Ako funguje a ako je financovaný Postoj

Ako funguje a ako je financovaný Postoj

Dnes máme druhé výročie. Pár slov o tom, ako nám to ide, koľko stojíme, kto nás platí a čo bude ďalej.

Presne pred dvomi rokmi sa na internete objavila adresa postoj.sk. Svojim čitateľom, ale hlavne tým, ktorí nás začali podporovať, pretože len vďaka nim tento projekt funguje, sme vtedy dali sľub. Že tu vytvoríme mienkotvorné médium, ktoré bude schopné seriózne sa zapojiť do verejnej debaty z konzervatívnej pozície. Pretože také médium na Slovensku nebolo.

A tak sa aj stalo. Dnes je Postoj médiom, ktoré vo verejnej debate cítiť. Cez jeho komentáre a názory, cez rozhovory, analýzy a dokonca aj vďaka viacerým investigatívnym článkom, ktoré mimoriadne zarezonovali. Postoj je dnes rešpektované médium, o čom svedčí aj to, ako často sme citovaní v ostatných médiách a ako často sa v nich objavujú články, ktoré polemizujú s našimi názormi.

Dnes našu redakciu tvorí sedem redaktorov na plný alebo takmer plný úväzok a niekoľko stálych spolupracovníkov. Dvaja kolegovia sa venujú všetkým tým veciam, ktoré sú nevyhnutné, aby Postoj fungoval (technické veci, účtovníctvo, vydavateľstvo). Naše mesačné náklady sú na úrovni šestnásťtisíc eur (teda ročne ide o takmer dvestotisíc eur). Približne tri štvrtiny tvoria mzdy, ďalej sú to honoráre externistom, prenájom priestorov, spravodajský servis TASR a fotobanky TASR a Profimedia. Občas sa vyskytne nejaký vyšší výdavok, ako je nákup tlačiarne, fotoobjektívu či notebooku.

Za Postojom nestojí žiadna finančná skupina, investor, cirkev ani žiadna biskupská konferencia.

Vďaka tomu je Postoj nezávislý, môže slobodne a kriticky pristupovať k všetkým aktérom verejnej debaty v oblasti politiky, spoločenského vývoja, ale napríklad aj vo vnútrocirkevných témach.

Naše príjmy pochádzajú predovšetkým od našich podporovateľov (približne dvanásťtisíc eur mesačne), priemerný dar je niečo vyše osem eur, počet mesačných darcov sa hýbe okolo 1,3-tisíc. 

Pravidelná podpora je tak jedinou zárukou fungovania tohto projektu, je nenahraditeľná a bez nej by fungovanie Postoja nebolo možné. Staňte sa aj vy naším darcom, to je jediná záruka, že Postoj bude fungovať aj v budúcnosti.

Príjmy z inzercie dosahujú úroveň okolo dvoch tisícov eur mesačne. Ďalšie malé zdroje pochádzajú z nášho Biznis klubu či účasti na malých grantoch v spolupráci s inými organizáciami tretieho sektora.

Radi by sme ďalej rozšírili svoje aktivity, aby sa Postoj mohol oprieť o ďalší pilier. Nádeje vkladáme do vydávania kníh. Minulý rok sme začali s našou prvotinou Kresťan by mal byť hrdinom – Rozhovory s Cyrilom Vasiľom. Dodnes sa z nej predalo takmer sedemtisíc kusov. To nás upevnilo v rozhodnutí začať s pravidelnejšou vydavateľskou aktivitou a prinášať vám ďalšie tituly, ktoré by inak nevznikli. 

Ako investíciu na to použijeme práve časť zdrojov získaných z predaja našej prvej knihy. Vďaka tomu vám už čoskoro budeme môcť predstaviť dva výnimočné tituly, ktoré sú už takmer na ceste do tlačiarne.

Veríme, že vďaka tomu vás budeme môcť prekvapiť ďalším rozšírením našej redakcie a obsahu.

Ďakujem všetkým našim podporovateľom a vás, ktorí nás pravidelne čítate, prosím, aby ste sa k nim pridali. Pretože tak je to aj spravodlivé.

A my vám za to pošleme špeciálnu edíciu našich rozhovorov, ktorá vyšla knižne a je určená len našim darcom, nikde inde ju nezoženiete.

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo