Keď Martina Lubyová stretne chlapcov od eurofondov

Keď Martina Lubyová stretne chlapcov od eurofondov

Martina Lubyová. FOTO TASR – Michal Svítok

Guráž a ambície nedovolili novej ministerke školstva odmietnuť ponuku od SNS. Teraz ju čakajú stretnutia nového druhu.

V tomto čase nastupuje do úradu nová ministerka školstva, vedkyňa Martina Lubyová. Keď ju Andrej Danko predstavoval verejnosti, povedal: „Snažil som sa nájsť človeka, ktorý dokáže skĺbiť aj tretí sektor, aj názory opozície, aj tejto vládnej koalície.“ Kreativita, ktorú SNS preukázala touto nomináciou, naozaj zaskočila mnohých.

Agentúra

Martina Lubyová bola na poradách a zhromaždeniach v Slovenskej akadémii vied známa ako neprehliadnuteľný človek, ktorý má často pocit, že má čo k veciam povedať. Jej akademický profil tiež znesie tvrdšie kritériá. Matfyzáčka, právnička, ekonómka.

O veľké reformy na školstve už nejde, tie by sa nestíhali do volieb, ani keby všetci verili, že budú v riadnom termíne. To, čo môže ministerka z veľkých vecí urobiť, je reštartovať debatu o školstve (vrátane Učiace sa Slovensko) tak, aby ju bolo aj po voľbách ťažké zastaviť, čo najviac zhmotniť jej myšlienky do konkrétnejších línií pre svojho nástupcu. No a tých malých, ale užitočných vecí môže v školstve urobiť kopec.

Hneď na začiatku ju však čaká veľmi pragmatická téma – čo so šesťsto miliónmi eur eurofondov, pre ktoré padol jej predchodca. Časť z nich je už zazmluvnená a zhruba polovica tej sumy sa bude prerozdeľovať nanovo už v jej gescii. Všetky sily, ktoré sa snažili, aby Peter Plavčan nezasahoval do fungovania eurofondového klanu na školstve, sa o to isté budú snažiť aj pri novej ministerke. Pripomeňme si ich, tie formálne aj neformálne.

Hoci pri eurofondoch sa vždy hovorilo, že ich rozdeľuje ministerstvo školstva, nebolo to celkom tak. Ministerstvo „splnomocnilo“ podriadenú Výskumnú agentúru, ktorá odvtedy fungovala v tejto veci autonómne.

Pri odchode Petra Plavčana z ministerstva sa vymenil aj šéf agentúry, dnes na jej čele stojí Stanislav Sipko. Ide o jedného z kľúčových eurofondových profesionálov v rezorte, ktorý mal na starosti technickú konštrukciu operačného programu Výskum a inovácie. V eurofondoch na vzdelávanie a vývoj sa vyzná ako málokto. Tento rok oslávil desať rokov, odkedy sa tejto téme venuje na vrcholovej úrovni, keď s tým pred desiatimi rokmi začínal, tak to bolo práve pod SNS.

Sipko sa osobne venoval skoncipovaniu hodnotiacich kritérií, podľa ktorých sa sporne prerozdeľovali peniaze za stámilióny. Stanislav Sipko tak spája v sebe dve veci. Má veľmi dobré znalosti o tom, ako majú fungovať eurofondy určené na vedu a výskum, no keď sa v lete začínalo ukazovať, že teória sa rozchádza s praxou, bol človekom, ktorý bez problémov obhajoval neobhájiteľné.

Zaujímavé tiež bude, ako sa nová ministerka vysporiada so šéfom kancelárie Vladimírom Kováčikom. Toho ešte v časoch Dušana Čaploviča poveril SMER, aby na školstve dohliadal na fungovanie eurofondov. Kováčik sa stal viditeľným symbolom SMERu na školstve a dôvodom, pre ktorý trochu rozumieme Andrejovi Dankovi, keď sa pri škandále s eurofondmi cítil nespravodlivo obviňovaný, pričom on mal pocit, že SNS je tak maximálne len spolupáchateľ.

Valkovci

Zoznam firiem úspešných v školských eurofondoch, pri ktorých existuje podozrenie, že sú prepojené skôr na SMER než SNS, nie je až taký malý.

Skrývačka na školstve zatiaľ SMERu vychádza. O tom, ako presne funguje mechanizmus prepojenia SMERu, teda kto je vrcholový riadiaci dôstojník pre školstvo, sa hovorí veľmi málo. Je známe, že v SMERe dnes fungujú dve hlavné sily: Fico – Výboh a Kaliňák – Brhel.

(Pekne sa to ukázalo pri nomináciách do vrcholových orgánov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, kde si každá strana nanominovala svojho človeka. Aj preto sa dá povedať, že Kaliňák je dnes viac Ficov spoločník ako podriadený.)

Okrem nich však existujú ešte podskupinky, fungujúce s povolením jednej z dvoch strán. Jednou z nich, o ktorej sa zdá, že by mohla mať vplyv na ministerstvo školstva, no zatiaľ nikdy nebola spomenutá, je skupina zvaná Valkovci. Teda menom totožným, aké nesie Ficom dosadený niekdajší šéf SIS, predtým aj dnes pôsobiaci v energetických firmách kontrolovaných štátom a niečo ako premiérov dlhoročný konzultant pre drsnejšie mocenské operácie.

Samozrejme, nie je všetko SMER, čo nová ministerka na ministerstve školstva nájde. Ako ministerka zodpovedná aj za šport bude iste komunikovať aj so šéfom Slovenského olympijského výboru Antonom Siekelom, niekdajším zakladateľom Istrokapitálu a nadšeným promotérom džuda na Slovensku. Ten je vhodným partnerom nielen na debatu o športe, ale aj o SNS a eurofondoch.

SNS pri nominácii Martiny Lubyovej stavia na to, že zatiaľ čo ona bude vyjednávať s učiteľmi, rektormi a samosprávou o peniazoch, tieňový systém nejako pôjde ďalej. Trochu upravený, uhladený, menej prvoplánový, ale inak nezmenený. Kiež by sa potvrdili hlasy, že s Lubyovou to budú mať ťažšie, ako to mali s Plavčanom.

Článok vyšiel s podporou Nadácie Konrada Adenauera.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo