Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
03. október 2017

Írsko čaká referendum o potratoch, hotely v Dubline zrušili pro-liferom akcie

Počas jedného týždňa odmietli dva hotely v Dubline hostiť dve rôzne pro-life akcie. Pre negatívne reakcie verejnosti.
Írsko čaká referendum o potratoch, hotely v Dubline zrušili pro-liferom akcie

Ashling Hotel v Dubline, ktorý zrušil rezerváciu na konferenciu o vplyve potratu na psychické zdravie ženy. (Foto: Google Maps)

Pro-life združenie Human Life International malo zarezervované priestory v hoteli Ashling v Dubline. V sobotu 30. septembra sa tam mala konať konferencia o vplyvoch potratu na psychické zdravie ženy. 

Výkonný riaditeľ združenia Patrick McCrystal uviedol, že konferencia sa mala týkať „efektov potratu na psychiku ženy“. Hlavnými rečníčkami mali byť Angela Lanfranchi a profesorka Priscilla Coleman, ktoré su v pro-life prostredí rešpektovanými odborníčkami. 

Lanfranchi je chirurgička z New Jersey, prezidentka a spoluzakladateľka Inštitútu prevencie rakoviny prsníka. Prednáša po celom svete. 

Coleman je profesorkou a autorkou najväčšej štúdie vplyvu potratu na psychiku ženy, jej výskum s viac ako 800-tisíc účastníkmi uverejnil aj British Journal of Psychiatry. 

Ashling Hotel však rezerváciu akcie zrušil pre množstvo negatívnych mailov a reakcií, ktoré dostal. 

„Manažér mi hovoril o 50 stranách komentárov, emailov a statusov na sociálnych sieťach, ktoré namietali konferenciu, bolo tam aj zastrašovanie zamestnancov a hrozby protestu, ak hotel povolí konferenciu. V záujme ,zdravia a bezpečnosti' zamestnancov to museli zrušiť,“ povedal McCrystal pre írsky denník Independent. 

Podľa neho ide o cenzúru a útok na slobodu prejavu. „Kto rozhoduje, kto smie v Írsku rozprávať? Je to útok na jeden zo základov našej demokracie. Obe rečníčky sú veľmi uznávané vo svojej oblasti. Lenže nahnevaná mafia sa rozhodla, že v Írsku môžu zaznieť len isté názory.“ 

Hovorkyňa hotela odmietla celý prípad komentovať. Organizátorom sa napokon podarilo nájsť pre konferenciu iný hotel v Dubline.

Ani znásilnené

Niečo podobné sa stalo organizácii Ubroken Ireland, ktorá plánovala na 28. septembra diskusiu so ženami, ktoré počali dieťa pri znásilnení. Akcia sa mala konať v dublinskom hoteli Gibson, ktorý im napokon booking zrušil. Hotel sa tiež odvolal na sťažnosti a vyhrážky verejnosti. 

Podujatie, ktoré sa napokon konalo v inom hoteli, je súčasťou projektu ,Koniec mlčania: svedectvá žien, ktoré otehotneli po znásilnení.' Debata spočíva v rozhovore dvoch žien, ktoré boli znásilnené a otehotneli, a tiež zo svedectva Rebeccy Kiessling, ktorá bola sama počatá pri znásilnení. 

„Žijeme v kultúre, ktorá považuje deti počaté pri znásilnení za akési deti zvierat či príšer,“ hovorí Shauna Prewitt, ktorú počas vysokej školy znásilnili a následne porodila dievčatko. 

Laura Ní Chonghaile z hnutia Unbroken Ireland, ktoré sa takýmto ženám venuje, uviedla, že v Írsku doteraz chýbal v debate o potratoch hlas žien, ktoré otehotneli po znásilnení. 

„Príliš často počujeme, že obete znásilnenia potrebujú, aby bol zrušený 8. dodatok ústavy (zakotvenie práva na život nenarodeným, pozn. red.), ale nepočujeme nič od samotných žien ako sme my, ktoré sme reálne zažili tehotenstvo po znásilnení a ktoré chcú lepšie riešenie, než je potrat,“ vyhlásila. 

Inzercia

Verejný tlak, ktorému podľahli oba dublinské hotely, vidia írski pro-liferi ako dôsledok začínajúcej kampane pred referendom o potratoch. V máji alebo júni budúceho roku čaká Írsko hlasovanie o zachovaní 8. dodatku ústavy, ktorý sa týka práva na život nenarodených detí. 

Do írskej ústavy sa dodatok dostal referendom v roku 1983 a štát ním „uznáva právo na život nenarodeného s náležitým ohľadom na rovnaké právo na život matky“.
 

Hlavná kampaň o interrupciách Írsko ešte len čaká (Foto: Flickr.com/aa o'carroll)

Najprv referendum, potom pápež

Írsky premiér Leo Varadker minulý týždeň oznámil, že vláda sa dohodla na orientačnom časovom pláne pre hlasovanie o 8. dodatku ústavy. Ak sa potvrdí májový či júnový termín, hlasovanie o interrupciách by sa tak uskutočnilo len pár týždňov pred návštevou pápeža Františka. Ten má do Írska zavítať na Svetové stretnutie rodín v Dubline, ktoré bude v auguste 2018. 

Írsko má jednu z najprísnejších potratových legislatív v Európe. Potrat je legálny len v prípadoch reálneho a priameho ohrozenia života matky. Írky aj tak vo veľkom cestujú za vykonaním interrupcie do zahraničia. 

V roku 2015 cestovalo podľa britských úradov za potratom do Británie 3 265 žien s trvalým pobytom v Írsku, uvádza britský magazín The Tablet. 

Ako môže referendum dopadnúť a ako zmení írske zákony, je ťažké odhadnúť. Krajinu najväčšia kampaň v tejto otázke ešte len čaká. 

Prieskumy verejnej mienky z posledných rokov ukazujú, že väčšina írskeho obyvateľstva je za zmiernenie prísnej legislatívy, ale zároveň panuje menšia zhoda na okolnostiach, za ktorých by mal byť potrať legálny alebo nie. 

V referende z roku 1983 hlasovali za právo na život nenarodeného dieťaťa dve tretiny írskych voličov. 

 

Odporúčame