Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. júl 2012

AKTUÁLNE: Róbert Bezák opúšťa trnavské arcibiskupstvo (aktualizované 2.7.)

Mons. Róbert Bezák dnes na svätej omši v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Trnave prečítal veriacim listy od apoštolského nuncia Mons. Maria Giordanu, ktorými bol zbavený funkcie trnavského arcibiskupa. Dňa 26. júna Bezák obdržal list apoštolského nuncia, v ktorom bol v mene pápeža Benedikta XVI. poži...

Mons. Róbert Bezák dnes na svätej omši v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Trnave prečítal veriacim listy od apoštolského nuncia Mons. Maria Giordanu, ktorými bol zbavený funkcie trnavského arcibiskupa.

Dňa 26. júna Bezák obdržal list apoštolského nuncia, v ktorom bol v mene pápeža Benedikta XVI. požiadaný, aby v lehote jedného týždňa odstúpil z funkcie. Ako dôvod boli spomínané výsledky apoštolskej vizitácie konanej v dňoch 22.1.-1.2.2012 v Trnavskej arcidiecéze. Bezák podľa vlastných slov s týmito výsledkami doteraz nebol oboznámený a zrieknuť sa úradu odmietol. V následnom liste z 27. júna mu apoštolský nuncius oznámil zbavenie pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy.

Počnúc 2. júlom sa Bezák stáva emeritným arcibiskupom, musí sídliť mimo územia Trnavskej arcidiecézy a bol požiadaný nevyjadrovať sa pre masmédiá v súvislosti s prípadom odvolania. Diecéznym administrátorom sa stane doterajší pomocný biskup Mons. Ján Orosch. Rozhodnutie nadobudne definitívnu platnosť 2. júla zverejnením v denníku L'Osservatore Romano.

Počas omše Bezák potvrdil, že sa pre médiá nebude vyjadrovať. Taktiež pripomenul, že sa pýtal na konkrétne dôvody svojho odvolania. "Demisiu som podať nemohol, lebo som nevedel, o čo ju mám oprieť. (...) Povedal som, či Svätého Otca dobre informujete. Lebo ja Cirkev naozaj milujem a vážim si jej najvyšších predstaviteľov, Ján Pavol II. bol pre mňa úžasný človek a pápež Benedikt XVI. je takým istým múdrym starcom, ktorý síce má vysoký vek, ale je to Boží muž. (...) Niekedy sa v Cirkvi môžu diať vážne veci, nie je spoločenstvom dokonalých, milujem ju od počiatku takú, aká je. Nevstúpil som do nej, aby som žil v krásnej inštitúcii, ale aby som žil s Kristom."

Veriaci sa s biskupom lúčili postojačky dlhým potleskom. Počas omše podľa svedkov zabránili televízii Markíza nakrúcaniu vnútri kostola. 

Medzi možnými dôvodmi odvolania arcibiskupa Bezáka média spomínajú staršiu informáciu agentúry SITA, že Bezák mal svätiť za kňazov aj ľudí, ktorí nedostali odporúčanie od svojho biskupa alebo rehoľného predstaveného. Táto informácia nebola potvrdená a nespomínala sa ani medzi dôvodmi apoštolskej vizitácie.

Zdieľať

O možnom Bezákovom odvolaní hovoril už počas týždňa František Mikloško. Taktiež informoval, že začiatkom roka poslal do Vatikánu dve vážne podania ohľadne hospodárenia s cirkevným majetkom u Bezákovho predchodcu arcibiskupa Sokola. Podľa Mikloška vtedy dochádzalo "k porušovaniu cirkevného zákona vo vážnej veci". Pre denník SME tiež dodal, že za odvolaním Bezáka možu byť kroky práve emeritného arcibiskupa Sokola. „Za jeho čias sa na biskupskom úrade diali pochybné finančné operácie. Arcibiskup Bezák ich neprikryl, ale postavil sa k nim čelom.“ Po Mikloškovom vyhlásení vydalo niekoľko osobností ako Radoslav Procházka, Daniel Lipšic, Richard Rybníček či Štefan Hríb verejné vyhlásenie na Bezákovu podporu.

Na otázky ohľadne možných dôvodov odvolania a či je KBS oboznámená s výsledkami apoštolskej vizitácie hovorca KBS Jozef Kováčik pre Postoy.sk odpovedal: iadna oficiálna správa o odvolaní otca arcibiskupa nebola zverejnená. KBS vždy rešpektovala rozhodnutia Svätého Otca. Preto je potrebné počkať, či a ako sa vyjadrí."

Inzercia

Doplnené 2.7.2012 o 13:30 hod.:

Svätá stolica dnes napoludnie potvrdila rozhodnutie odvolať trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka z funkcie, ani na webstránke Svätej stolice dôvody nie sú uvedené. V stanovisku KBS sa uvádza: "Na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa uskutočnila v dňoch 22. januára až 1. februára 2012, Svätý Otec odvolal J. E. Mons. Róberta Bezáka, CSsR z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy. Rozhodnutie Svätého Otca prijímame v duchu viery a synovskej poslušnosti a prosíme Pána o požehnanie pre Cirkev na Slovensku. Až do vymenovania nového pastiera pre Trnavskú arcidiecézu bude jej pastoračným riadením poverený pomocný biskup J. E. Mons. Ján Orosch ako apoštolský administrátor 'sede vacante'. Konferencia biskupov Slovenska." 

Na možné príčiny odvolania sme sa pýtali hovorcu KBS Jozefa Kováčika.

Vedeli by ste povedať, čo môže byť dôvodom odvolania Mons. Bezáka?
Výsledky apoštolskej vizitácie.

Má KBS o nich informácie?
Nie, KBS nevstupuje do takéhoto procesu, ide o vzťah medzi príslušnou kongregáciou a diecézou.

Médiá zverejnili staršiu informáciu od zdrojov agentúry SITA, že Bezák za kňazov svätil aj ľudí, ktorí nezískali odporúčanie svojich biskupov. Zakladá sa toto tvrdenie podľa Vás na pravde?
KBS nemá k dispozícii výsledky apoštolskej vizitácie ani nevstupovala do jej priebehu.

Existuje podozrenie, že odvolanie môže súvisieť s prešetrovaním hospodárenia Mons. Sokola s cirkevným majetkom, ktoré inicioval Mons. Bezák. Viete túto spojitosť vylúčiť? Bude toto šetrenie pokračovať?
KBS nemá takéto informácie.

O vyjadrenie sme požiadali aj apoštolského nuncia na Slovensku Mons. Maria Giordanu.

Lukáš Obšitník

Foto a video: trnava-live.sk

Odporúčame

KOMENTÁR: Pokrytectvo Igora Matoviča

KOMENTÁR: Pokrytectvo Igora Matoviča

matovic-mikrofon.jpg Spor s Igorom Matovičom je smutný prípad. Vedelo sa, že jeho osoba je rizikom a veľa ľudí príliš nebralo, že sa s ním KDS a OKS dali dokopy. Napriek tomu tieto strany nemali veľa alternatív a ukazovalo sa to ako jediná možnosť, ako ponúknuť početn...

AKTUÁLNE: Do Žiliny prišiel rakúsky Halík

AKTUÁLNE: Do Žiliny prišiel rakúsky Halík

rak_tit.jpg Píše Rakúsko cirkevné dejiny? Na túto otázku sa snažili hľadať odpoveď účastníci prednášky a diskusie v Nadácii Polis v Žiline v sobotu 31. marca, na ktorú bol pozvaný rakúsky katolícky kňaz Helmut Schüller, zakladateľ a iniciátor tzv. Farárskeho hnutia (P...