z pohľadu počtu kandidátov patrí ĽSNS v týchto župných voľbách spolu so Smerom a SNS k trom najsilnejším politickým stranám.

A vôbec nie je vylúčené, že to bude platiť, aj keď po voľbách spočítame zvolených poslancov.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo