Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
12. september 2017

ÚPN hrozí zmena na politické divadlo

Prečo sa mladí ľudia zaktivizovali proti vládnej novele o Ústave pamäti národa.
ÚPN hrozí zmena na politické divadlo

Na fotke členovia iniciatívy Pamätaj, ktorej cieľom je upozorniť na novelu zákona o Ústave pamäti (ÚPN) národa a činnosť ÚPN. Symbolicky zahalili oči na soche Jána Langoša. FOTO TASR – Martin Baumann

V Národnej rade sa bude túto stredu hlasovať o novele zákona o pamäti národa. Prečo je novela účelová a nerieši skutočný problém, zhrnuli už iní. Zopakujme si však hlavný problém: Cieľom tejto novely je de facto zlikvidovať ÚPN ako nezávislú verejnú inštitúciu.

V novele je problematických bodov viacero. Pozrime sa na najtoxickejší z nich: Politická odvolateľnosť členov správnej rady. Tých je celkovo 9, z ktorých 5 menuje NR SR, po dvoch prezident a vláda. Doteraz boli členovia a predseda správnej rady odvolateľní len pre trestný čin alebo dlhšie nevykonávanie funkcie. Odteraz budú odvolateľní za čokoľvek.

V novele je navrhnutá úplná politická guma dobrá len na podriadenie členov správnej rady politikom. Majú byť odvolateľní za „závažné nedostatky pri výkone funkcie“. Toto keď niekto napíše do zákona, je to úplne jasný odkaz: „Skáč, ako pískame.“

To by bolo možno v poriadku v spolku záhradkárov, ale ani tam by to nerobilo dobrú krv, skôr zarastenie nepriehľadnou burinou. Nevedno, prečo to predkladatelia do novely napísali. Na septembrovej diskusii o ÚPN sa František Mikloško vyjadril, že novela má za cieľ normalizáciu pomerov v ÚPN, podobne ako sa v 70. rokoch normalizovala aj naša spoločnosť. Komunistom už podľa neho stačilo, aby občania o svojom nesúhlase s režimom aspoň nahlas nerozprávali.

A ešte niečo. Proti prijatiu novely sa od jej zverejnenia ozývajú samé kritické hlasy. Ozvali sa zahraniční politici alebo napríklad iné pamäťové inštitúcie po celom svete. Hlavným oponentom tejto novely je iniciatíva mladých ľudí Pamätaj, ktorá už vyzbierala cez 7-tisíc podpisov a podporu mnohých mimovládnych organizácií za naštartovanie normálnej, neuhorkovej diskusie a za stiahnutie novely.

Ústav pamäti národa má však za úlohu citlivo presekávať nepriehľadný porast spomienok na naše totalitné režimy. Má vpustiť svetlo do húštiny, aby sme si všimli, čo v nej vyrástlo a mali možnosť záhradu ďalej kultivovať. Záhradník, čo nikdy nevie, kedy skončí, sa na to, pochopiteľne, vykašle.

Je ťažko uveriteľné, že na únose historickej pamäti sa ide podieľať aj strana Most-Híd, ktorá sa profiluje ako občianska. Zatiaľ sa verejne ozvali len proti inej neprístojnosti v novele (odvolanie konkrétneho človeka, v tomto prípade predsedu priamo zákonom). Aktuálne podľa vyjadrení Mosta-Híd rokujú naprieč koalíciou o doladení novely.

Je preto lepšie položiť pero a sadnúť si za okrúhly stôl so zástupcami odbornej verejnosti a občianskej spoločnosti a podporiť politickú kultúru a boj proti extrémizmu poriadnou diskusiou.


Autor spolupracuje s iniciatívou Pamätaj

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.