Čo by mal urobiť Andrej Kiska

Čo by mal urobiť Andrej Kiska

Prezident čelí rastúcemu tlaku. Ak nemá čo skrývať, mal by všetko čo najrýchlejšie objasniť.

Politika nie je arénou spravodlivosti – je zjavné, že úniky informácií z daňových úradov proti Andrejovi Kiskovi sú politickou intrigou, a takisto sa nepozerá dobre na to, že premiér Robert Fico, ešte stále obyvateľ bytu patriaceho daňovému podvodníkovi par excellance, je teraz na koni.

Lenže ten problém je tu a Andrej Kiska z neho nemôže vykľučkovať vetami o mafiánskom štáte a zneužívaní vládnej moci v boji s populárnym prezidentom.

Kiska ani cez víkend v rozhovoroch pre RTVS a týždenník Trend neponúkol celkom uspokojivé odpovede o svojej kampani.

Povedal, že jeho neoficiálna prezidentská kampaň ho stála okolo milión eur, ktoré vynaložila firma KTAG (tú vlastní so svojím bratom Jaroslavom). A že oficiálna kampaň, ktorú hradil zo svojho osobného účtu, ho vyšla približne 250-tisíc eur.

Ale vďaka Transparency International vieme, že Kiska Travel Agency (KTAG) uhrádzala faktúry aj za marec roku 2014, keď už bežala oficiálna časť kampane. No stále nevieme, či išlo o vyplatenie pár tisícov eur alebo môže ísť o závažnejší problém.

Prekročený limit na kampaň?

Robert Fico včera na tlačovke nahlas vypočítal, že ak si chcela KTAG neoprávnene uplatniť vratky za 150-tisíc eur, v marci 2014 dodané tovary, teda už počas oficiálnej kampane, museli predstavovať 750-tisíc eur. Keďže na oficiálnu kampaň je povolený strop 260-tisíc eur, Fico sa opýtal, či Kiska neminul na svoju kampaň až milión eur, čím by hrubo porušil volebný zákon.

Samozrejme, aj keby išlo o výrazne menšiu čiastku, ktorou by však Kiska prekročil limit 260-tisíc eur, bol by to škandál.

Hoci vieme, že v sume 750-tisíc eur sú zahrnuté aj náklady spred marca, stále ostáva otázka, do akej miery financovala KTAG aj kampaň v marci.

Je pravda, že Kiska odmietol požiadavku zverejniť všetky faktúry a zmluvy, ktoré sa týkajú jeho kampane a firmy KTAG. Dôvodom, samozrejme, nemusí byť to, že prezident predpísaný zákonný limit prešvihol a teraz sa to snaží utajiť. Motívom môže byť aj snaha zostať diskrétnym a nepodhodiť verejnosti menoslov všetkých ľudí a subjektov, ktorí sa podieľali na jeho kampani. Najmä ak si niektorí z nich želali zostať v anonymite.

Andrej Kiska by preto urobil najlepšie, keby umožnil aspoň nahliadnuť do jednotlivých položiek KTAG nezávislej inštitúcii, napríklad ľuďom z Transparency International (ktorí sú ako kritici Kiskových doterajších vysvetlení v tejto kauze dostatočne dôveryhodnými pozorovateľmi).

Kiska čelí ešte ďalšiemu problému. Vládna koalícia začala už pred Ficovým vyhlásením zvyšovať tlak na jeho osobu aj prostredníctvom parlamentu a jeho kontrolných výborov.

Motívom je preskúmať, či prezident neporušil ústavný zákon o konflikte záujmov a či neprekročil predpísaný finančný limit na oficiálnu časť predvolebnej kampane.

Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií prijal minulý týždeň uznesenie, v ktorom prezidenta požiadal o odpoveď na otázku, či existuje pohľadávka medzi ním a spoločnosťou Kiska Travel Agency (KTAG), a ak áno, prečo ju neuviedol v majetkovom priznaní.

O tom, že Kiska KTAG v minulosti požičal peniaze, už verejne hovoril. Problém je v tom, že ak by táto pohľadávka existovala v čase jeho výkonu funkcie prezidenta a on by ju nepriznal, porušil by zákon o konflikte záujmov. Na odpoveď parlamentu má Andrej Kiska desať dní.

Zároveň parlamentný finančný výbor požiadal ministerstvo financií, aby preskúmalo financovanie Kiskovej kampane. Prezidenta výbor vyzval na „nevyhnutnú súčinnosť“ voči ministerstvu financií. To znamená, že by mal Kažimírovým úradníkom predložiť účtovné doklady súvisiace s kampaňou a účtované spoločnosťou KTAG.

Vojna Fico verzus Kiska

Otvorená vojna, ktorá sa rozpútala medzi Ficom a Kiskom včera, dnes nadobudla novú podobu. Robert Fico včera vyhlásil, že to bol Kiska, ktorý sa mu zdôveril v hoteli Bôrik so svojimi daňovými problémami, aj v prítomnosti viacerých svedkov. „Povedal mi, že sa obrátil na prítomného predstaviteľa orgánov činných v trestnom konaní, aby mu pomohol vybaviť vec vratiek v jeho a bratovej firme,“ povedal premiér.

Prezident Kiska to však dnes popoludní dôrazne poprel s tým, že Fico klame. Kiska povedal, že sa naozaj zúčastnil na stretnutí v hoteli Bôrik, na ktorom bol premiér, generálny prokurátor a vtedajší riaditeľ SIS. „Pri rozhovore som sa zmienil, že sa vedie vyšetrovanie voči rešpektovanej firme, v ktorej som spolumajiteľom, a že mám obavu, že môže byť zneužité na diskreditačnú kampaň proti mojej osobe. Nič viac.“

Andrej Kiska dodal, že s Ficom sa o tomto probléme rozprával ešte raz, keď sa diskreditačná kampaň proti nemu rozbehla. „Presne 15. septembra tohto roka, keď som mu bol zablahoželať k narodeninám – som predsedovi vlády osobne povedal, že mám informácie, podľa ktorých už začiatkom augusta o mne rozprával na úrade vlády ako o daňovom podvodníkovi. A že to všetci ešte len uvidia. Vtedy to poprel. S tým, že sú to výmysly. Že nič také nikdy nepovedal.“

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár dnes potvrdil, že prezident ho nikdy nepožiadal, aby z titulu svojej funkcie zasahoval do uvádzaných vecí.

Prezident Kiska preto ešte opakovane dodal, že ak mal dosiaľ podozrenie, že v prípade úniku informácií ide o zneužitie štátnej moci, po nedeli o tom už vôbec nepochybuje.

V tomto má Andrej Kiska nepochybne pravdu. To, že ide o zneužitie štátnej moci proti politickému súperovi na poste prezidenta, je zatiaľ jedinou istotou v tejto neprehľadnej kauze.

Lenže to neznamená, že prezidentovi sa má vopred všetko odpustiť.

Foto: TASR/ Martin Baumann 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo