Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
06. september 2017

Slosiarik: Najväčším súperom Danka je Fico, nie Kotleba

Andrej Danko zamotal svojím prístupom k politike mnohým hlavu. Čo si o jeho správaní myslia voliči SNS? Aké je riziko, že by voličov SNS mohol osloviť Marian Kotleba? Rozprávali sme sa s riaditeľom agentúry Focus Martinom Slosiarikom.
Slosiarik: Najväčším súperom Danka je Fico, nie Kotleba

Robert Fico (druhý zľava) na jednej zo zriedkavých fotiek s Marianom Kotlebom. Snímka z odovzdávania osvedčení o zvolení poslanca do NR SR v sále Ústavy v historickej budove NR SR na Župnom námestí 11. marca 2016 v Bratislave. Foto: Martin Baumann/TASR

Andrej Danko je netypický predseda SNS, voliči SNS boli donedávna naučení na iné spôsoby. Danko vyvolal politickú krízu, ktorú nevedel vysvetliť, svoje požiadavky nedokázal zrozumiteľne pomenovať. Za odpočinkom lieta do Dubaja, na oslavách SNP chválil Gustáva Husáka, na železničných staniciach pribudli maďarské názvy obcí a miest, vláda schválila financovanie rýchlostnej cesty na juhu krajiny. Ako na to môžu reagovať voliči SNS, naučení na konflikt s Maďarmi a sympatie s Tisom? Môže Dankovi voličov SNS prebrať Marian Kotleba?

Budem sa držať sociologických dát, ktoré mám k dispozícii. Ak sa pozrieme na dáta z volebného prieskumu, tak na elektoráte ĽS Naše Slovensko mali bývalí voliči Slovenskej národnej strany z volieb v roku 2012 podiel necelých 8 percent. Ak to prepočítame na volebný výsledok ĽSNS (cca 8 percent), tak ich absolútny podiel na ňom bol približne 0,7 percenta.

Samozrejme, od volieb sa mohol čiastočne zmeniť aj pohľad pôvodného elektorátu SNS, preto sa pozrime na to, kam sa presunuli voliči SNS z volieb 2016.

Necelých 5 percent týchto voličov dnes podporuje ĽS Naše Slovensko. Ďalším indikátorom môže byť súčasný pohľad voličov SNS na Kotlebovu stranu – len niečo viac ako 1 percento súčasných voličov SNS uvádza ako svoju druhú voľbu ĽSNS.

V tomto ohľade je jednoznačne druhým najpreferovanejším subjektom pre súčasných voličov SNS Ficov Smer. Alebo ešte inak, ak sa súčasných voličov SNS opýtame, či si vedia predstaviť, že by vo voľbách volili ĽSNS – tak len necelé 3 percentá deklarujú, že určite alebo skôr áno, čo je najmenej v porovnaní s hypotetickou voľbou ostatných parlamentných strán zo strany súčasných voličov SNS.

Podľa niektorých publicistov z národniarskeho niektoré miestne organizácie SNS už vraj prešli ku Kotlebovi. Fakt tiež je, že Kotleba zatiaľ nijako nemobilizuje protimaďarskou kartou. Ako by sa mohla zmeniť situácia, keby Kotleba začal otvorene oslovovať voličov SNS, napríklad spôsobom, že Danko predal voličov SNS Maďarom?

Dnes sa zdá, že existuje medzi voličmi SNS vysoká miera averzie k voľbe ĽSNS a že je to skôr okrajová záležitosť. Na druhej strane môžu byť ale pohyby v rámci oficiálnych štruktúr strany, ktorých mohutnosť a relevantnosť však neviem posúdiť.

Inzercia

Ono to nefunguje tak jednoducho, že politický súper (v tomto prípade ĽSNS) obviní SNS a SNS automaticky začne strácať voličov. V zásade sa voliči snažia vyhýbať tomu, čo sa nazýva kognitívna disonancia, teda stavu, keď novozískané informácie protirečia predchádzajúcej skúsenosti. Takže takáto aktivita zo strany ĽSNS by musela byť pravdepodobne dlhodobejšia a systematická.

SNS prakticky opustila nacionalizmus, Danko má väčší konflikt s Robertom Ficom ako s Bélom Bugárom, v župných voľbách stavia SNS vlastných kandidátov na županov, ktorí pôsobia slabo. Ako veľmi môže voličov SNS osloviť Smer?

Výrazne viac, ako som naznačil už vyššie. Najväčší podiel súčasných voličov SNS by svoj hypotetický druhý hlas dalo práve Smeru. Dokonca celková prijateľnosť voľby Smeru sa v elektoráte SNS pohybuje na úrovni takmer 60 percent, to znamená, že 6 z 10 súčasných voličov SNS by zvažovalo v prípade volieb aj voľbu strany Smer. Myslím, že najvážnejším súperom A. Danka je dnes R. Fico, a nie M. Kotleba.

Pred pár mesiacmi to vyzeralo opačne a Danko sa snažil osloviť časť voličov Smeru témami ako povinný 13. plat, angažovaním v energetike a podobne. Zdá sa, že neúspešne. Prečo?

Sociálne témy sú voličmi spájané práve so Smerom. Smer dlhodobo servíruje opatrenia v tejto oblasti nielen svojim voličom. Preto je ťažké hrať rovnocennú hru v sociálnej oblasti. Slovenská národná strana sa dlhodobo profilovala ako ochrankyňa národných záujmov Slovenska, preto si myslím, že skôr môže zaujať témami, ktoré sú viazané k tomuto atribútu, či je to už energetika, kúpeľníctvo, ochrana domáceho trhu, slovenské potraviny a podobne.

Rozhovor prebehol mailovou formou.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.