Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. september 2017

V CDU sa ozývajú hlasy, aby Merkelová už nebola líderkou strany

Poslanci strán únie CDU/CSU sa dnes v Berlíne stretli na ustanovujúcom zasadaní svojej frakcie v novom Bundestagu.

Na rokovaní nechýbali lídri Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a Kresťanskosociálnej únie (CSU) - kancelárka Angela Merkelová a bavorský krajinský premiér Horst Seehofer.

Ako vyplýva z informácií tlačovej agentúry DPA, obaja sa už v pondelok stretli, aby počas dlhšieho rozhovoru medzi štyrmi očami prediskutovali povolebnú situáciu v krajine.

Predsedom frakcie CDU/CSU by podľa predchádzajúcich správ z Berlína mal zostať Volker Kauder. S určitosťou o tom však nemožno hovoriť, pretože v strane ostro rezonujú značné straty, ktoré strany zaznamenali napriek víťazstvu vo voľbách.

Nielen líder CSU považuje za potrebné neprejsť po nich iba tak k bežnému politickému dianiu, ale vyvodiť z nich závery.

Členovia konzervatívneho krídla strán únie volajú po tom, aby kancelárka Angela Merkelová vyvodila politickú zodpovednosť zo slabého výsledku a rezignovala na post predsedníčky CDU.

"Bolo by dôležité, aby sa tu teraz vyslali nové impulzy, predovšetkým, aby sa strana neriadila už z Úradu spolkovej kancelárky," vyhlásil dnes vo vysielaní regionálnej rozhlasovej stanice SWR Alexander Mitsch, predseda Slobodno-konzervatívneho prelomu, akejsi platformy CDU. Podľa jeho názoru je v tzv. druhej rade politikov CDU množstvo schopných ľudí, ktorí by boli schopní prevziať vedenie strany.

Mitsch nezostal iba pri všeobecnom návrhu, ale uviedol aj niekoľko osobností, ktoré považuje za vhodné na post predsedu strany, tak napríklad spolkového ministra financií Wolfganga Schäubleho, o ktorom Merkelová uvažuje ako o nástupcovi Norberta Lammerta na čele Spolkového snemu (Bundestagu), štátneho tajomníka v rezorte financií Jensa Spahna či niekdajšieho predsedu mládežníckej organizácie CDU Carstena Linnemanna, ktorý v nedeľu získal priamy poslanecký mandát v rodnom Paderborne.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva