Vyznanie modernej mamy so smartfónovými zvykmi

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vyznanie modernej mamy so smartfónovými zvykmi

Ilustračné foto: flickr.com

Čo učíme svoje deti, ak nás neustále vidia s telefónmi v rukách?

Často si ani neuvedomujeme, že ho držíme v rukách, keď čakáme na telefonát, esemesku alebo email. Alebo spadneme do ešte hlbšej pasce, keď vieme minútu po minúte kontrolovať svoj facebook alebo instagram, len aby sme zistili, či sa niekomu páči náš komentár alebo fotka, ktorú sme predtým zverejnili.

Čo presne učíme svoje deti, keď so svojimi telefónmi zaobchádzame ako s ďalšou končatinou?

Možno je to v tom, že smartfón je skutočne taký dôležitý ako končatina. Inými slovami: je nenahraditeľný a v záujme optimálneho života sme od neho úplne závislí. Bez neho sa cítime, akoby sme mali nejaký hendikep.

Smartfón je nenahraditeľný a sme od neho úplne závislí. Bez neho sa cítime, akoby sme mali nejaký hendikep. Zdieľať

Dnešní rodičia čelia dileme, ktorá je pre túto generáciu originálna: nemajú žiadny vzor, ktorý by im ukázal, ako dosiahnuť rovnováhu medzi používaním telefónu ako cenného nástroja každodenného života a niečo ako poloboha – mudrca, ktorý dokáže zodpovedať všetky naše otázky (hovorím to tebe, Siri) a uspokojiť väčšinu našich ľudských potrieb.

Naša generácia rodičov je prvou, ktorá čelí technológiám v takomto rozsahu. Iste, každá generácia zažíva niečo, čo je pre ľudstvo niečím úplne novým. Som vďačná, že nemusím čeliť svetovej vojne. Pre mňa a moju generáciu je vzostup smartfónov dostatočne veľkou výzvou.

Nemyslím si, že hovorím niečo veľmi originálne, o tomto probléme sa už veľa napísalo. Som však jedným takýmto rodičom. Ako častá používateľka smartfónu to píšem ako svoje mea culpa. Je to zvyk, s ktorým by som úprimne chcela prestať. Ako raz povedal istý hrdinský človek: „To, čo chcem robiť, nerobím. No robím to, čo neznášam.“

Je to nepríjemný pocit, keď sa ponorená do virtuálnej reality vraciam do prítomnosti a pri nohách vidím stáť svojho trojročného syna, ako mi hľadí do tváre. Vtedy s niekoľkosekundovým oneskorením (v detskom čase polhodina) zistím, že sa ma pýta niečo ako: „Pôjdeme pozrieť kamarátov?“

Jeho oči, také čisté a prenikavé, ma prinútia odhodiť telefón niekam z dohľadu... aspoň načas. A potom mu to kompenzujem tým, že mu niekoľko minút venujem mimoriadnu pozornosť.

Na druhej strane, ako matka môžem povedať, že telefón považujem za výborný spôsob na moment uniknúť chaosu. Ako chvíľa na nadýchnutie sa a na spojenie s niečím mimo mojich štyroch stien.

Ale aj to je pasca, však? Ak pre potrebu morálnej podpory a spoločenského kontaktu používame sociálne médiá, neotupuje to našu motiváciu „ísť pozrieť kamarátov“? Je to extrémny príklad, s priateľmi sa naozaj stretávame (nevychovávam ďalšieho E. T.). Snažím sa len opísať delikátnosť tohto problému.

Je to niečo, čo potrebujem akútne riešiť, pretože moje deti na mňa lezú čoraz viac, a keď mi vidia v rukách telefón, chytajú záchvaty. Zdieľať

Nechápte ma zle, telefóny sú podľa mňa skvelé. Ako prostriedok kontaktovania, zdroj informácií či v niektorých chvíľach ako spôsob urobenia prestávky od neustálych požiadaviek rodinného života sú smartfóny najlepším vynálezom od nakrájaného chleba!

No na správne používanie telefónu nestačí len teoretické poznanie. Omnoho dôležitejšie je obrovské množstvo sebadisciplíny v uplatňovaní týchto mnou nastavených hraníc. Je to ťažká úloha... akoby rodičia nemali dosť problémov. Sedí na to známe klišé: Ovládate telefón vy alebo on ovláda vás? Vie byť extrémne návykový.

Čo navrhujem? No, obávam sa, že vás sklamem. Vyštudovala som filozofiu a bola som naučená otázky skôr klásť. Možno by som veľmi nesmelo mohla navrhnúť niečo ako zóny pre telefóny (spálňa) alebo chvíle úplne bez telefónov (sobota ráno).

Musím sa priznať, že pokiaľ ide o každodenné používanie, som v rozpakoch. No je to niečo, čo potrebujem akútne riešiť, pretože moje deti na mňa lezú čoraz viac, a keď mi vidia v rukách telefón, chytajú záchvaty.

A čo je naozaj znepokojujúce, nebojujú o moju pozornosť. Ony len chcú tú potvoru pre seba.

Pôvodný text: Confessions of a Millennial mum with a smartphone habit, uverejnené so súhlasom Mercatornet.com, preložil L. Obšitník.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo