Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
10. september 2017

Opozícia premrhala šancu zasadiť Smeru v župných voľbách úder

Pár slov o prístupe opozičných strán k župným voľbám.
Opozícia premrhala šancu zasadiť Smeru v župných voľbách úder

Foto: TASR/Jakub Kotian

Význam župných volieb sa vzhľadom na nízku účasť voličov zvykne bagatelizovať. Niektorí politici sa na ne pozerajú zvrchu a taký Richard Sulík sa ani netají tým, že županské súboje považuje z politického hľadiska len za málo dôležité.

Napriek tomu platí, že pre strany, ako sú SaS či OĽaNO, predstavujú župné voľby dôležitú politickú výzvu. Z viacerých dôvodov.

Po parlamentných voľbách pôjde o prvú volebnú konfrontáciu vládnych strán a opozície.

Navyše, Smer obhajuje županské kreslá až v piatich krajoch (v Žiline, v Prešove, v Trenčíne, v Košiciach a v Nitre), pričom v jeho farbách kandidujú politici, ktorí sú aktívni aj na celoslovenskej úrovni. Žilinský župan Juraj Blanár je aj podpredsedom strany, prešovský župan Peter Chudík a jeho trenčiansky kolega Jaroslav Baška sú poslancami parlamentu. Pomerne silnou váhou v rámci Smeru je aj košický primátor Richard Raši, ktorý kandiduje v košickej župe. Ak by niektorý z týchto politikov v župných voľbách prehral, bola by to pre Smer určite rana a cenný skalp pre opozíciu.

Ďalšou výzvou pre opozíciu je potvrdenie dominancie v Bratislavskom kraji. Má na to všetky predpoklady. SaS v parlamentných voľbách v tomto kraji vyhrala so ziskom viac ako 24 percent odovzdaných hlasov, a keď sa k tomu prirátajú aj hlasy pre OĽaNO, tak nám z toho vyjde veľmi slušná podpora na úrovni 40 percent voličov.

Z pohľadu voličskej štruktúry má opozícia slušné šance na úspech aj v Košickom kraji, kde v minulých voľbách pravicový kandidát Rudolf Bauer zviedol so Zdenkom Trebuľom zo Smeru vyrovnanú partiu.

Ambíciou parlamentnej opozície malo tiež určite byť postaviť v Banskej Bystrici kandidáta, ktorý bude hlavným vyzývateľom Mariana Kotlebu.

Spočiatku sa zdalo, že opozícia si tieto výzvy a príležitosti uvedomuje. SaS sa spolu s OĽaNO a KDH dohodli na spoločnom postupe v župných voľbách a v časti krajov sa k nim pridali aj niektoré menšie strany.

Potom sa však začali objavovať prvé nominácie na posty županov a bolo čoraz viac zrejmé, že najmä SaS pristupuje k týmto voľbám tak, akoby jej na ich výsledku nezáležalo.

Inzercia

Najväčším favoritom na post bratislavského župana je tak – aj napriek dobrým volebným výsledkom SaS a OĽaNO v tomto kraji – ľavičiar Ftáčnik. Zdieľať

V Bratislave, kde kandidáta na župana podľa dohody nominuje SaS, vysielajú sulíkovci do boja proti ostrieľanému komunálnemu harcovníkovi Milanovi Ftáčnikovi poslanca parlamentu Juraja Drobu. Politika, ktorého meno sa doteraz nespájalo so žiadnymi bratislavskými regionálnymi témami a všetky jeho doterajšie pokusy kandidovať na komunálnej a regionálnej úrovni sa skončili neúspešne. V roku 2009 mu nevyšla kandidatúra na župného poslanca a v roku 2014 nebol zvolený ani za bratislavského mestského poslanca za volebný obvod Ružinov.

Najväčším favoritom na post bratislavského župana je tak – aj napriek dobrým volebným výsledkom SaS a OĽaNO v tomto kraji – ľavičiar Ftáčnik.

Podobne chybné personálne rozhodnutie urobila SaS aj v Banskobystrickom kraji, kde na županský post nominovala poslanca Martina Klusa. Tak isto skôr ľahšiu váhu, ale najmä politika, o ktorom sa všeobecne vie, že svoju politickú budúcnosť vidí v parlamente v Bruseli, a nie na župnom úrade v Banskej Bystrici. Výsledkom je, že časť miestnych politikov a aktivistov, niektorí dokonca z radov OĽaNO, začali hľadať iného kandidáta. Tak sa do hry dostal podnikateľ Ján Lunter, ktorý ma dnes najväčšie šance stať sa vo finále Kotlebovým vyzývateľom.

Na veľkú drámu to nevyzerá ani v Košickom kraji, kde opozičná koalícia proti Rašimu postavila neznámeho župného poslanca, bývalého člena SDKÚ a neskôr Siete Rastislava Trnku. Úplne šťastná nie je ani nominácia až príliš liberálne vyprofilovaného Jozefa Viskupiča v Trnave, s ktorého podporou môžu mať problém niektorí konzervatívni voliči OĽaNO a KDH.

Spomedzi kandidátov opozičnej koalície má tak veľmi slušnú šancu na úspech akurát primátor Levoče Milan Majerský z KDH, ktorý chce byť županom v Prešove. Prekvapiť môžu aj Ján Greššo v Nitre a Erika Jurinová v Žiline. Hoci úradujúci žilinský župan Juraj Blanár je stále veľkým favoritom, v jednokolových voľbách ho môže o dôležitú časť voličských hlasov pripraviť kandidát SNS Ján Mikolaj.

Pri klesajúcej popularite Smeru, kandidátoch – županoch, ktorí sú vo funkciách už viac ako desaťročie, či regionálnych trucpodnikoch SNS voči Smeru mohli však vyhliadky opozície v nadchádzajúcich župných voľbách vyzerať oveľa optimistickejšie.

Ale to by k nim niektoré opozičné strany nemohli pristupovať v duchu starého olympijského hesla: nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa.

Odporúčame