Robia singláči spoločnosti iba škodu?

Robia singláči spoločnosti iba škodu?

Ilustračné foto: Flickr.com/Beth Jusino

Stav singles neznamená nutne úpadok hodnôt, ale môže byť prospešný pre spoločnosť. 

V prvom a najväčšom článku, ktorý na Postoji riešil fenomén singles, sme boli podľa viacerých reakcií na singláčov príliš tvrdí. Mnohí, najmä tí, čo sa v tejto skupine našli, mohli mať pocit, že singláčov vnímame ako skupinu, ktorá má so sebou nejaký vážny problém a ešte väčší problém robí tejto spoločnosti. 

Možno preto dlžíme publiku text, ktorý sa chce pozrieť na veci z inej perspektívy. 

Podľa výskumu Pew Research Center z roku 2014 bude zo súčasných mladých dospelákov v Amerike pri dosiahnutí veku 50 okov každý štvrtý single. Fenomén singles je už taký silný, že sociológovia nepochybujú o tom, že zmení spoločnosť. Otázka je, či iba k horšiemu. 

K téme:
Kde robia veriaci singláči chybu 
Ako sa dnes zoznamujú singles
Na zoznamkách vládnu ženy Zdieľať

Jasnú odpoveď má sociologička Bella DePaulo z University of California, ktorá sa posledných 20 rokov venovala fenoménu singles. Podľa nej aj dobrovoľne volený stav single neznamená úpadok hodnôt, ale naopak, singláči môžu byť prospešní pre svoje okolie. 

Tézu, že vzostup singles je prínosom pre naše mestá a komunity, našich príbuzných, priateľov a susedov, podporila odkazmi na viaceré štúdie v nedávnom článku, ktorý si všimol aj portál britskej BBC. 

Silnejšie väzby

Podľa prieskumov vedených ešte od roku 1974 vyplýva, že Američania nemali nikdy takú nízku mieru priateľskosti k susedom ako dnes. Podľa Belly DePaulo však tento trend začali nabúravať práve single ľudia. Na rozdiel od ženatých a vydatých je v ich prípade väčšia pravdepodobnosť, že sa budú socializovať s priateľmi a susedmi. Takisto sa singláči skôr navštevujú, podporujú či zostávajú v kontakte so svojimi príbuznými. 

Rovnako sa ukazuje, že single ľudia sa viac angažujú v občianskej spoločnosti, verejných podujatiach, viac sa zapájajú ako dobrovoľníci do rôznych aktivít, či už vo vzdelávacom, alebo charitnom, zdravotnom sektore. 

Manželské páry zvyknú byť v spomínaných oblastiach izolovanejšie, hoci ani nemusia mať deti, tvrdí DePaulo. To podľa nej vyvracia mnohé stereotypy, napríklad ten, že singles žijú viac zahľadení do seba než manželské páry. 

Takisto odmieta predsudky, že singláči musia byť vždy menej šťastní ako ľudia v romantických vzťahoch. Viaceré štúdie podľa DePaulo ukázali, že podobné závery nefungujú. Napríklad ľudia, ktorých portfólio vzťahov a kontaktov je rozmanitejšie, zvyknú byť spokojnejší so životom. To, samozrejme, neznamená, že každé manželstvo je odkázané na izoláciu. 

Širšia definícia rodiny a domova 

Ďalšou zaujímavou oblasťou, na ktorú singles vplývajú, sú hranice vnímania rodiny a domova. 

Kým manželia majú prirodzene v centre pozornosti a záujmu svojho partnera a deti, single ľudia majú kapacitu rozšíriť záber vzťahov. DePaulo na základe rôznych výskumov tvrdí, že singláči tak rozšírili definíciu rodiny a domova. Do rodiny totiž zahŕňajú vo väčšej miere svojich priateľov a známych. 

Tento jav následne ovplyvňuje pohľad na to, kde bývať. Dom s jednou rodinou už nepredstavuje pre mnohých ideálnu rovnováhu medzi socializáciou a súkromím. Trendom sú nové formy životného priestoru, a to nielen pre singles. Do módy prichádzajú moderné verzie viacgeneračnej domácnosti, niektorí chcú bývať s priateľmi alebo s ďalšími rodinami, ktoré sú im blízke.  

DePaulo považuje za fascinujúci fenomén, keď si jedinci vyberajú bývanie vyslovene podľa toho, ako sa budú môcť socializovať. Hoci idú do vlastného bytu, omnoho viac riešia, kto bude bývať vedľa nich. Vyberajú si tak lokality, kde už bývajú ich dobrí priatelia, a vytvárajú tak cielené susedské komunity. 

Možno záverom len malú poznámku. Kým akademici z liberálnej Kalifornie prichádzajú k spomínaným záverom a žasnú nad nimi, fanúšikovi katolíckej tradície môžu prísť na um v tejto súvislosti niektoré výhody laického celibátu, ktorý má v mnohých rozmeroch podobné efekty. 

Takže pri posudzovaní singláčov je dobré byť nielen politicky korektný, ale hlavne férový.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo