Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. september 2017

Rusko hrozí Facebooku zablokovaním

Ak sa nepodriadi ruským zákonom.

Ruská Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológii a masmédií (Roskomnadzor) dnes varovala, že prístup na Facebook v Rusku bude na budúci rok zablokovaný, ak táto sociálna sieť nebude spĺňať požiadavky zákona o uchovávaní osobných údajov.

Riaditeľ služby Roskomnadzor Alexandr Žarov dnes podľa agentúry TASS upozornil, že "zákon platí pre všetkých rovnako". Uviedol, že v kauze Facebook "my buď dosiahneme, aby sa (zákon) dodržiaval, alebo spoločnosť svoju činnosť na území Ruska preruší". 

Pripomenul, že takto radikálne Rusko postupovalo v prípade služby LinkedIn. Žarov upozornil, že žiadne výnimky vo veci dodržiavania zákona neplatia.

Žarov pritom poznamenal, že Roskomnadzor si "veľmi dobre uvedomuje", že Facebook je v Rusku veľmi obľúbený. Súčasne však pripomenul, že "nejde o unikátnu službu, (lebo) sú aj iné sociálne siete ... a preto budeme trvať na tom, aby spoločnosť Facebook dodržiavala" zákon č. 242, ktorý podľa agentúry AP od zahraničných spoločností vyžaduje, aby osobné údaje uchovávali v Rusku. 

Tomuto zákonu, prijatému v roku 2015, kritici vyčítajú, že potenciálne umožňuje ruským tajným službám prístup k osobným údajom používateľov sociálnych sietí.

Zákon o osobných údajoch nariaďuje skladovať dáta ruských občanov na území krajiny. Weby, ktoré tento zákon nedodržiavajú, sa dostávajú so špeciálneho registra Roskomnadzoru a ten ich - v prípade, že sa odmietnu podriadiť zákonu - zablokuje. Vlani bola z tohto dôvodu v Rusku zablokovaná služba LinkedIn.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva