Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
07. september 2017

Dankova lekcia

Hypotéza o tom, k čomu povedie avantúra SNS.
Dankova lekcia

Foto: Martin Baumann/TASR

Parlament bude dnes popoludní rokovať o dôvere ministrovi Richterovi. Ministri SNS sa včera počas hlasovania na vláde zdržali, ešte predtým poslanec Anton Hrnko na pôde parlamentu nehlasoval. SNS večer požiadala premiéra o odvolanie ministra Richtera.

Konflikt je späť, SNS žiada hlavu za hlavu, dnešok ukáže, čo sa stane. Zmyslom tejto poznámky je ukázať, ako táto kríza mení vnímanie SNS a tým môže zmeniť slovenskú politiku.

Prvá poznámka sa týka premiéra. Robert Fico si zakladá na stabilite vlády aj za cenu vládnutia s Mečiarom či Slotom, ale stabilita je pre neho základným prvkom a definičným znakom jeho vlády. Tým sa chce líšiť od Dzurindu aj Radičovej. Dankovo správanie preto spochybňuje viac než len Richtera či koaličnú zmluvu, spochybňuje Roberta Fica.

Dankovo dúchanie do pahreby spôsobuje, že v očiach Roberta Fica (ale aj Bélu Bugára) sa stáva niekým, s kým sa z podstaty nedá vládnuť. Nie pre ideové rozdiely, ale pre iné chápanie politiky. Danko sa stáva druhým Matovičom. Nie kvôli požiadavkám, hlavu Richtera, ale aj Kaliňáka by za normálnych okolností dosiahol a bolo by to užitočné aj správne, ale kvôli nevypočítateľnosti. Nedá sa vyvolať krízu a nebyť schopný pomenovať požiadavky ani urovnať krízu a opäť ju otvoriť, pričom sa nič nezmenilo.

Druhá poznámka sa týka opozície. Danko týmto správaním ohrozuje aj potenciálny vznik pravicovej vlády po voľbách bez Fica. Po Matovičovi a Kollárovi je Danko už tretím nestabilným prvkom v takejto teoretickej koalícii. A to pravica svojim voličom „nepredá“. Je načase, aby Richard Sulík a ďalší začali reagovať na zmenu trendov.

Tretia poznámka sa týka budúcnosti SNS.

Inzercia

Danko je netypický predseda SNS. Nie je nacionalista ani žiadneho nacionalistu vo svojom okolí „nepestuje“, dovolenkuje v Dubaji, na oslavách Povstania chváli Husáka, Bugárovmu Mostu bez problémov ustúpi v témach ako maďarské názvy obcí na železničných staniciach či financovanie malotriedok, vo vláde má väčší spor s Ficom ako s Bugárom. Chcel znervózniť Smer a otvárať sociálne témy (povinný 13. plat), ale nedokáže reprezentovať záujmy svojich voličov. Ak sú rozpory také veľké, do pohára kvapká. O to viac, že náklonnosť voličov SNS k Smeru je veľká a Kotleba sa môže prirodzene stať nacionalistickým tribúnom.

Moja hypotéza: Ak by sa zmenil status quo a z SNS by sa stal dynamický prvok na scéne, za najpravdepodobnejšie vyústenie by som považoval vytvorenie podmienok pre tvorbu novej širokej koalície. Napokon, podmienky preň už rysuje sám Fico: jeho politika k EÚ je pre bývalých voličov SDKÚ prijateľnejšia ako politika Richarda Sulíka.

Aby som dokončil špekulatívnu hypotézu, poviem, že keby sa podarilo progresívnym liberálom založiť stranu, ktorá sa dostane cez päť percent, najviac sa z toho budú tešiť vrcholní politici Smeru. Takáto strana by jednak oslabila Sulíka ako potenciálneho lídra opozície a jednak by ponúkla fahrplan ako ďalej.

Včerajšia tragédia by sa zmenila na frašku. Mnohí z tých, ktorí po voľbách kritizovali Bugára a Procházku za zradu (a odišli preto zo strany), môžu mať po najbližších voľbách problém odolať vábeniu, ktoré si bude žiadať krajina aj Brusel.

Tou špekuláciou chcem povedať len jedno: aká dôležitá je stabilná SNS. Pre Fica aj Sulíka.

Odporúčame