Progresivisti sú smart, ale kĺžu po povrchu

 Progresivisti sú smart, ale kĺžu po povrchu

31. august 2017. Líder Progresívneho Slovenska Ivan Štefunko ohlasuje vznik strany. Foto: TASR/Pavel Neubauer.

​Progresívne Slovensko predstavilo svoju víziu krajiny.

Strana Progresívne Slovensko včera predstavila programový dokument Vízia jednej krajiny. Ide o ideový manifest, z ktorého má v budúcnosti vychádzať jej volebný program.

Definitívnu odpoveď na otázku, akú váhu má zmysel tomuto dokumentu pripisovať, dajú až nasledujúce mesiace. Keď sa ukáže politický výtlak progresivistov. Ale keďže stúpenci tohto ideového prúdu sú v Európe už nejaký čas na pochode inštitúciami, vízia Progresívneho Slovenska určite stojí aspoň za krátku pozornosť.

Dokument je formulovaný ako prognóza. Píše sa v ňom, akým výzvam bude Slovensko a Európa v najbližších desaťročiach čeliť a čo treba urobiť, aby sme týmito skúškami preplávali úspešne. Duch a jazyk vízie korešponduje s ideológiou súčasného progresivistického hnutia. Do verejného života treba vrátiť étos pokroku, ktorý je hodnotou samou o sebe, a ak sú s ním aj spojené nejaké riziká, tak treba vymyslieť chytré riešenia, ktoré ich eliminujú.

Za hlavnú výzvu pre Slovensko považujú progresivisti takzvanú štvrtú priemyselnú revolúciu a s ňou spojený rozvoj umelej inteligencie a technológií. Je zrejmé, že tieto zmeny podstatným spôsobom ovplyvnia život spoločnosti v celej jej šírke. Od ekonomiky cez vzdelávanie, sociálny systém až po politický systém a podobu demokracie. Môžu priniesť rast bohatstva a zvýšenie kvality života, ale aj veľký nárast nerovnosti. Vo vnútri spoločnosti, aj medzi krajinami. Kľúčovou politickou výzvou je podľa progresivistov to, ako zabezpečiť, aby platilo to prvé.

Recept podľa nich spočíva v inteligentných „smart“ opatreniach. Pragmatických a technokratických, ale niekedy aj ideologických. Treba demokratizovať školy a zabezpečiť moderné inkluzívne vzdelávanie, v rámci ktorého bude učiteľ už len sprievodcom žiakov ich vzdelávacími cestami.

Podporovať inovatívnu ekonomiku, zefektívniť a modernizovať verejnú správu a, samozrejme, zvyšovať súdržnosť spoločnosti. Ako? Napríklad aj prostredníctvom zásadného zvýšenia počtu žien v riadiacich pozíciách vo verejnej a súkromnej sfére a zníženia nerovnosti v ohodnotení ich práce či prijatím legislatívy, ktorá umožňuje uzákonenie životných partnerstiev osôb rovnakého pohlavia.

Pokiaľ ide o migráciu, tak by sme sa mali snažiť využiť jej ekonomický potenciál.

Konkrétnych opatrení je v dokumente, samozrejme, viac. Veď podľa lídrov progresivistov sa na jeho príprave podieľalo päťdesiat odborníkov. Viaceré návrhy sú určite zaujímavé a hodné debaty.

Pred očami sa nám rozpadá autorita rodiny, učiteľa, náboženstva, národa, štátu a spolu s tým sa rozpadáva aj tmel, ktorý túto civilizáciu držal pokope. Zdieľať

Problém je inde. V samotnej definícii hrozieb a výziev. Pre Slovensko a Európu je určite dôležité, ako dokážu zareagovať na technologický skok so všetkými jeho ekonomickými a politickými dôsledkami. Oveľa zásadnejší vplyv na našu budúcnosť však bude mať to, ako sa dokážeme vysporiadať s iným typom výzvy. Tá sa dá v skratke charakterizovať ako kríza tradičných autorít a inštitúcií, ktorá dnes spoločnosť zasahuje v celej jej šírke. Od rodiny cez školu až po politiku.

Nie je to nový jav, ale dnes je nebezpečný preto, lebo naberá masívnu podobu. Pred očami sa nám rozpadá autorita rodiny, učiteľa, náboženstva, národa, štátu a spolu s tým sa rozpadáva aj tmel, ktorý túto civilizáciu držal pokope. Ako už dávnejšie napísala Hannah Arendtová, keď sa rozpadávajú autority, rúcajú sa základy sveta.

Netreba už ani veľmi pripomínať, že sprievodným znakom tohto trendu je aj kríza spôsobu života so všetkými demografickými dôsledkami. To, že dnešné časy v mnohých znakoch pripomínajú chvíle pred pádom Ríma, síce môže znieť ako alarmistické klišé, ale presne takúto diagnózu našej doby pred časom formulovala aj legenda českej sociológie, profesor Ivo Možný.

Problém progresivistov je v tom, že eróziu tradičných autorít nepovažujú za symptómy krízy, ale, naopak, za vývoj správnym smerom. Preto vo svojich víziách a prognózach môžu iba kĺzať po povrchu.

Na tomto mieste je čas kritiku progresivistov a ich programovej práce uťať. Pretože v konzervatívnom politickom tábore je to ešte väčšia bieda. Progresívne Slovensko dalo na stôl aspoň dokument, o ktorom sa dá diskutovať. Igor Matovič a Alojz Hlina, ktorí dnes v politike zastupujú konzervatívny tábor, však tento typ debaty, ktorá by siahala za horizont predvolebných hesiel, vôbec nevedú. Popri situačných tlačovkách, happeningoch a svietení premiérovi do okien im na to akosi neostáva čas

A to je prejav ďalšej krízy.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo